Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: a.ş denetçi

  1. #1
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    20.Mart.2007
    Nereden
    Ankara
    Mesajlar
    106
    herkese kolay gelsın,

    A.ş lerde genel kurulda denetçi secilecek,bu denetçi ortaklardan biri olabilirmi?

    ????

  2. #2
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    25.Eylül.2007
    Mesajlar
    417


    olamaz

  3. #3
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    20.Mart.2007
    Nereden
    Ankara
    Mesajlar
    106
    NEDEN

  4. #4
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    22.Mayıs.2007
    Nereden
    Ankara
    Mesajlar
    1,124
    Denetçi yapılanları denetler, hata varsa bilgilendirir. Onun vereceği rapor önemlidir, bilgi kullanıcıları için. Böyle birisi kritik kararların alındığı anda oy kullanabilmesi bilgi kullanıcıları için şüpheli hale gelir ki, bu da bağımsızlığın tehlikeye düştüğü, aktarılan bilginin hileli olabileceği anlamına da gelir.
    Mezardakilerin hesabını veremedikleri dünya malları için insanların birbirlerini yedikleri tezini düşündükçe ürperiyorum

  5. #5
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    30.Temmuz.2009
    Nereden
    smmm
    Mesajlar
    135
    Mevcut Türk Ticaret Kanununun 353.maddesinde herhangi bir ayırım yapılmamış,sadece tüzel kişiliklerin olamayacağı belirlenmiştir.

    Tasarı halinde olan Türk Ticaret Kanununun 400.maddesinde ise denetçilerin 3568 sayılı yasa ile yetki almış kişilerce yapılabileceği öngörülmektedir.

    Şu an itibari ile ortak olmasının herhangi bir mahsuru yoktur.
    (yukardaki ilgili maddelere bakarak veya ticaret odasından daha geniş bilgi alabilirsiniz)

  6. #6
    Moderatör KAYALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Aralık.2005
    Nereden
    Turkiye
    Mesajlar
    2,343
    MURAKIPLAR<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">I- SEÇİM VE AZİL[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">1- Umumi olarak[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Madde 347-[/B] Anonim şirketlerde, beşten fazla olmamak üzere bir veya daha çok murakıp bulunur. Birden çok olan murakıplar bir heyet teşkil eder.
    Murakıplar, pay sahibi olan ve olmayanlar arasından ilk defa bir yıl için kuruluş umumi heyeti ve sonradan en çok üç yıl için umumî heyet tarafından seçilirler.
    Murakıp bir ise, onun, birden çok ise, yarısından bir fazlasının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması lazımdır.
    Müddetleri biten murakıpların tekrar seçilmeleri caizdir. Murakıplar aynı zamanda idare meclisi azalıklarına seçilemeyecekleri gibi şirketin memuru dahi olamazlar. Vazifeleri biten idare meclisi azaları umumi heyetçe ibra edilmedikçe murakıplığa seçilemezler.

  7. #7
    Moderatör KAYALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Aralık.2005
    Nereden
    Turkiye
    Mesajlar
    2,343
    <DIV =Secti&#111;n1>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">3- Seçilme manileri<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Madde 349-[/B] İdare meclisi azalarının usul ve füruundan biriyle eşi ve üçüncü dereceye kadar (bu derece dahil) kan ve sıhri hısımları murakıplığa seçilemezler; seçilmişlerse derhal çekilmeye mecburdurlar.

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •