Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TARIMSAL KALKINMA KOOP

Üye
    Nereden
    Kırıkkale
    SLM İYİ GÜNLER ARKADAŞLAR ELİMDE BİRTANE TARIMSAL KALKINMA KOOP VAR
    50 TANE ÜYESİ BULUNMAKTA BU ÜYELERDEN BAZILARINI ÜYELİKTEN CIKARDIK
    YERLERİNE YENİ ÜYE ALDIK
    DAHA ÖNCEKİ ÜYELERDEN YANİ CIKAN ÜYELRDEN 100 TL GİRİŞ AİDATI ALDIK
    BİZ BUNU SERMAYE HESABINDA GÖRDÜK VE ORDAN KASAYA ATTIK VE KOOP GİDERLERİNİ
    ORDAN KARŞILADIK ŞİMDİ BU CIKAN ÜYELERE KAYITLARDA HERHANİ Bİ İŞLEM YAPMAN GEREKİYOMU YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİMMM
    BİRDE KOOP YÖNETİM KURULUNUN YOLLUK +YEMEK İAŞE BEDELLERİNİN FATURALI YOK
    BUNLARA GİDER PUSULASI DÜZENLESEN VE KARAR DEFTERSİNE KARAR ALSAM Bİ SAKINCAI OLURMU ŞİMDİDEN TŞK EDERİM

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın levo_1980 bu tarımsal kalkınma kooperatifi anladığım kadarı ile KV.den muaf ve muaf olduğu için 500 hesap yerine600 ve602 hesapları kullanmak daha doğru olur bu aidatlar için,neyse gerkirse oraya atarsınız,üyelikten çıkarma durumunda aidatları geri ödeme gibi bir durum yoksa ana sözleşmede veya alınan kararlarda bu aidatları geri ödemezsiniz,burdaki rakam için bu şartlar haricinde bir işlem yapmayın,bu türlü giderlerin içinde yönetim kurulun- ca bu giderlerin yapılabilmesi için gene kurul tarafından izin verilmesi yeterlidir ve durumuna görede yönetim kurulu kararı alınabilir ve bu türlü belgesiz giderler için gider pusulası değil derneklerdeki gibi gider makbuzu düzenlenmesi daha uygundur,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Ziyaretci
    sayın hadisat bende giderleri gider pusulası ile belgelemekte idim. kitapçıdan alacağımız gider makbuzlarınamı giderleri yazacağız. gider pusulasının kullanılmasının sakıncası nedir.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın vizyonsm VUK.nunundaki gider pusulası vergiden muaf esnaf tarafından verilen fatura mahiyetinde olduğu için burda sayın levonun belgesiz yönetim kurulu üyelerinin yaptığı bazı giderlerin VUK.nunundaki tanıma girmediği için gider pusulası değilde gider makbuzu ile ol- masının daha uygun olacağını söyledim,sakıncası nedire cevabıma gelince nasıl bir durumla karşılaşılır bir şey diyemem ama belge düzeninde uygun olan ne ise onu kullanmak lazım di- ye düşünüyorum ve birde kooperatif KV.den muaf olsada bazı vergiler bakımından VUK.nu kapsamındadır bunuda unutmamak lazım,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Arkadaşlar bu işin kaynağı kooperatifler kanunu ve ana sözleşmedir.Ortakların ortaklığa giriş çıkışı kanun ile düzenlenmiştir anasözleşme kanunun bir nevi yorum u uygulaması gibidir.Çıkan ortakların sermaye alacakları kooperatifin nakit dengesini bozmayacak şekilde bütçeye konur Ortak payları ilk genel kurulda kurul kararı ile iade edilebilir.Ortaklar o bölgede çiftçiliği bırakırsa çıkabilir veya tarımsal ürün ticareti yapıyorsa ortak olamaz sonradan tüccar olmuşsa genel kurul kararı ile çıkarılır.Bin mandracı penir üreticisi kalkınma kooperatifine ortak olamaz.Yasa koyucu çiftçiyi kayıt altına almak için bazı kolaylıklar ve muafiyetler getirmiştir.Ortak payları asgari paydan az olamaz.Genel kurulda yeni yılda uygulanmak için tahmini bütçe ve çalışma proğramı ortakların onayına sunulur.Ödemeler için genel kurulda karar alınmış olması lazım bütçe dışında ödeme yapılmaz.Yöneticileri ile veya ilçeye gidişlerinde getirdikleri belgeler kadar yol yemek yatak ücreti ödenebilir veya genel kurulda maktu bir yol harcırahı konulur isterse simit yesin arttırsın.Gider pusulası vuk ile sayılan belgeler arasındadır onu kullanmakta yarar var.Ortak koop girerken taahhüt eder
    ortak taahhütleri hesabı ve alt hesapta takip edilir her ortağa ayrı hesap açılır ödedikçe
    kasaya girdikçe ortaklık payı hesabının alacağı yükselir böylece muhasebenin
    açıklık ilkesine göre mizana bakınca kim ne kadar taahhüt etmiş ne kadar ödemiş kimin borcu var görünür.İyi çalışmalar.