Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: HAL DEFTERİ KAYIT NİZAMI HK

Üye
    Sevgili Üstadlar sizlere bir konu hakkında danışmak istiyorum.

yeni kurmuş olduğum bir hal komisyoncu şirketinin muhasebe kayıtlarında tereddüte düştüm. sorularım şunlar

1- Hal komisyoncusu günlük mustahsillerden almış oldukları ürünler için satış bordrosu düzenlemekte bu bordronun muhasebe kaydı şekli. (toplam:8000 Tl Mal KDV si:12 Tl Belediye Rusum:160 Tl Komisyon Geliri %8 :640 Tl)

2- Mükellef derki önceki şirketinde muhasebecim benden aldığım ve kestiğim çekleri istemiyordu muhasebeciye sordumda bunları neden istemiyorsun diye girmemize gerek yok sen hal komisyon işi yapıyorsun çeklerinin girilmesine gerek yok dedini söyledi doğrumudur.(Benim aklım almadı)

3- cari hesaplar olarak (120-320) toplu şekildemi cari tutucaz yoksa her firma için ayrı bir c/h mı açıcaz. Bir hal komisyon defteri tutan arkadaşıma sordumda c/h lara toplu muhtahsiller diye c/h aç dedi tüm c/h ları buraya ayırmadan at dedi yoksa işin içinden çıkamıyacağımı söyledi doğrumudur. (bu işlemede benim kafam yatmadı aldığım verdiğim çekleri nasıl takip edicem

4- Son sorumda bu şekilde bir hal komisyon firmasının muhasebesi kaç para olmalıdır.

ilginize şimdiden teşekkürler.

Yeni Üye
    hal müstahsilleri tek bir kalemde müstahsiller diye bölüm aç derim ben her müstahsil için 320 hesap çatım 300 hesabı geçti şimdiden zor oluyor ama doğrusu her müstahsil için ayrı hesap açmak.120 hesapları tek tek açmanda fayda var enzından banka hesaplarında sıkıntı yaşamazsın.Müşterinin dediği daha önceki muhasebecim çek karnesini istemiyor demesi küllü yanlış hal komisyonu olsada banka ve çekleri işlemesi lazım.

Üye
    cevabınıza tşk , başka kimşeden cevap yok heralde

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    hal komisyonu defterinden uzağım ama muhasebeci oalrak mantık yürütülürse eğer,
    1. maddedki biraz mantıksız. genelde perakente satışlarda toplu olarak çıkış yapılır ve ona göre bordrolardan işlem yapılır idi. ama teknoloji artık genişledi ve torba usulu biraz saçma düşüncesindeyim.
    2. ise işin niteliği önemli değildir. bakkal defteri de tutsanız holding defteride tutsanız ticari işlemler kayıt altına alınmalı. (bahsedilen mevzu işletme defteri mantığında tutulmuş bir kayıt yöntemidir.)
    3. sizin kurduğunuz mantık doğru mantıktır. ama amacınız sadece devlete hesap vermek mantığında ise kayıt edeceğiniz işlemler alış satış ve giderlerdir. gerisi bilgi amaçlı ve muhasebenin gerektirdiği ölçütlerdir.
    4. ise ne tutturursan onu al derim.
    ama farkını ortaya koyarak işin ciddiyetini karşı tarafa aksettirmen prestij kazanmana sebep olacaktır.

ARTIK ÖNCEKİ MUHASEBECİLERİN DEVRİ BİTMESİ GEREK.
    NE GEREĞİ VAR O ZAMAN İŞLETME DEFTERİ TUT GİTSİNNNN

YANLIŞMIYIM?
    İyi olmak bu dünyada çözüm değil.