Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ŞAHIS İŞLETMESİNDEN ADİ ORTAKLIĞA GEÇİŞTE FATURA ?

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul
    slmlar üstadlar

bir sorum olacak sizlere.

bir gelir vergisi mükellefi şahıs işletmesi iki ortak alarak ,3 ortaklı bir adi ortaklık kurulmak isteniyor. dolayısıyla ortaklık tarihi itibariylekdv, geçici ve gelir vergileri adi ortaklık adına verilecek. bu durumda şahsın elinde bulunan mal, demirbaş ve ortakların ödemiş oldukları hakları fatura ile adi ortaklığa devretmek zorunda mıyız????

bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

Müdavim Üye
    Geçici ve gelir vergisi ortaklık adına verilmez..Ortaklar için ayrı ayrı verilir..Elinizdeki mal ortaklık adına fatura edilecek..

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul
    evet haklısınız yazdıktan sonra geçici ve gelir vergisini yanlışlıkla yazdığımı fark ettim demek istediğim anlaşılmıştır diye tekrar düzeltme ihtiyacı hissetmedim.
    cevabınız için teşekkürler

Ziyaretci
    Elinizdeki stoklar ve demirbaşlar ortaklık fırmasında kullanılacagından , fatura edılmesı gerekır dıye dusunuyorum.

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul

tşk ler aslı hanım
    bende fatura edilmesi gerekir diye düşünüyorum. bugün vergi dairesi müdür yardımcısı ile görüştüm ve çelişkiye düştüm. müdür yardımcısı dilekçe verin fatura kesilmesine gerek yok dedi. sonra işte o mal ve demirbaşlar ne olacak gidi sorular sordum cevabı şu fazla değilse bedel kesin fatura.
    hangisi zorunlu kesmek mi yoksa fazla değilse keyfiyete mi bağlı fatura kesip kesmemek

Moderatör
    Nereden
    istanbul
    sayın ebrulim bence keyfiyete bağlı bişey deil.sonuçta malların hepsi sahış firmasının üzerinde yeni kurulan ortaklığın vergi numarası değişecek.defteri ayrı.bu defterde bu malları nasıl göstericez fatura olmadan.bence kesilmesi gerekli
    ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
    ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

Ziyaretci
    sayın ebrulim şahıs firmanıza terk vereceksiniz. içerde bulunan emtiayı ve demirbaşları ortaklığı fatura edeceksiniz. daha sonra ortaklık adına vergi numarası alıp her mükellefi GV ve geçici vergi yönünden mükellefiyet tesis ettireceksiniz.

Müdavim Üye
    Nereden
    MANİSA
    BENDE HAZİRAN AYINDA ADİ ORTAKLIK KURDUM. İŞLETMEDEKİ TÜM MALLARI DEMİRBAŞLARI ORTAKLIK ADINA FATURA ETTİM. İŞLETMENİN KAPANIŞINI VERDİM. KDV ,MUH BEYANLARI ORTAKLIK ADINA GEÇİCİ VERGİLERİ ORTAKLAR ADINA DÜZENLENECEK...KOLAY GELSİN....
    Gittin şimdi bir mevsim değil,koca bir hayat girdi aramıza ,biliyorum ne sen dönebilirsin artık,ne de ben kapıyı açabilirim sana.

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    peki arkadaşlar
    benimde fikrim fatura edilmesi yönünde.
    ama her zaman idarenin dediği olacak diye bişey yok değilmi. önce araştırıp yorumlamak hakkımız varsada sonuna kadar savınmak gerke.....

farzedelim ki,

bu üç kişi şirketkurdu ve bu kişi taahhüt ettiği sermayayi nakit değilde bu demirbaşları koydu.
    o zaman gider pusulası ile mi kayıt altına almak gerek yoksa direk olarak mı kayıt yapılabilirmi!!!!!
    İyi olmak bu dünyada çözüm değil.