Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BA-BS- KOOP.

Kıdemli Üye
    <LI =Ms&#111;normal style="MARGIN-TOP: 0px; MARGIN-BOTTOM: 0px; LINE-HEIGHT: 115%; TEXT-ALIGN: justify">5904 sayılı Kanun’un Resmi Gazetede yayımlanacağı tarihinden önce bina inşaat ruhsatı almış olan yapı kooperatiflerince, üyelerine yapılan konut teslimleri hariç, konut yapı kooperatiflerinin üyelerine konut teslimleri istisna kapsamından çıkartılmıştır. (Md. 16) </LI>

Bu maddeye göre kdv mukellefı olan kooplerin, KURUMLAR VERGISINDEN muafıyetlıklerı devam edıyor.. Bu durumda BA_BS den muaf oluyor degıl mı ?

sadece kdv beyannamesı mukellefı oluyor.

Kıdemli Üye
    cvp verecek yok mu

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    <H1>
    <H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">Tarih : 02.05.2008</H1>
    <H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">Sayı : B.07.1.GİB.4.16.17.02-VUK-08-67/3082 </H1>
    <H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">Konu : Kurumlar Vergisinden muaf olan <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /></H1>
    <H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt"> Kooperatiflerin Ba-Bs formu verme</H1>
    <H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt"> zorunluluğunun bulunmadığı hakkında</H1>

Tarım Kredi Kooperatifleri
    … Birliği Müdürlüğü

İlgi : 24.04.2008 tarih ve 4318 sayılı yazınız.

İlgide kayıtlı yazınızda, Birliğinize bağlı … ili ve ilçelerindeki Tarım Kredi Kooperatiflerinin bilanço esasına göre defter tuttuğu ancak, kurumlar vergisi mükellefi olmadıkları belirtilerek, söz konusu kooperatiflerin 2008 yılı ve müteakip yıllarda Ba ve Bs bildiriminde bulunup bulunmayacakları hususunda bilgi talep edilmektedir.
    Bilindiği gibi; Bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin mal ve hizmet alımları ile mal ve hizmet satışlarının 2008 yılı ve müteakip yıllarda bildirilmesinde uygulanacak usul ve esaslar ile bildirim hadleri 381 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde açıklanmıştır.
    Anılan Tebliğin “4. Diğer Hususlar ve Cezai Yaptırım” başlıklı bölümünün 4.13 alt paragrafında “Kurumlar Vergisinden muaf olanlar 2007 yılı ve takip eden yıllarda Ba ve Bs bildiriminde bulunmayacaklardır.” denilmektedir.
    Buna göre; birliğinize bağlı il ve ilçelerimizdeki Tarım Kredi Kooperatiflerinin kurumlar vergisinden muaf olmaları durumunda Ba ve Bs bildirim formlarını verme zorunlulukları bulunmamaktadır.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.

</H1>
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!