Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: huzur hakkında sgk kesıntısı

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana

ben her ay huzur hakkı bodrosu duzenlıyorum sadece gelır vergısı ve damga vergısı .....

danısma bırımınde soyle bır cevap okudum duzenlı olarak her ay huzur hakkı verılıyorsa bodroda sgk kesıntısıde yapılmak zorunluymus

bu konuda bılgısı olan varmı ?
    tarkan1138

Ziyaretci

BUZUN BIR FIRMADA DA AYNI SEKILDE YAPIORUZ. HUZUR HAKKI ODEMESI OLARAK GORUNUO VE SADECE G.VERGİSİ VE DAMGA VERGİSİ KESIORUZ... SUANA KADAR HIC BIR SIKINTI OLMADI....

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Arkadaşım, Huzur Hakkı ödemelerinde sgk kesintisi olmaz, yalnızca g.v. stopajı ve d.v. kesintisi olur. Öteki türlü iş sözleşmesine girer.

Müdavim Üye
    Soru:

<DIV align=justify>Şirket patronlarımıza huzur hakkı ödemekteyiz. Bu ödemelerin SGK primi ve gelir ve damga vergisi karşısındaki durumu nedir?

Cevap:
    Huzur hakkı geniş anlamda her ne kadar bir ücret ise de hizmet akdine bir işçi-işveren ilişkisinden doğmadığı için 4/a kapsamında sigorta primine tabi değildir. Bu nedenle de anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları 4/b kapsamında sigortalı sayılmışlardır. Böylece, huzur hakkı ödenenler adına her <NOBR>ay<OBR> bordro düzenlenip sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılacaktır.

Koray ATEŞ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    E. Öğretim Görevlisi - Denetçi
    korayates@muhasebetr.com
    www.MuhasebeTR.com

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    Alıntı guwen61 Nickli Üyeden Alıntı

BUZUN BIR FIRMADA DA AYNI SEKILDE YAPIORUZ. HUZUR HAKKI ODEMESI OLARAK GORUNUO VE SADECE G.VERGİSİ VE DAMGA VERGİSİ KESIORUZ... SUANA KADAR HIC BIR SIKINTI OLMADI....

yani...........

o zaman sabancıyı düşünün.........
    holding e bağlı olarak kaç tane şirketten huzur hakkı alıoyrdur.
    artık hepsinden kaçargün sigortalı göstermk gerek

İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana

benım bıldıgımde bu fakat danısma bırımı farklı dusunuyor

Soru :
    Beş Ortaklı limited şirkette kurucu ortaklardan biri şirket müdürlüğünü yapmaktadır. 1- Söz konusu müdüre şirketten ücret(tahakkuku)vermek zorunlumudur veya ihtiyari olarak verilebilirmi. 2- Zorunlu ise veya ihtiyari olarak verilebiliyorsa, bu durumda ücretle ilgili olarak vergi ve sigorta açısından ne yapılması gerekir. Teşekkürler

Cevap : Sayın Yanık, TTK ve Vergi mevzuatına göre şirkete müdür olarak atanan ortağa ücret verilmesi gibi bir zorunluluk yoktur. Ortaklar kurulu alacağı bir kararla müdüre huzur hakkı verebilir. Bu durumda huzur hakkı için bordro düzenlenir; SGK, GV ve DV kesintisi yapılacaktır. (Her ay düzenli huzur hakkı ödemelerinden SGK kesintisi yapılır.). Danışma Birimi
    tarkan1138