Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: çiftçiden alış

Müdavim Üye
    Nereden
    Şanlıurfa
    arkadaşlar kolay gelsin,çiftçiden kart karşılığı alış yapan zahireci mükellefimiz (arpa veya buğday)aldığı anda müstahsil düzenliyor ve ticaret borsasında tasdik ettiriyor,daha sonrasında aldığı mala karşılık fabrikaya fatura kesiyor ve fabrika bu faturaya karşılık oda bir fatura kesip mükellefi ticaret borsasına gönderiyor ticaret borsası bu faturaya karşılık 0.002(binde) oranında kesinti yapıp bizim mükellefe bu oranın ödemesini yapıyor.karıştımı bilmiyorum ama konu hakkında düşüncelerinizi alabilirmiyim.(mükellef ortada mal olmadığını söylüyor ama faturalar kesiliyor.)
    1- bu tür bir alışta müstahsil kestiği zaman %2 oranında stopaj kesintisi yapılacakmı
    2- kart karşılığı aldığı malları faturalandırırken kdv oranı (kdv %1) olacak diye okudum,acaba arpa ,buğday.ve ispir'deaynı mı acaba
    3- fabrikanın kestiği fatura elimize geçmiyor zannedersem ticaret borsasından mükellefin aldığıparayı vergilendirecekmiyiz.tşk.

Üye
    Nereden
    KONYA
    1-ZAHİRECİLİK İŞİ YAPAN MÜKELLEFİNİZ % 2 STOPAJ KESİNTİSİ YAPACAK
    2-ZİRAİ ÜRÜN TESLİMLERİNDE ÇİFTÇİYE TESLİM YAPILIRKEN % 8 , VERGİ MÜKELLEFLERİNE TESLİM YAPILIRKEN % 1 DİR
    3- BURASINI ANLAMADIM MÜKELLEFİNİZ KOMİSYON FATURASIMI DÜZENLİYOR.
    ALLAH'A KARŞI SORUMLULUĞUNUZUN BİLİNCİNDE OLUN.

Müdavim Üye
    Nereden
    Şanlıurfa
    öncelikle cevap ve ilginize tşk.mükellefim fabrikaya malı faturalandırıyor,ve fabrika mükellefimiz adına bir fatura düzenliyor ve ticaret borsasına gönderiyor bu olayadan sonra ticaret borsası bizim mükellefe kesilen fatura bedelinin %02'lik tutarını geri ödüyormuş.

Üye
    Nereden
    KONYA
    ANLADIM.KARŞI FİRMANIN MÜKELLEF ADINA DÜZENLEDİĞİ FATURA BORSA KESİNTİSİ OLAN % 02 LİK TUTAR.BENDE DE AYNI ŞEKİLDE MÜKELLEF İŞLEMLERİ VAR AMA KARŞI FİRMA BİZE BORSA KESİNTİSİ İLE İLGİLİ BİR FATURA KESMİYOR. BENCE BUTİCARET BORSASININ MÜKELLEFE YAPTIĞI ÖDEME GELİR UNSURU DEĞİL.BURDA MÜSTAHSİL ALIŞI YAPILİRKEN ÖDENEN BORSA KESİNTİSİNİ KARŞI FİRMA VERGİ MÜKELLEFİ OLDUĞU İÇİN KESİNTİ İPTAL OLUYOR OLABİLİR TİCARET BORSASI İLE GÖRÜŞMENİZ İYİ OLUR.

Müdavim Üye
    Nereden
    Şanlıurfa
    tşk.

Üye
    Nereden
    KONYA
    rica