Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YAT AKSESUARLARI KDV ORANI NEDİR?

Üye
    YAT AKSESURLARI VE MALZEMELERİNDE KDV ORANI KAÇTIR?

DAHA ÖNCEKİ MUHASEBEDEN %18 OLARAK GELDİ VE %18 OLARAK DEVAM EDİYOERUZAMA DÜN FUARDA KDV NİN%1 DEN KESİLDİĞİNİ GÖRDÜM VEÖĞRENDİM ACABA HANGİSİ DOĞRU?

%1 Mİ?
    %18 Mİ?

%1 İSE GERİYE DÖNÜK DÜZELTMEMİ YAPMAM GEREKİYOR.

İLGİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNUNUN 28 İNCİ VE 29 UNCU MADDELERİNE İLİŞKİN

B.K.K. No 2009/15315
    Resmi Gazete Tarihi 22/08/2009
    Resmi Gazete No 27327
    Kapsam

Karar Sayısı : 2009/15315

Ekli "Bazı Mallara Uygulanacak Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi Oranlarının Belirlenmesine Dair Karar"ın yürürlüğe konulması; Maliye Bakanlığının 19/8/2009 tarihli ve 653 sayılı yazısı üzerine, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci ve 29 uncu maddeleri ile 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 19/8/2009 tarihinde kararlaştırılmıştır.

BAZI MALLARA UYGULANACAK KATMA DEĞER VERGİSİ VE ÖZEL

TÜKETİM VERGİSİ ORANLARININ BELİRLENMESİNE DAİR KARAR

MADDE 1 - (1) 30/11/2009 tarihine kadar (bu tarih dahil) geçerli olmak üzere, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listede yer alan 8901.10.10.00.11, 8901.10.90.00.11 ve 89.03 G.T.İ.P. numaralı mallarda uygulanacak özel tüketim vergisi oranı % 0 (sıfır) olarak belirlenmiştir.

MADDE 2 - (1) 30/11/2009 tarihine kadar (bu tarih dahil) geçerli olmak üzere, 8901.10.10.00.11, 8901.10.90.00.11 ve 89.03 G.T.İ.P. numaralı malların tesliminde katma değer vergisi oranı %1 olarak belirlenmiştir.

(2) Mükellefler, bu Karar kapsamında teslim edecekleri mallar nedeniyle yüklendikleri ve indirim yoluyla telafi edemedikleri katma değer vergisi bakımından, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 29 uncu maddesinin (2) numaralı fıkrasında düzenlenen iade hakkından faydalanamazlar.

MADDE 3 - (1) Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 - (1) Bu Karar hükümlerini Maliye Bakanı yürütür.

[b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    https://www.haberturk.com/ekonomi/ha...cekiliyor.aspx

Tekne ve yatlarda KDV yüzde 1'e çekiliyor
    Hükümet, sahibi Türk vatandaşı olan yabancı bayraklı yat ve teknelerin, Türk siciline geçişini kolaylaştırmak için vergileri sıfırlıyor
    13 Ağustos 2009 Perşembe, 08:56
    Ulaştırma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın, yabancı bayraklı yat ve teknelerin Türk siciline girişi sırasında alınan yüzde 18 Katma Değer Vergisi 'ni (KDV) yüzde 1'e çeken, yüzde 8'lik Özel Tüketim Vergisi'ni (ÖTV) de sıfırlayan düzenlemesi, Bakanlar Kurulu'nun onayına sunuldu. Kurul kararının bugün Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor. Sabah gazetesinin haberine göre, Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, yatlarda ve teknelerde daha önce Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) kaldırıldığını anımsatarak, "KDV ve ÖTV nedeniyle Türk siciline geçiş olmadı. Bu düzenlemeden sonra Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakır'ın, yabancı bayraktaki teknelerini, Türk siciline geçireceğine inanıyoruz. Yabancı bayrak çeken yat sahipleri de Türk siciline geçecektir" dedi.

4 BİN YAT GEÇEBİLİR
    Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, yapılacak düzenlemenin ardından, sahibi Türk olan 3-4 bin dolayındaki yat ya da teknenin, Türk siciline geçmesini beklediklerini söyledi

Yeni düzenleme ile alınacak harçlar
    3 5 metreden 9 metreye kadar olanlardan 200 TL.
    9 metreden 12 metreye kadar olanlardan 400 TL.
    12 metreden 20 metreye kadar olanlardan 800 TL.
    20 metreden 30 metreye kadar olanlardan 1.600 TL.
    30 metreden büyük olanlardan 3.200

[b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Üye
    yat satışı değil ama yat aksesuarı