Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 26 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BA da TEKEL Bildirimi ve Tablo-3

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi çalışmalar diliyorum. BA formunda TEKEL alımları ile ilgili bir konuda takıldım. Acaba sizin uygulamanız nedir?

Bir aylık toplam tekel alışınız 9.000,00 TL. Bunun 8.400,00 TL si x firmasından, geriye kalan 600,00 TL si y firmasından.

x firması ile mutabakat yapıyorsunuz. x Tekel firması yasa gereği faturaya %18 KDV yi yansıttıktan sonra faturasını kesiyor, kendisi de KDV öncesi tutarı (8.400/1,18=7118,64) BS formunda baz alıyor dolayısıyla TABLO-3 de bildiriyor.

Bizim BA formunda ne şekilde beyan etmemiz lazım? 8.000,00 TL nin üzerinde olduğu için üst tarafta mı, yoksa karşı tarafla mutabık olmak için Diğer satırında mı göstermemiz lazım?
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.

Moderatör
    Nereden
    istanbul
    sedat bey bence siz 8400 olarak üst tarafta beyan etmelisiniz.sonuçtabizim ayırmamızın imkanı yok.bazı toptancılar faturalarında kdv yi gösterdikleri halde bazıları göstermiyo.bence özel matrah olarak dikkate aldığımız için kdv dahil tutarları 8000 ini aştığında üst tarafta beyan edilmesi gerekli.ben şimdiye kadar böyle yaptım.problem yaşamadım.
    ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
    ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Naz hanım, cevabınız için teşekkür ederim. Benim de uygulamam bu şekilde. Diğer meslek mensupları da mı bu şekilde yapıyor acaba? x firmasından bu şekilde mutabakat mektubu gelince nasıl geriye dönüyorlar, BA formlarında da bizim gibi mi işlem yapıyorlar?
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.

Müdavim Üye
    Nereden
    ZONGULDAK
    aynı durum kontör faturalarında da kaynaklanıyor. bununla ilgili bende ne yapacağımı bilmiyorum. kanuni bir dayanakta yok.
    s.gunaydin

Ziyaretci
    Biz Tablonun üst kısmında 8000 i geçen işlemlerde gosterıyoruz

Müdavim Üye
    Nereden
    TEKİRDAĞ
    Alıntı @sli Nickli Üyeden Alıntı
    Biz Tablonun üst kısmında 8000 i geçen işlemlerde gosterıyoruz
    AYNEN BİZDE ÖYLE YAPIYORUZ. KENDİ KAYITLARIMIZDA NASIL GÖZÜKÜYORSA ÖYLE BEYAN EDİYORUZ. ÖRNEĞİN BENİM 153 HESABIMDA 8.000 YAZAN BİLDİRİLMEYEN RAKAMI YARIN NASIL AÇIKLAYACAĞIM?
    HATIRALAR SARMIŞTI 4-1 YANIMI.
    ŞİMDİ NESCAFE 3\'ü-1 ARADA İÇİYORUM.

Müdavim Üye
    Nereden
    Mali Müşavir
    Tekel alışları ile ilgili sorunlar dediğiniz gibi mevcut ancak benim düşünce şeklim Vergi Dairesi Ba-Bs karşılaştımalarında firmalar bazında bi sorun olmadığı sürece yani karşılıklı mütabık bildirimler yapıldığı süreceherhangi bir sorun olmayacağı şeklinde. Örneğin mükellefin fatularını işliyorumBa-Bs için mütabak çekiyorum arada fark çıkan oluyo(Ft Eksik gelmiş) Satıcı firmanın gönderdiği mutabakatı kabul ediyorum.
    Bugün Neyin Son Günü??

Üye
    Merhabalar

tekel alışlarımızda x firması ile mutabakat yaptığımız zaman firma sattığı tekel malının kdv si ayırıyor ama ben bu faturaları %0 kdv li olarak işlediğim için ba formuma kdv dahil olarak geliyor. benimde tekel alışlarınıba formuma kdv hariç rakamı getirmesi için kdv ayırmam lazım? böyle karışık bir durum içinden çıkamadım çok araştırdım ama bununla ilgili bir tebliğpde bulamadım. bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? biz kdv dahil olarak bildirdik 8000 tl yi aşan tekel alışlarını ama satın aldığımız firma kdv hariç bildiriyor? bu duurmda bizmi yanlışız bizimdemi tekel de kdv hariçö rakam olarak bildirmemiz gerekiyor ba formunu acaba?

Kıdemli Üye
    Nereden
    smmm
    Sayın meslekdaşlarım görüşlerinize katılıyorum. Tekel alışlarında iki taraf arasında uyumsuzluk olacağından çapraz sorguda karşımıza çıkar.bu durumda izahati yapılır.diye düşünüyorum.

Müstahsil ile mal alışlarında mal alımı 8000 tl , çiftçi bağkuru ve stopaj kesintisinden sonra geriye kalan rakam 8000 tl' nin altına iniyor.bu durumda bu mal alışınıda bildirmeyecekmiyiz acaba? 8000 tl benim 153 hesabımda gözükecek.

Kıdemli Üye
    Nereden
    smmm
    ???