Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 17880 tl lik öucz.sı

Yeni Üye
    Öncelikle herkese iyi çalışmalar ve kolaylıklar diliyorum...

Eğer bu konu hakkında üstadımız sayın Mustafa Bey' in değerli fikirleriyle aydınlanma imkanı bulursam cidden memnun olucam...

Konuyu daha fazla uzatmadan bir muhasebe çalışanı olarak bir başıma karşı karşıya kalmış oluğum problemi ifade etmek istiyorum....

2008/Ekim ayına ait Ba- Bs formları 05.12.2008 tarihinde verilirken bunlar sehven2008/kasım ayı olarak verilmiştir.Sadece bir tıklama hatası... 05.01.2009 tarihinde 2008/kasım Ba-Bs formlarının verilmesi esnasında farkedilmiş olup. Daha önceden ekim yerine sehven kasım ayı olarak verilmiş olan b formları için tekrardan elektronik ortamda düzeltme olarak verilmiştir. Mevcut tıklama hatasıyla ilgili gereken yazışmalar bağlı bulunduğumuz vergi dairesine yapıldıkdan sonra ilgili vergi dairesince mükellef başına 1490 tl olmak üzere toplamda 17880 tl lik kesilmiş bir ceza ile karşı karşıya kaldık.

Durumu bağlı bulunduğumuz vergi dairesi başkanlığına ifade etmemize rağmen bir çözüm noktası bulamadık. Cezası kesilmiş olan bazı mükelleflerlimizin 30 günlük süresi de geçtiği için mahkeme şansıda ortada kalmadığından şuan ki durumda sadece vuk. nun 124. maddesine istinaden tekrardan dava açma hakkımız kalıyor.

Ortada aslında davalık bir konu bile olmayıp mevcut hatanın kolaylıkla düzeltilebilme gibi bir imkanı var iken yaklaşık 10 aydan beri madur edilmekteyiz.

Mevcut hata ile ilgili bağlı bulunduğumuz vergi dairesine 05.12.2008 tarihinde kasım ayının daha kdv beyannamesi bile verilmemiş iken nasıl b formlarını verebiliriz dememize rağmen gene de dairenin tek tutumu arkadaş cezayı kestim git ve öde der....

Ortada vergiyi doğuran hiç bir beyan ve tahakkuk olmamasına rağmen (verilmiş olan b formlarının yarısı da aynı zamanda boş olarak verilmiştir.) bu kadar ciddi manada rakamsal değerlerle karşı karşıya kalmak ciddi bir mesele olup cezalar la ilgili bir takım önerilerin sunulması gerekdiğini düşünüyorum.

Çünki şuan ki cezalardan dolayı aynı zamanda 15 yıldan beri çalışmakda olduğum işimden dahi oldum...Çünki işveren hiç bir şekilde bunu kabul etmeyip çözmem gerekdiğini ifade ediyor......

Herkese ii çalışmalar dileyerek, saygı ve hürmetlerimi sunarım.....

Kıdemli Üye
    Nereden
    ANKARA
    Sayın mirza özen;
    Mesleğimizin bu denli yoğunlaştırılması ve kasıt olmayan küçük hataların bile cezalara bağlanmasını bende kaygı ve üzüntü ile karşılıyorum. Meslek odalarımızın ve değerli üstadlarımızın bu konuya çok daha fazla eğilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bizim lehimize oluşacak her türlü çözüm önerisine destek vereceğimizi gıyabında tüm meslekdaşlarım adına söylemek istiyorum. Bu başınıza gelen tüm meslekdaşlarımızın başına gelebiecek bir tehlikedir. Size kolaylıklar dilerim .

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

Gel de idarecilere şu mübarek ayda sövme şimdi. Belli ki ortada çok ufak bir kusur var. Dediğiniz gibi KDV beyannasi verilmeden B formu nasıl verirsin, daireye durumu da izah etmişsiniz daha zorluk çıkartmanın, diretmenin ne anlamı var. Bilinçli yapıyorlar, rüşvetci, düzembaz herifler. Hepsinin köküne kibrit suyu. Bunun düzeltilmesi bu kadar zor mu ya. Mali Tatil döneminde de bir çok arkadaşımız da dönem kayması oldu. Herkes için bu basit bir sorundu. Bir dilekçe ile çözüldü. Benim anlamadığım bu mükelleflerin hepsi aynı vergi dairesi mi? Yazık günah ya. 10 aydır hiç bir şey olmasa bile aklınızda hep vardı. Bundan büyük eziyet mi olur. Adam öldürsen bunun kadar kefalet ödemezsin. Dediğim gibi mali tatilde dönem kayması yaşayan arkadaşların topiclerini gördük. Onlar nasıl çözdülerse burada paylaşıp size emsal olurlar.
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.

Müdavim Üye
    Nereden
    Trabzon
    bugün forumda bir meslektaş dönem hatasıyla verilen ba bs formlarında usulsüzlük cezasının olmadığı yönünde maliyenin bi iç yazısı olduğunu yazmıştı.

Müdavim Üye
    Nereden
    Samsun
    gerçekden cok zor bir durum. ve dediğiniz gibi bu olayı yaşamamak yaşamayacağımız anlamına gelmiyor. bir anlık bir dalgınlık. idarenin bunu düzeltmemesi mantığa sığmıyor. üstadların görüşlerini merakla bekliyoruz.
    SMMM OSMAN ARSLAN

Müdavim Üye
    Nereden
    Trabzon
    "Gelir İdaresi Başkanlığının B.07.1.GİB.0.05.34/3426-759-65073 sayılı yazısı" az önce söylediğim yazı bu.ama içeriğini koymamış arkadaş.

Müdavim Üye
    Nereden
    Diyarbakır
    Bu mesleği yapmak cesaret ister hale geldi.

Müdavim Üye
    Nereden
    Karaman
    Alıntı LARSEN Nickli Üyeden Alıntı
    EĞER DÜZELTME DÖNEMİ GEÇERSE AŞAĞIDAKİ DİLEÇEYİ VER.

<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><?: PREFIX = O /><O:P></O:P>
    <O:P></O:P>
    T.C.
    MALİYE BAKANLIĞI
    İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
    ………………..VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE
    İSTANBUL
    KONU : MAYIS-2009 BS FORMU DÜZELTME HAKKINDA
    SİCİL NO : ……………………………
    Mayıs-2009 dönemine ait BS formunu 27.07.2009 tarihinde ( m1PGWZ19ylv5Xdj6 ) onay kodu ile süresinde vermiş bulunmaktayız.
    Beyannameyi gönderirken sehven Mayıs-2009 olan dönemi, Haziran-2009 olarak işaretleyip göndermişiz.
    Gelir İdaresi Başkanlığının B.07.1.GİB.0.05.34/3426-759-65073 sayılı yazısına istinaden dönem hatasının V.U.K. nun mükerrer 355. Maddesi uygulanmadan, sehven 06-2009 olarak beyan edilen dönemin 05-2009 dönemi olarak düzeltilmesinin yapılmasını arz ederiz.

<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">X LTD.ŞTİ.<O:P></O:P>[/I][/B]
    EKİ: Dönemi yanlış yazılan BS Bildirim Alındısı ve Formu
    ADRES :<O:P></O:P>

https://www.mustafagulsen.com/forum/...amp;PID=280758

Buraya bir göz atın. Daha önce burda bilgi verilmiş. Belki faydası olur. Gerçekten çok talihsizbir olay.
    Saygılarımla,
    SMMM Mustafa KUTLU

Yeni Üye
    Nereden
    Ankara
    yaptığımız hatalardan dolayı kesılen cezaların mukelleflerın değilde yapan muhasebe elemanına yada muhasebe burosu tarafından odendığını odalarımızın farkına varıp buna cağre bulması gerekır. 15 yıl emek ver sonra bı hata senı ısınden etsın.

Müdavim Üye
    ARKADAŞLAR BU OLAYA ÇOK ÜZÜLDÜM VE ASIL SORUNUN TÜMOB OLDUĞUNU SANIYORUM BİZ DEĞERLİ ÜSTADLARIM SORUNLARINI GÖRÜP MALİYE BAKANLIĞINA BİLDİRMEKTEN ÇOK ŞİYASİ AMAÇ GÜDÜYORLAR HAYIRLI İŞLER.