Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 3 aylık stopaj dilekçeleri hk.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Hatay
    arkadaslar günaydın herkese...

3 aylık boş stopaj dilekçelerini vergi dairesi açıyor mükelleflere acaba hangi aydan itibaren bu dilekçeleri verecez vergi dairesine?

cinsi : ticari
    marka : toyota
    tipi : toyota hılux d/cab comfort
    4 kapılı bu aracın kdvsi indirim konusu olurmu acaba? ihale işi ile iştigal ediyor bu firma telekom ihalesini filan alıyor araç ihalesini? yardımcı olursanız sevinirm arkadaslar?

Kıdemli Üye
    Nereden
    Hatay
    arkadaslar bilen yokmu acaba?

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Bu tip araçların KDV si indirim konusu yapılabilir.
    Ancak bu tip araçların ruhsatlarında kiminde HUSUSİ OTO; kiminde ise, KAMYONEPANEL VAN-CAMLI VAN v.b. şeyler yazmkatadır. Şayet alıanan araç HUSUSİ OTO sınıfında değil ise, Alışda ödediğiniz KDV'sini indirim konusu yapabilirsiniz
    Allah\'a dayan, sa\'ye sarıl, hikmete ram ol. Yol varsa budur! Bilmiyorum başka çıkar yol!

Mehmet Akif Ersoy

Kıdemli Üye
    Nereden
    smmm
    Evet katılıyorum.Ruhsatta ticari yazıyor ise kdv indirimi söz konusu olur.Hususilerde (binek tipi) kdv indirimi olmaz.yani demirbaşa kdvsiz kaydedebilirsin.

Moderatör
    Nereden
    SMMM
    Doblo, Connect, Kango, Expres, Combi, Partner, Caddy, Transpoter, Starex gibi (4+1) araçların 21.07.2005 tarihine kadar yük taşımak üzere imal edilmiş araç olarak sınıflandırıldığı, ancak Gümrük Müsteşarlığı’nın 8 Seri No.lu Gümrük Genel Tebliği (Tarife-Sınıflandırma Kararları) ile bu araçların 21.7.2005 tarihinden itibaren binek otomobili sınıfına dahil edildiği belirtilmiştir.
    Buna göre, yukarıda belirtilen Doblo, Connect, Kango, Expres, Combi, Partner, Caddy, Transpoter, Starex gibi (4+1) araçlar 21.07.2005 tarihinden itibaren binek otomobil sınıfına dahil edildiğinden, bu araçların alımında ödenen KDV, Kanun’un 30/b maddesine göre indirim konusu yapılamayacaktır
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Hatay
    aslı hanım bu durumda kdv sini kullanmıyacazmı yani bu aracın öle anladım ben..

Moderatör
    Nereden
    SMMM
    evet kullanmayacaksınız.

Kıdemli Üye
    Nereden
    SMMM
    Aslı hanım yazının devamındada biliyorsunuz maliye bakanlığınca bir açıklama yapılmamıştır denilmektedir.Maliyenin görüşü araç iş ile ilgili kullanıldığı süpheye mahal bırakmıycak şekilde görülüyorsa ticari araç olarak nitelendirilebilmektedir.Onun için bu konuyu aslında tartışmamızda fayda var.
    Saygılar

Moderatör
    Nereden
    SMMM
    Yalnız uygulama bu şekilde geçiyor ben 2005 yılında bu tür bir araca ait kdv yı ındırım konusu yaptıgımdan , ceza odemek zorunda kalmıstım o acıdan paylasmak ıstedım

Moderatör
    Nereden
    SMMM
    Yinede siz bilirsiniz kdv yi ındırım konusu yapıp yapmamak tamamıyla sıze kalmıs bır olgu meslektaşlar...