Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Adi Ortaklıkta İşi terk ve İşe Başlama

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2007
  Mesajlar
  275
  Merhaba Arkadaşlar;

  Akaryakıt bayiliği yapmakta olan Adi Ortaklık(2 ortaklı )müşterim var. Ortaklardan biri % 50'ye isabet eden hissesini başka bir şahsa devretmek istiyor.
  Sizden öğrenmek istediğim Vergi dairesinde yapılması gereken işlemler,S.S.K dosyaKDV ve GV açısından durumları nasıl olacak. Eski ortaklık iptal edilecek. Yeni ortaklık kurulacak.
  1- Yeni kurulan ortaklığa Defter Tasdiki yapılacakmı?
  2- Ortak sayısı bire düşmediği için eski onaylı defter üzerinden devam mı edilecek. Yoksa Yeni kurulan Ortaklığa Defter tasdikimi yapılacak.
  3- ÖKC pompa yazarkasaların sadece ünvanımı değişecek yoksa ÖKC beyni Servis tarafındda değiştirilecek.

  Vallahi detaylı bir bilgi sahibi değilim uzun zamandır böyle bir işlem yapmadım yardımcı olursanız, bilgilerini paylaşırsanız sevinirim.
  Herkese kolay gelsin.
  Edited by: Emre_66
  Sevdamızın adı berrak sonu toprak dönen alçak olsun

 2. #2
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  26.Mayıs.2008
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  3,236
  Adi ortaklıkta bir ortagın hissesini 3. sahısa devretmesi sermaye şirketleri ile aynı hukumlerı tasımayacagından , önce eski ortaklıgın terkini daha sonra yeni ortaklıgın tesısının yapılması gerekır dıye dusunuyorm.
  Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  22.Mayıs.2007
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  1,124
  Aslı hanım,
  bu konuyu benezbere bilmiyorum ama dediğiniz bana tuhaf geldi. Bu ortaklık 4 kişiden oluşsaydı da dediğiniz yine mi aynı olacaktı?Edited by: İSMAİL DEMİR
  Mezardakilerin hesabını veremedikleri dünya malları için insanların birbirlerini yedikleri tezini düşündükçe ürperiyorum

 4. #4
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2007
  Mesajlar
  275
  Sayın İsmail Demir ;
  Ortak sayısı bire düşmediği takdirde sıkıntı yok. Benim öğrenmek istediğim. Başından geçen arkadaşlarda Eski ortaklara ait ( Ortaklığa ) defter ve kayıtlara devam edilip edilmeyeceği. Fatura ve belgeleriiptal ettirip yeni kurulacak aortaklık adına fatura ve belge bastırılacaktır.
  İzlemem gereken yolda yanlış ve hataya düşmeyeyim diye siz değerli arkadaşlardan bilhassa rica ediyorum başından böyle bir olay geçen arkadaşlardan bilgi paylaşmak.
  Sevdamızın adı berrak sonu toprak dönen alçak olsun

 5. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  18.Kasım.2008
  Nereden
  gaziantep
  Mesajlar
  78


  karşılıkli dilekçe yazılıp ortaklık sona erdirilecek,devam edecek olan ortak sanki ilk defa işe başlıyormuş giibi işlem yapacak(defter tasdikini unutmatın)
  TANER

 6. #6
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  26.Mayıs.2008
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  3,236

  T.C.
  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
  Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı
  (Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü)


  Sayı : B.07.1.GİB.4.06.18.02/32229-
  Konu : Adi ortaklıkta, hisse devrinde KDV
  uygulaması ve belge düzeni hakkında.


  ………………… ve ORT.
  …………………………..………../ANKARA


  İlgi: ../../2006 tarihli ve ….. sayılı dilekçeniz.

  İlgi dilekçenizde; ….. Vergi Dairesi Müdürlüğünün … … …. vergi numarasında adi ortaklık olarak faaliyet gösterdiğiniz, ……………….. ve …………………….’ndan oluşan ortaklıkta, ortaklardan birisinin 31/12/2006 tarihi itibariyle ayrılması ve 01/01/2007 tarihi itibariyle ortaklıktan ayrılan kişinin yerine bir veya birkaç kişinin alınması halinde, adi ortaklık statünüzün değişip değişmeyeceği ile ortaklıktan ayrılma ve yeni ortak alımında katma değer vergisinin hesaplanıp hesaplanmayacağı hususlarında Başkanlığımızdan görüş talebinde bulunulmuştur.
  3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 1/1’inci maddesine göre; Türkiye’de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler katma değer vergisine tabidir.
  25 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinde; adi ortaklıklarda, ortaklığın sona ermesi sonucunu doğurmayan hisse devri işlemlerinin katma değer vergisine tabi olmayacağı, ortaklığın sona ermesi sonucunu doğuran devir işlemlerinde ise vergi uygulanacağı açıklamasına yer verilmiştir.
  Öte yandan, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229 uncu maddesinde “Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.” hükmü yer almaktadır.
  Buna göre, bir adi ortaklıkta ortaklardan biri veya birkaçının hisselerini diğer ortak veya ortaklara devretmesi, bu şekilde ortaklıktan bazı ortakların ayrılması veya ortaklığa yeni ortakların alınması halinde, mevcut adi ortaklık, ortak sayısındaki değişiklik dışında aynen devam ediyorsa, bu hisse devri işlemlerinde vergi uygulanmayacaktır.
  Bu itibarla, söz konusu iki ortaklı ortaklıkta, ortaklıklardan birinin 31.12.2006 tarihi itibariyle ortaklıktan ayrılması ve ayrılan kişinin yerine aynı tarih itibariyle bir veya birkaç kişinin ortak olarak alınması halinde, ortaklığın sona ermesi sonucunu doğurmayacağından katma değer vergisi hesaplanmasına ve Vergi Usul Kanunu uyarınca fatura düzenlenmesine gerek bulunmamaktadır.
  Ancak, 31/12/2006 tarihi itibariyle ortaklardan birisinin ayrılması ortaklığın sona ermesi sonucunu doğuracağından, fatura düzenlenerek katma değer vergisi hesaplanması gerekmektedir.
  Ayrıca, ortaklık adına vergi numarası verilmesinde esas alınan ortağın ayrılması durumunda ortaklık numarası değişmeyeceğinden, kullanılmamış fatura ve sevk irsaliyelerinin yeni ortağın kaşesi vurulmak suretiyle kullanılması mümkün bulunmaktadır.
  Bilgi edinilmesini rica ederim.
  Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

 7. #7
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  26.Eylül.2007
  Nereden
  Uşak
  Mesajlar
  1,974
  adi ortaklıklarda, ortaklığın sona ermesi sonucunu doğurmayan hisse devri işlemleri Katma Değer Vergisine tabi olmayacak, ortaklığın sona ermesi sonucunu doğuran devir işlemlerinde ise vergi uygulanacaktır.<?: PREFIX = O /><O:P> </O:P>
  Buna göre; adi ortaklıklarda, ortaklardan biri veya bir kaçının hisselerini diğer ortaklara veya üçüncü şahıslara devretmesi, bu şekilde ortaklıktan bazı ortakların ayrılması veya ortaklığa yeni ortakların alınması halinde, mevcut adi ortaklık, ortak sayısındaki değişiklik dışında aynen devam ediyorsa, bu hisse devri işlemlerinde vergi uygulanmayacaktır.

  Hisse devri işlemleri adi ortaklığın sona ermesi sonucu doğuruyor veya ortaklık, ortakların kararı ile fesh ediliyorsa, bu devir işlemlerine vergi uygulanması gerekmektedir. Vergi uygulaması aşağıdaki şekilde yapılacaktır:<O:P> </O:P>
  Ortaklardan biri veya bir kaçının hisselerinin diğer ortak veya ortaklara devredilmesi suretiyle ortaklığın sona ermesi halinde; devralan ortak veya ortakların kendi hisseleri ile satın aldıkları hisseler dikkate alınmaksızın, ortaklıkça, devralan ortak veya ortaklara teslim edilen toplam mal bedeli üzerinden Katma Değer Vergisi hesaplanacaktır. Ortaklık tarafından düzenlenecek olarak faturada ayrıca gösterilecek olan bu vergi ile ilgili dönem işlemleri ile birlikte adi ortaklığın son beyannamesine dahil edilerek beyan edilecek, devralan ortak veya ortaklar tarafından ise genel hükümler çerçevesinden indirim konusu yapılabilecektir.<O:P> </O:P>
  -ÖRNEK

  (A), (B) ve (C)’nin 1<O:P> </O:P>
  3 hisse ile yer aldıkları (ABC) adi ortaklığı, ortakların kararı ile feshedilmektedir. Bu fesih sırasında (C) hissesini (B)’ye satmakla mallar (A) ve (B) arasında paylaşılmaktadır. Ortaklıkta teslime konu emtianın değeri 60.000.000 lira ve bu emtianın tabi olduğu vergi nispeti %12’dir. Bu durumda, adi ortaklıktan (A) adına 20.000.000 liralık, (B) adına ise 40.000.000 liralık fatura kesilerek bu faturalarda 7.200.000 lira tutarında vergi hesaplanacak ve bu vergi adi ortaklığın son beyannamesine ithal edilecektir. (A) kendi şahsi işletmesinde 20.000.000 lira üzerinden hesaplanana 2.400.000 liralık vergiyi (B) ise 40.000.000 lira üzerinden hesaplanan 4.800.000 liralık vergili indirim konusu yapabilecektir.<O:P> </O:P>

  Katma Değer Vergisi yönünden işletme bazında değerlendirilen adi ortaklıklarda Katma Değer Vergisi beyannamesi ortaklık adına düzenlenecek ve ortaklardan birisi tarafından imzalanmak suretiyle vergi dairesine ibraz edilecek olmakla birlikte, ortakların verginin ödenmesi bakımından müteselsilen sorumluluk taşımaları nedeniyle, işlemlerde kolaylık sağlanması açısından adi ortaklık adına düzenlenecek beyannameye, ortakların adı, soyadı, adresleri ve bağlı bulundukları vergi dairelerini gösteren bir listenin eklenmesi gerekmektedir.<O:P> </O:P>
  Ancak, ortaklık beyannamesine eklenen bu listede yer alan bilgilerde herhangi bir değişiklik meydana gelmediği sürece listenin her dönem beyannamesine eklenmemesi uygun görülmüştür.<O:P> </O:P>

  Liste muhteviyatı bilgilerde değişiklik söz konusu olduğu tekdirde ise değişikliğe uygun olarak düzenlenecek listenin, değişikliğin vuku bulduğu dönem beyannamesine eklenmesinin gerektiği tabiidir.<O:P> </O:P>

  İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

 8. #8
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  09.Temmuz.2008
  Nereden
  Zonguldak
  Mesajlar
  376
  Bence önce 3.ortak işe başlama yapar...Daha sonra ayrılması gereken ortak Terk eder...Sıkıntı olmaz..Defalarca yaptım...

 9. #9
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2007
  Mesajlar
  275


  Buradaki işlemlerde sorum şu şekilde olacak.
  A-B iki ortaklı Adi Ortaklık. B hissesi olan% 50 lik bölümünü dışarıdan C ye devrediyor. B mükellfiyetini kapatıyor. C ise Mükellfiyetine başlama veriyor. B ye ait Mal ve Demirbaşlar C ye fatura edilecekmi ?

  -Yeni kurulacak A-C Ortaklığına Defter tasdik ettirilecek mi?
  -A-B Ortaklığınca açılan SSK dosyasının hükmü ne olacak ( A-C Ortaklığınca yeni SSK dosyasımı açılacak).
  - A-B Ortaklığınca bastırılan Fatura ve belgeler kullanılmaya devam mı olacak yoksa iptal mıolacak (A-C Ortaklığı bu faturaları kullanabilirmi?)
  Sevdamızın adı berrak sonu toprak dönen alçak olsun

 10. #10
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  01.Ağustos.2008
  Mesajlar
  1,158
  Adi ortaklıkta ortaklardan birinin ayrılması halinde yapılacak işlemler aşağıdadır:

  - Adi Şirketlerin tüzel kişiliği olmadığından, maliye idaresi ile olan münasebetlerde, daha açık bir ifade ile çeşitli vergi kanunları ile yüklenmiş olan mükellefiyetlerde, mükellef durumunda bulunan da şirket değil, doğrudan doğruya ortakların kendileridir. Vergi Usul Kanununda düzenlenen, bildirme, defter tutma, muhafaza ve ibraz, fatura düzenleme, vergi kesme gibi kanuni ödevler ortaklar tarafından yerine getirilir. Bu nedenle ayrılan ortak vergi dairesine dilekçe ile müracaat ederek işi bıraktığını bildirecektir.

  - Ortağın ayrılış tarihi itibariyle adi ortaklığın kapanış bilançosu (işletme hesabı esasına göre defter tutuluyorsa işletme hesabı özeti) çıkarılır. Adi ortaklığın kazancı belirlenir.

  - Adi ortaklıklarda kar, iştirak edilen sermaye miktarına bakılmaksızın eşit bölüşülür.

  - Devam eden ortak, müşterek defter kullanılıyorsa yeni defter tasdik ettirir. Veya eski defteri kapatıp tasdik ettirip kullanmaya devam eder.

  - Faturalar ortaklık adına bastırılmış ise devam eden ortak adına yeni fatura bastırılır.

  - Ayrılan ortak dönem sonunda ayrılış tarihi itibariyle belirlenen kazancını yıllık beyanname ile beyan eder. Devam eden ortak ise, ortaklık dönemine ait kazancını yıllık beyannameye dahil eder.

  - Ayrılan ortağın hissesinin diğer ortağa devri, eğer ayrı defter tutuluyorsa ayrılan ortağın faturası ile, tek defter tutuluyorsa ortaklığın faturası ile yapılır.

  - Devir işlemi arızi kazanç sayıldığından ve işletme faaliyetine devam ettiğinden faturada KDV tahakkuk ettirilmez.

  - Devir işlemi nedeniyle meydana gelen bu kazanç ayrılan ortak tarafından dönem sonunda yıllık beyanname ile beyan edilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu kazanç diğer kazanç ve iratlar kapsamına girdiğinden kısmi istisnaya tabidir. Bu istisna 2005 yılı için 13.000 YTL’dir. Yani bu miktar beyan edilmez.

  - Malın ortağa devri işleminden sağlanan kazancın tespiti; devir bedelinden devredilen malın maliyetinin çıkarılması ile bulunur. Malın maliyetinin tespitinde yeniden değerleme işlemi uygulanır.

  - Payını devreden, vergi dairesindeki mükellefiyet kaydını sildirir. İşe devam eden, faaliyeti tek başına yürüteceğini vergi dairesine bildirir.

  - Yazar kasa ortaklık adına kayıtlı olduğundan kasanın hafızasının ortaklığın bitiş tarihi itibariyle tespit ettirilmesi gerekir. İşe devam eden ortak kasayı kendi adına tescil ettirir. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •