Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 26 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: eğitim danışmanlığı (özel ders)

Üye
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">V.SERBEST MESLEK FAALİYETİ KAPSAMINDA KONUNUN İRDELENMESİ<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]

Bilindiği üzere,’Serbest meslek faaliyeti; sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır.’olarak tanımlanmıştır.

Bu açıdan bakıldığında ‘Ev’de ders verenler, üniversite eğitimini bitirmiş,kendi nam ve hesabına bir işverene tabi olmaksızın ihtisasları uyarınca çalışabilirler. Burada tanıma ters düşmeksizin çalşma sözkonusudur. Ancak ticari mahiyette olmaması ilkesi ile ters düşen bir uygulama sözkonusu olacaktır. Verilen bir hizmet olup,karşısında belirli bir para alındığı tartışmasız bir hüküm ifade edecektir.
    Ayrıca, Gelir İdaresi Başkanlığımızın hazırladığı Serbest Meslek Kazançları Vergi Rehberinde serbest meslek faaliyetinin özellikleri aşağıdaki gibi sayılmıştır;
    <UL style="MARGIN-TOP: 0cm" =disc>
    <LI style="TEXT-ALIGN: justify; MARGIN: 0cm 0cm 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list 36.0pt" =Ms&#111;normal>Serbest meslek faaliyetinde faaliyet kişisel sorumluluk altında kendi nam ve</LI>[/list]
    hesabına yapılır.
    · Serbest meslek faaliyetinin devamlılık göstermesi gerekir.

Bununla birlikte, serbest meslek kazancı sayılan hallerde,V.U.K 155 maddesine atıfta bulunularak burada belirtilen şartlarda en az ikisini taşıyan ebe, sünnetçi, sağlık memuru, arzuhalci, rehber gibi mesleki faaliyette bulunanlar kapsam içinde tutulmuşlardır.

Muafiyet ve istisnalar kısmında ise vergiye tabi olmama açısından bazı şartlar vardır. Bunlar, konu ile ilgisi yönü ile,’Ebe, Arzuhalci vb. Muaflığı. Meslek itibariyle muaflık kapsamına girebilmek için iki durumun gerçekleşmesi gereklidir:

1. Bazı Mesleklerin Belirli Sınırlarda İcrası: Bu muaflıktan yararlanabilecek mesleklere örnek olarak ebelik, arzuhalcilik, sağlık memurluğu verilebilir. Belirtilen mesleklerle uğraşanların muafiyetten yararlanabilmeleri için:
    • İşyeri açmaları,
    • Çalışılan yere tabela asmaları,
    • Faaliyetlerini ilanlarla duyurmaları,
    • Mesleki teşekküllere kaydolmaları,
    şartlarından en fazla birisi ile ilişki içinde bulunmaları gerekir.
    2. Bu Mesleklerin Küçük Yerleşim Yerlerinde Yapılması: Birinci durumda belirtilen meslekler (arzuhalci, ebe vb.) köylerde veya son nüfus sayımına göre belediye içi nüfusu 5.000’i aşmayan yerleşim yerlerinde icra ediliyorsa birinci gruptaki şartlar gerçekleşmemiş olsa da vergiden muaftır.(5)

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">VI. KONU KAPSAMINDA BİR MUKTEZA[/B]

Maliye Bakanlığımız İstanbul Defterdarlığı Usul Gelir Müdürlüğünce verilmiş bir muktezada konu daha iyi anlaşılabilecektir.

‘KONU : Serbest Meslek Erbabının kullanacağı defter ve belge hk.

.............................................
    .............................................

İLGİ : ............................Gelir Müdürlüğüne verdiğiniz .................... tarihli dilekçeniz.
    İlgi dilekçenizde sormuş olduğunuz hususlar incelenmiştir.
    193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 37.maddesinde; “Her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançlar ticari kazançtır” hükmü yer almış, aynı Kanunun 65.maddesinde ise; “Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır.
    Serbest meslek faaliyeti; sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi ve mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapmasıdır...” şeklinde açıklanmıştır.
    Serbest meslek faaliyetinde ana unsur, faaliyetin sermayeden çok, kişisel çalışmaya, ilmi yada mesleki bilgi ve ihtisasa dayanmasıdır. Bu unsur, serbest meslek faaliyetini ticari faaliyetten ayıran en önemli özellik olup, sözkonusu faaliyetlerden elde edilen kazançların daha çok emek ürünü olduğunu göstermesi gerekmektedir.
    Burada, yalnızca emeğe dayanan organizasyon yeterli olmadığı gibi aynı zamanda geliri doğuran emeğin, ilmi veya mesleki bilgi ve ihtisasa dayanması koşulu da aranmaktadır.
    Ayrıca, serbest meslek faaliyetinin yapılmasında da mutlaka alet, edavat, kitap temini, muayenehane, yazıhane, büro, idarehane harcamaları gibi bir takım giderler de yapılabilir. Fakat bu faaliyetin yapılması ve kazancın elde edilmesine asıl gerekli olan ilmi ve mesleki ihtisas, diğer bir ifadeyle manevi sermayedir. Genelde diploma veya sertifika gibi yeterlilik belgesi gerekmektedir.
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı gibi bir faaliyetin serbest meslek faaliyeti olduğundan söz edebilmek için yalnızca emeğe dayanan bir organizasyonun bulunması yeterli değildir. Emeğe dayalı olmasının yanısıra, geliri doğuran bu emeğin, ilmi yada mesleki bilgi veya ihtisasa dayalı olması gerekmektedir.[/B]
    Bu hükümlere göre, ................................... bir işverene bağlı olmaksızın firma ve şahıslara verdiği danışmanlık ve yönetim hizmeti ile bu hizmetleri tamamlayıcı nitelikte verilen seminerler, serbest meslek kazancı olarak değerlendirilecek,................................ .................................................. .................................................. .....................................
    Öte yandan; 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 236’ncı maddesi ile serbest meslek erbabına mesleki faaliyetlerine ilişkin her türlü tahsilatı için iki nüsha serbest meslek makbuzu tanzim etmek ve bir nüshasını müşteriye vermek müşterinin de bu makbuzu isteme ve alma mecburiyeti getirilmiştir.” denilmiştir.
    Bu durumda, sözkonusu faaliyetinizin serbest meslek faaliyeti olması nedeniyle, serbest meslek defteri tasdik ettirerek tutmanız ve serbest meslek makbuzu düzenlemeniz gerekmektedir.
    Ayrıca kendi ikametgah adresinizi işyeri olarak kullanabilmeniz mümkün bulunmaktadır.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.’

Yukarıdaki muktezada konunun yasal çerçevesi içerisinde gerekli açıklamalar ilgililer tarafından muhataplara doğru ve eksiksiz bir şekilde verilmiştir.

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">VII.SONUÇ[/B]

Mesleki faaliyetleri sürdürürken yasalarca belirlenmiş yükümlülüklerimizi yerine getiririz. Bu yükümlülükler aslında mesleki faaliyetlerimizin bir bakıma çerçevesini oluşturmaktadır. Keza bu çerçevenin dışında kalan her türlü faaliyet, mesleki işlevimizi olumsuz etkilemektedir. Örneğin bir Diş hekimi yada Tıp doktoru evinde belirli bir para karşılığında ilgili alanda öğrenim gören öğrencilere yada hastalara hizmet veremez. Kaldı ki etüd vs. adı ile hiç bir yasal dayanağı olmaksızın ve vergi mükellefiyeti olmayan, çok sayıda öğrencisi olan, bunlardan azımsanmayacak paralar elde edenlerin varlığı da bilinmektedir. Konuya ilişkin olarak, Buna benzer bir çok örnek verilebilecektir. <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Yasal çerçeveler dahilinde üstümüze düşen mükellefiyetleri yerine getirmek sureti ile mesleki icrada bulunma durumumuz herzaman sözkonusudur.[/B]

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">KAYNAKLAR[/B]
    (1) Öner Eyrenci, Kadriye Bakırcı – Dünyada ve Türkiye’de Evde Çalışma Ve Eve İş Verme
    İstanbul Ticaret Odası Yayın no:2000-32 , Sh:48
    (2) Öner Eyrenci, Kadriye Bakırcı - A.g.e. sh:48
    Yıldırım Koç - Eve İş Verme – Türk iş, Eğitim Yayın no:63, Sh:16
    (3)Yıldırım Koç - A.g.e. Sh:16
    (1),(2),(3)Not: İktisat Dergisi – Ekim 2002 , sayı:430
    <CITE>(4) anket.memurlar.net/pollresult.aspx?id=27 - 17k - </CITE>Önbellek
    (5) Serbest Meslek Kazançları Vergi Rehberi (2007)

Müdavim Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı
    sayın ercandream eğitim danışmanlığı yapacak ve yanındada ayrıyeten ders verecekse iki iş yapmış olacak ama KDV boyutu ise %18 olacak danışmanlık zaten %18 ama ders noktasıda bu ders 5580 sayılı özel öğrt.kurumları kanunu kapsamında olmayacağı için oda %18 olacak defter tabiki serbest meslek defteri olacak ve diğer işlemler zaten aynı,kolay gelsin.
    sayın hadisat yazdığı gibi 5580 sayılı yasa kapsamında olmadığı içi ve bireysel emeğe dayandığı için (sermaye teşkil etmediği için) serbest meslektir.

Aynı şekilde Hızlı okuma eğitimi ve üniversite çağındaki öğrencilere danışmanlık yapan mükellefim var.Defteri serbest meslek olarak tasdik ettirdik ve % 18 kdv uyguluyoruz.

Yeni Üye
    sayın ercandream, bende bu yıl matematik özel ders vermek için istanbulda bir ofis açmayı planladım hatta web sayfası yapıyorum.tabi mat yanında başka ders taleplerinede öğretmen yönlendirip komisyon almayı düşündüm..ama bazı forumlarda gördüğüm kadarıyla ders vermek amacıyla açılacak kurslar sadece dershane ve etüd olabiliyormuş yani özel ders için bir yer açmak yasada yer almıyormuş..acaba bu doğrumudur?siz ofisi açabildinizmi merak ettim.bu şekilde çalışan bir sürü firma görüyorum hatta birinde öğretmnlik yaptım, yönlendirdikleri bir öğrenciye evinde ders verdim.sayın moderatörede sormak istiyorum maliyenin sitesinde bilgi istek formu dodurarak sorularıma cevap aradım ama onlar sanayi ve tic. bakanlığına sormamı söylediler onlara yazdım fakat oradanda cvp alamadım.bu şekilde bir firma açmam doğrumu yoksa problem olur mu?sizin bilginiz varsa aydınlatırsanız sevinirim yoksa nereden cevap alacağımı bilemiyorum...tşk, iyi çalışmalar.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın hustab,özel ders vermek evde veya bir yer açarak yapmada olsa burda bu iş için kesinlikle Milli Eğt.Bak.lığından izin alınması gerekiyor özel öğrt.kanunu ve yönetmeliği gereği ve bu şekilde izin almadan yapılacak özel ders ve vs.gibi faaliyetler tesbiti halinde sıkınıt yaşanır ve ceza ile karşılaşılır,yani gerçek ve tüzel kişiler olarak milli eğitimin istediği standartlara riayet ederek bir işyeri açılabilir,dersane,etüd merkezi vs.gibi yerler ve burda dediğiniz faaliyeti yürütebilirsiniz ve tabi vergi kaydınıda açarak,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Yeni Üye
    cevabınız için çok tşk. ederim. izin için MEB'le görüşeyim.
    saygılarımla,

Müdavim Üye
    Nereden
    KOCAELİ
    Sayun hustab.. Ben bu şekilde müşterimin işyerini açtım 1 yıldır da faaliyetine devam ediyor.. Herhangi bir sorunla karşılaşmadık henüz... Mebden izin alınması gerekiyor demişsiniz fakat Bire bir ders verildiği için böyle bir izne gerek olmadığını düşünüyorum.. Ama yinede bu konuda bir boşluk olduğunu bende düşünüyorum...
    E.R.C.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın ercandream,gerçekten çok enterasan burda işyeri açtığınızı bildiriyorsunuz ve birde milli eğitimden özel öğrt.kur.dan izin almadan ve hala devam ediyor birde ve gerçekten pes yani bu yetkililere ve bu işin detayınıda özel ders vereceğim ve vergi kaydı açınız dediğiniz halde idare milli eğitimden izin alın demeden size vergi mükelelfiyeti açtırıyorsa ve işlemleri yapmanıza izin veriyorsa valla ne diyeyim bu ülkede kanunlar o zaman hikaye ve memurlar ne derse o olur diyelim,ama şunu söyleyeyim bu iş tesbit edilirse milli eğitim tarafından çok ciddi sorunlarla cezalarla karşılaşma ihtimalide çok yüksek,son bir şey diyorum sayın ercandream bu mükellefiyet açılışında faaliyet konusu olarak tam ne yazdınız bunu bir yazarsanız konuya anlama açısından faydalı olur,kolay gelsin.

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı
    sayın hustab,özel ders vermek evde veya bir yer açarak yapmada olsa burda bu iş için kesinlikle Milli Eğt.Bak.lığından izin alınması gerekiyor özel öğrt.kanunu ve yönetmeliği gereği ve bu şekilde izin almadan yapılacak özel ders ve vs.gibi faaliyetler tesbiti halinde sıkınıt yaşanır ve ceza ile karşılaşılır,yani gerçek ve tüzel kişiler olarak milli eğitimin istediği standartlara riayet ederek bir işyeri açılabilir,dersane,etüd merkezi vs.gibi yerler ve burda dediğiniz faaliyeti yürütebilirsiniz ve tabi vergi kaydınıda açarak,kolay gelsin.
    Sayın Hadisat..!

Daha önce böyle bir problemle karşılaştım ve il milli eğitim müdürlüğü ile görüşmüştüm. Evde ders verme durumlarında (dershane şeklinde değilse) hiç bir şekilde karışamıyoruz, karışmıyoruz dediler. Bu konuda da Bursa da dershane açarak milli eğitimin ağır prosedürlerine katlanmak istemeyen öğretmenler, evde ders hizmeti vererek sadece vergi dairesine kaydolmaktadır. (Bilgi olarak milli eğitimden bana aktarılanlar bu şekildedir.)

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Müdavim Üye
    Nereden
    KOCAELİ
    Sayın Hadisat , Eğitim danışmanlığı(özel ders) olarak açılışımızı verdik. Birde bu konuda ben Maliye açısından olaya bakıyorum Milli eğitim bakanlığından izin alınıp alınmaması tamamen benim dışımda bir durumdur. Ben MEB mevzuaatını okumadım bilmiyorum bilmekte benim işim değil ben MALİ MÜŞAVİRİM mali konularda her türlü bilgi sorabilirsiniz ama MEB mevzuaatında eğitim danışmanlığının izin alması gerekiyor mu gerekmiyormu bunun araştırmasını bence biz meslek mensupları değilde o işi açmak isteyen bilmelidir diye düşünüyorum.
    E.R.C.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın ferhat sertel bey işte her zaman dediğim gibi Türkiyenin farklı yerlerinde ve farklı uygulamalar ve kanun ve yönetmelikler her zamanki gibi hiçe sayılıyor ve ben yıllarca ve tam 14 yıl eğitim sektöründe yöneticilik idarecilik yaptım muhasebe müdürlüğü ve finans müdürlüğü şeklinde ve bu konudaki mevzuatı yakından onun için biliyorum ama neyse konuyuda fazla uzatmaya gerek yok sonuçta alan memnun ve satanda memnun ve al gülüm ver gülüm devam edip gidiyor değilmi,kolay gelsin.