Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 26 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BA da TEKEL Bildirimi ve Tablo-3

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

Müstahsile konu olan brüt rakamı bildireceksiniz. Müstahsil bildirimlerinde çarpraz kontrol yapılamayacağı için zaten sorun çıkmaz da. Bu kontör, tekel alımları ile ilgili belirsizlik hala devam ediyor.
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.

Üye
    kimse bu konuda kesin bir yargıya varamıyor. maliyeden yazı isteyeceğim artık

Müdavim Üye
    bencede bizim perakendeci müşterilerimizin alışında %0 lık giriş olduğu için kdv hariç deniliyor zaten bizimki 153 hesaptaki tutar olarak dikkate alınması gerektiğine karar verdim ve öyle bildirim yapacağım.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Antalya
    SAYIN mywizard : yorumunuzu okudum bu durumda kendinizi ateşe atmış olursunuz.yani Muhasebecinin imzalamış olduğu beyan ve bildirimlerin defter kayıtları ile uyumlu olması gerekir aksi halde siz sorumluluk altına gireceksiniz tavsiye etmem.çözümü kendinizde değil mükellefte arayın derim.
    \'\'SIRADAN İNSAN DEĞİL ARANAN İNSAN OL\'\'

Kıdemli Üye
    Yıllardır kdv'sini ayırmadan beyan ederim. Bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamadım.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Antalya
    müstahsilerde 153 veya gider hesaplarına hangi rakamları alıyor iseniz ( bu rakamda brüt rakamdır) onu forma yansıtmanız gerekir,Diğer fatuaralarda ki olay nedir matrahlar gider veya stok hesaplarına yazılmazmı buradan yola çıkarsak müstahsillerdeki brüt tutarların forma konu olması gerekir.
    \'\'SIRADAN İNSAN DEĞİL ARANAN İNSAN OL\'\'

Moderatör
    Nereden
    istanbul
    arkadaşlar danışma hattına arayıp sordum dediği aynen şu;kdv beyannamesi ile ba bs formu ayrı olarak değerlendirilecektir.siz özel matraha tabi işlemler bile olsa kayıtlarınıza kdv dahil olarak alsanız bile ba formunda bunu beyan ederken kdv yi ayrıştırıp öle beyan ediceksiniz.bunun sonucunda kdv beyannamesinde uyumsuzluk olması önemli deil çünkü izahı mümkün bi uyumsuzluktur ve bununla ilgili bi çok örnek mevcuttur.yani illa bs bs formu ile kdv beyannamesi uyması zorunlu deil.sonuçta siz bu faturaları kdv ayrıştırıp öle beyan ediceksiniz.ama kdv beyannamesi açısından normal durum yani aynen kdv dahil olarak işleyip 0 kdv ile satış olucak. Edited by: naz_76
    ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
    ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

Üye
    yani tekel alışı %0 ise mantıken bu şekilde yani kdv dahil olarak beyan edilmesi gerekir. bana da öyle geliyor ama insanlar kesin bir yargıya varmış dğeil hala. aslına bakarsanız bende kdv dahil verdim bugüne kadar ba larımı bilmiyorum şuanda bir sorun yok ama yaşabilirzde elbette..

Üye
    naz_76 şimdi okudum yorumunu. eğer böyle ise acayip karışık bir durum. demekki diğer verdiğimiz kdv dahil beyan ettiğimiz ba ların hepsi yanlış bundan bu sonuç çıkıyor. acaba hepsine düzeltme vermelimiyim?

Moderatör
    Nereden
    istanbul

sayın arzuak açıkçası hepimiz böle yapıyoruz.şu anda yaptığımız işlemler için düzeltme vermek ne kadar mantıklı bilmiyorum.bu konuda bi ymm abime danıştığımda vuk 381 de
    kdv hariç olarak belirtildiği için kdv hariç yani ayrıştırma yapmam gerektiğini söledi ama yinede doğruluğu pekiştirilmesi gereken bilgiler bunlar.ben şahsen bu konuyu bilgisine güvendiğim bi kaç büyüğüme daha sorup bundan sonraki işlemler için uygulamaya koymayı düşünüyorum.
    ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
    ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***