Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İHRAÇ KAYITLI SATIŞ ÖTV DURUMU

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  18.Mart.2006
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  149
  SAYIN ÜSTADLAR

  İhraç kayıtlı satış faturamızda buzdolabı imalatımızdan dolayı ötv var.

  KDV beyannamesinde ihraç kayıtlı satış bölümüne ötv yi yazmadık.
  Ötvyi ötv beyannamesinde ihraç kayıtlı diye belirtip tecil ettirdik.

  Vergi dairesi memuru ve defterdarlıktaki bu iş ile ugraşan memurlar buna itiraz ediyorlar.
  Ötv nin de ihraç kayıtlı satış olduğunu matraha eklenmesi gerektiğini belirtiyorlar. Ancak ötv kendi başına bir vergi olduğu için matraha dahil edilmemesi gerektiğini düşünüyorum ben eger onların dediği gibi yaparsam geçici beyanlarımıda düzeltmem gerekecek bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. beyannamede nasıl göstermeliyim

  matrah 12,500,00
  ötv 837,50 (6,7)
  391 kdv2,250,00
  392kdv 150,75

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  07.Mayıs.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  3,263
  Ö.T.V.KANUNU
  Verginin belgelerde gösterilmesi, matrahta, vergide ve mükellefiyette değişiklikler
  Madde 15- 1. Mükellefler özel tüketim vergisini satış belgelerinde ayrıca göstermeye mecburdurlar. Vergiye tâbi bir işlem söz konusu olmadığı veya bu Kanun kapsamına giren vergiyi fatura veya benzeri belgelerde göstermeye hakkı bulunmadığı halde, düzenlediği bu tür belgelerde bu vergiyi gösterenler, söz konusu vergiyi beyan ve ödemekle mükelleftirler. Bu hüküm Kanuna göre borçlu oldukları vergi tutarından daha yüksek bir tutarı gösteren mükellefler için de geçerlidir. 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri saklı kalmak üzere, (II) sayılı listedeki kayıt ve tescile tâbi olan malların kayıt ve tescil edildikten sonra iade edilmesi hali hariç, malların iade edilmesi, işlemin gerçekleşmemesi, işlemden vazgeçilmesi veya diğer nedenlerle matrahta değişiklik vuku bulduğu ya da yersiz veya fazla vergi hesaplandığı hallerde vergiye tâbi işlemleri yapmış olan mükellefler; bunlarla ilgili borçlandıkları ya da ödedikleri vergiler için değişikliğin mahiyetine uygun şekilde ve meydana geldiği dönem içinde düzeltme yapabilirler, bu vergiden mahsup edebilirler veya iade talebinde bulunabilirler. (II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tâbi olan mallar için dönem şartı aranmaz. Şu kadar ki, iade olunan malların fiilen işletmeye girmiş olması, yersiz veya fazla ödenen verginin alıcıya iade edilmesi ve bu işlemlerin defter kayıtları, belgeler ile beyannamede gösterilmesi şarttır.

  2. a) (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tâbi olanların, veraset yoluyla intikaller hariç ilk iktisabında istisna uygulanan malların istisnadan yararlananlar dışındakilerce iktisabında, ilk iktisabındaki matrah esas alınarak adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan, kayıt ve tescili tarihinde geçerli olan oran üzerinden, bu tarihte özel tüketim vergisi alınır.

  b) (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tâbi olanların, beş yıl içinde 87.03 tarife pozisyonunda yer alan mala dönüştürülmesi halinde daha önce ödenen vergi mahsup edilmek suretiyle bu malların ilk iktisabındaki matrah esas alınarak değişiklik uyarınca adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan, değişikliğin kayıt ve tescili tarihinde geçerli olan oran üzerinden, bu tarihte özel tüketim vergisi alınır.

  3. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Maliye Bakanlığınca belirlenir.


  <DIV =post>
  <DIV =post>ÖTV Beyannamesi vereceksiniz, KDV Beyannamesinden pek farkı yok. 1 No'lu ÖTV Beyannamesi vereceksiniz, Burada da Hesaplanan ÖTV, İndirilecek ÖTV, Ödenecek ÖTV, Tecil edilecek ÖTV, ve İhraç Kayıtlı Satış ÖTV beyan edilecek. Görmüş olduğunuz gibi KDV Beyannamesinden pek farkı yok.
  <DIV =post>
  <DIV =post>Yalnız burada dikkat etmeniz gereken sizin örneğinizde 12.500-TL tutarında bir mal satıyorsanız ,%6,7 ÖTV ve %18 KDV'ye tabi bir mal ise;

  <DIV =post>Satış Tutarı...........12.500,00-TL
  ÖTV(%6,7)............. ...837,50-TL
  KDV Matrahı..........13.337,50-TL
  KDV(%18)............ ..2.400,66-TL
  Fatura Toplamı......15.738,16-TL olmalı
  <DIV =post>Tahsil Edilen Tutar.12.500,00-TL
  <DIV =post>
  <DIV =post>Faturada ihraç kayıtlı sayış olduğundan dolayı ÖTV ve KDV tahsil edilmemiştir diye şerh düşeceksiniz.

  <DIV =post>Sn: hayutsev, memurlar haklı, sizin KDV Matrahınız ÖTV dahil tutardır, ÖTV'yi ÖTV Beyannamesinden, KDV,yi de KDV Beyannamesinden ihraç kayıtlı olarak gösterip daha sonra iade talep edeceksiniz. Üzgünüm ama düzeltme beyannamesi vermeniz gerekecek.
  <DIV =post>
  <DIV =post>Saygılarımla.

 3. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  18.Mart.2006
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  149
  İLGİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •