Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İşçinin ssk ya şikayeti

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    Arkadaşlar herkese hayırlı ramazanlar !

Bir müşterimiz kışın işleri iyi olmadığı için şubat ayında işe aldığı elemanına sigorta girişi yapmadı ancak mayıs ayının ortalarında işe girişi yapıldı.Daha sonra bu işçi işe gelmedi bizde haziran ayında çıkışını yaptık.Şimdi işçi işvereni arayarak beni sigortasız çalıştırdın 1.500 TL vermezsen ssk ya şikayet ederim demiş.Mükellefimizde ben bu işçiye o parayı vermem giderim ssk ya şubat ayından girişini yaparım 3 aylık (şubat-mart-nisan) bildirgemi veririm cezamı öderim diyo.Peki ne kadar ceza olur bunu nasıl hesaplıycaz ?
    3 günlük hayatım varsa 4. gün yokum....((Es-selam))

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    * Sigortalı işe giriş bildirgesinin süresinde verilmemesi : asgari ücret tutarında <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    * Aylık prim ve hizmet belgesinin verilmemesi:
    Belgenin asıl olması halinde aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin beşte biri tutarında,
    Belgenin ek olması halinde, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında, (5510 s.k. Md.102)

* İlgili aylarda prime esas ücret üzerinden hesaplanan sigorta primleri + gecikme zamları

bende buna karsıyım. bazen kotu niyetli işçilerde olabiliyor. beni ssklı yapmasın primi bana versin yesil kartım var yanar diyenlerini bile duydum.
    eğer işçi zamanın da tepkisini gostermediyse ssksız calısmayı hazmedemiyorsa gidecek sikayet edecek tepkisini koyacak bu durumda işçinin sonuna kadar arkasındayım.

ancakkkk işçi hiç bir sey soylemiyecek sesini cıkartmayacak dusuk prime birsey demeyecek ama bunu bir problem yada cıkıs anında koz olarak kullanacak... işte bunu art niyet olarak değerlendiriyorum. ve bunun gibi durumlar icin mutlaka işe giris bildirgesine ve bordrolarına imzalarını alıyorum. boyle bir sikayet olursa goturur gosteririm imzalarını işçinin. atmasın kardesim madem okadar biliyordu neden kabul etti.

ramazan vakti adamın canını sıkmaktan ve bizleri ugrastırmaktan baska hiçbirsey değil. eger işe giris ve imzalarında eksiklik yoksa hiç oralı olmayın derim.

saygılar iyi calısmalar