Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: alacağın temliki

Yeni Üye
    herkese kolay gelsin,bir muhasebeci arkadaşımız borçları yüzünden bazı mükelleflerinin defterlerini devretmek istiyor.tabi bu mükelleflerde alacağı var.almak isteyen bu borçları ödesin alsın gibi bir düşüncesi var.bunlar için alacağın temliki sözleşmesi yapılabilir mi(malesef mesleğimiz bu durumlara geldi)

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın hakan bey evet Borçlar kanunu 162 ve 172.ci maddeleri kapsamında böyle bir akitle alacak temliki yapılabilir ve yapılmasına engel bir durum yoksa mükellefle yapılan sözleşme- de buna dikkat edin ve nasıl olacağı noktasında bu maddeleri okuyun,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Moderatör
    Nereden
    istanbul
    alacağın temliki alacağı devreden ile alacağı devralan arasında yapılan bi sözleşme ile alacağın,alacağı devaralana geçirilmesini ifade eder.borçlu bunun dışındadır.şimdi yukarda alacağın temliki dışında müşterilerin devride söz konusu.yani bi nevi satış işlemi var gibi.
    muhasebecinin borcu var.karşıya diyoki borçlarımı öde müşterilerde alacağım var.bundan mahsup et.defterleride devrediyo.alacağın temliki gibi durmuyo durum bence
    ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
    ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın naz_76 ben size katılmıyorum bir muhasebeci diğer bir muhasebeciye eğer yukardada dediğim gibi mükellefle yapılan sözleşmede bir engel yoksa defterlerini o mükellefden alacak larını almak şartı ile alacak hakkını diğer muhasebeciye devredebilir ve bu şart noktasında devir alan muhasebeci boorçlu karşısında alacaklı duruma gelir ama devreden muhasebeci adına bir nevi alacağı tahsil eder ve bu durum borçlar kanunu 162 ve 172.ci maddeler kap- samında uygundur yani buna bir engel yoktur bu şekilde akit yapılabilir,kolay gelsin.

Moderatör
    Nereden
    istanbul
    sn.hadisat sadece benim takıldığım konu alacağın temlikinde, borcu doğuran ilişkinin kendisi değil, bu ilişkiden doğmuş alacakların temliki sözkonusudur.ama burda ilişkininkendiside devrediliyo.yani muhasebe defterleri devredilerek.ben sadece muhasebe defterlerinin devredilmesi yönüne takıldım.
    ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
    ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın naz takılma noktasındaki incelik bence güzel çünkü bu bu işteki hassasiyeti ortaya çıkarır ve gerçektende o ince çizgi satışmı,devirmi gibi olan hassasiyet güzel ve sizi bu yak- laşımından dolayı tebrik ediyorum ama yukarda dediğim gibi kanun noktasında buna engel bir durum yok ve alacağın temliki sözleşmesi(akti) yapılabilir ve borçluda bu konuda hiç bir- şey yapamaz,defterlerin satışı yok burda defterler devrediliyor ama alacağını alma karşılı- ğında yani bir satış yok ortada ama hassasiyetiniz güzel konunun daha iyi anlaşılması nok- tasında,kolay gelsin.