Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: özel matrah şekline tabi işlemler

Kıdemli Üye
    Nereden
    S.M.M.M

merhabalar
    özel matrah şekline tabi işlemlerde bu hizmeti sağlayanlardan yaptığımız alışlarda kdv belirtilmiş olmasına rağmen bayii olduğumuz için bunu indirim konusu yapamıyoruz diye biliyorum. indirim konusu yapabilen nihayi tüketici diye biliyorum doğrumudur acaba .bir yanlışım varsa beni aydınlatırmısınız. şimdiden teşekkürler.

Kıdemli Üye
    Nereden
    ANKARA
    <DIV align=center>
    <CENTER>
    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD align=middle width="100%"></TD></TR></T></TABLE></CENTER>
    <DIV align=center>
    <CENTER>
    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=10 width="80%">
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%" =#ffffff>
    T.C.
    MALİYE BAKANLIĞI
    İstanbul Defterdarlığı
    Katma Değer Vergisi Gelir Müdürlüğü

TARİH: 16.01.2001
    SAYI : KDV.MUK.B.07.4.DEF.0.34.16.23.25-23440/217
    KONU : Özel matrah şekline tabi satışlarda yapılması gereken işlemler hakkında

İLGİ : 12.12.2000 tarihli dilekçeniz.
    İlgide kayıtlı dilekçenizde, şahsi firmanızda satışını yapmakta olduğunuz yabancı sigaralar özel matrah şekline tabi olduğundan, yazar kasanızda yabancı sigaralar %0 satışlar içerisinde etiket fiyatından satıldığı, KDV beyannamesinin düzenlenmesi sırasında yabancı sigaralar %0’lık satış olarak KDV ayrıştırmadan satış bedelinin tümünü beyan ettiğiniz belirtilmekte olup, yapılması gereken işlem hususunda görüş sorulmaktadır.
    3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 1/1. maddesine göre Türkiye’de ticari, sınai, zırai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler katma değer vergisine tabi bulunmaktadır.
    Özel matrah şekilleri ise kanunun 23. maddesinde sayılmış olup, bu maddenin (f) fıkrasına göre, özel matrah şekillerini tespit etmeye Maliye Bakanlığı yetkili kılınmıştır.
    1 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği’nde münhasıran tekel, milli piyango, spor toto ve ganyan bayii olanların katma değer vergisi mükellefi olmayacakları belirtilmiştir. Bu işlemlerin kısmen yapılması halinde ise, mükellefiyetin sadece diğer mal ve hizmet teslimleriyle sınırlı olacağı açıklanmıştır.
    13.03.1992 tarih 21169 Sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan 39 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği’nin (F) bölümünde getirilen yeni düzenlemeyle bu kapsamda işlem yapanlardan başka işlemleri nedeniyle katma değer vergisi mükellefi olanlar, özel matrah şekline tabi işlemlerini de beyannamelerine dahil etmeleri uygun görülmüştür. Buna göre, vergisi önceki safhalarda beyan edilen özel matrah şekline tabi işlemlerle diğer işlemleri birlikte yapan mükellefler beyannamede hem diğer işlemlere hem de vergisi önceki safhalarda beyan edilerek ödenen özel matrah şekline tabi işlemlere ait bedelleri gösterecekler, matrahın hesaplanması sırasında özel matrah şekline tabi işlem bedellerini “ teslim ve hizmet karşılığını teşkil eden bedel” den indireceklerdir.
    Diğer taraftan 72 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinde “İstisnalar ve özel matrah şekline tabi işlemlere ait bedeller toplamının katma değer vergisi beyannamesinin 7. satırına yazılacağı açıklanmıştır.
    Buna göre, özel matrah şekline tabi işlemler ile diğer işlemleri birlikte yapmanız durumunda, özel matraha tabi işlem bedelleri ile diğer işlemler bedelleri toplamının beyannamenin “Teslim ve Hizmetler Karşılığını Teşkil Eden Bedel” (6 no.lu satırı) satırında gösterilmesi özel matraha isabet eden kısım “ İstisnalar ve Özel Matrah Şeklinde Matraha Dahil Olmayan Bedel” (7 no.lu satırı) satırında düşülmek suretiyle özel matraha tabi işlemlere isabet eden kısım üzerinden KDV hesaplanmaması gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.</TD></TR></T></TABLE></CENTER>
    1.000 KERE BİLSENDE 1 BİLENE SOR.SORAN DAĞLARI AŞMIŞ SORMAYAN DÜZ YOLDA ŞAŞMIŞ...

Kıdemli Üye
    Nereden
    S.M.M.M
    özel matrahın nasıl beyan edileceği konsunda bir sıkıntım yok.yinede teşekkürler.benim bahssettiğim alıştaki kdv yi indirim konusu yapıp yapamayacağımız. ben yapılmayacak diye biliyorum . bu bilgim doğrumudur.

Moderatör
    Nereden
    istanbul

konunuz nedir özel matrah dediğiniz olay nedir.?sorunuz tam açık deil.açarsanız yardımcı oluruz
    ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
    ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

Kıdemli Üye
    Nereden
    S.M.M.M

kdv 85 nolu genel tebliğde belirtilen tekel kontör jeton vs satışında kdv hesaplamıyoruz. bunların alış faturalarında belirtilen kdv yi indirim konusu yapamıyoruz diye biliyorum .bunu doğru olup olmadığını teyid etmek istiyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Moderatör
    Nereden
    istanbul
    evet aynen dediğiniz gibi.kdvyi maliyetine ekliyosunuz.
    ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
    ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Peki naz_76 arkadaşım, bunun örnek muhasebe kaydını verebilirmisiniz acaba.

Kıdemli Üye
    Nereden
    S.M.M.M

çok teşekkürler iyi çalışmalar

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı naz_76 Nickli Üyeden Alıntı
    evet aynen dediğiniz gibi.kdvyi maliyetine ekliyosunuz.
    naz hanıma katılıyorum..
    indirim konusu yapamıyorsunuz.. firmalar sadece bilgi amaçlı olarak yazıyor faturaya.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa

Fakat faturanın olmadığı, yalnızca banka dekontu olduğu zaman nasıl bir işlem yapılıyor, onun muhasebe kaydını öğrenmek istemiştim.