Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ssk İşyeri Tescili Hk.

  1. #1
    Ziyaretci
    01.08.2009 tarinden itibaren yapılan işyeri tescilleri için bölge numarası vermiyor.Ssk biz vermiyoruz diyorlar girşleri yapınca bölge numarasını boş mu bırakacağız nasıl bir işlem yapacağız arkadaşlar.Forumda Aradımda bazı arkadaşlar ssk işyeri nosu yazılacak diyor bazıları ise boş bırakılacak diyor hangisini yapmamız daha uygun olur acaba?
    Biraz tereddütte kaldımda

  2. #2
    Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    15.Mayıs.2007
    Nereden
    Ankara
    Mesajlar
    7,118
    bölge müdürlüğüne gittik 2 gün önce numarayı aldık sadece ek1 ek2 olayları falan yok.numara veriliyor.numarayı vermiyorum diyen kişinin adını soyadını alıp ilgili kurum şefine durumu izah edin.

  3. #3
    Ziyaretci
    bende bölge müdürlüğünü aradım orasıda boş vereceksin diyor

  4. #4
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    11.Ocak.2007
    Nereden
    Ankara
    Mesajlar
    3,991



    5838 Kanunda;</font>

    MADDE 5-</font> 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

    “Kuruma yapılan bazı bildirimlerin yeterli sayılması

    EK MADDE 1- İşverenler tarafından 8 inci, 9 uncu ve 11 inci maddelere göre Kuruma yapılan sigortalı ve işyerlerine ilişkin bildirimler</font></font>; 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunun 3 üncü maddesi, 2821 sayılı Sendikalar Kanununun 62 nci maddesi, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 48 inci maddesi</font> ve 4857 sayılı İş Kanununun 3 üncü maddesi hükümleri uyarınca Bakanlık ile ilgili bölge müdürlüklerine ve Türkiye İş Kurumuna yapılması gereken bildirimlerin yerine geçer.

    Ticaret sicili memurluklarınca işyeri tesciline ilişkin Kuruma yapılan bildirimlerin dışında, ayrıca Bakanlık ilgili bölge müdürlüğüne bildirimde bulunulmaz.

    Geçici 20 nci maddede belirtilen sandıklar, Kuruma devir tarihine kadar iştirakçilerinin sandıkla ilgilerinin başlama ve sona ermesine ilişkin bildirimlerini en geç on gün içinde Kuruma yaparlar.

    Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.”



    4447 Sayılı İş Kanununda
    </font>

    Madde 48</font> - İşsizlik sigortası zorunludur. Bu Kanun kapsamına giren ve halen çalışmakta olanlar bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte, yeni girenler ise işe başladıkları tarihten itibaren sigortalı olurlar.

    506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 8 ve 9 uncu maddelerine göre Sosyal Sigortalar Kurumuna bildirilmiş olan işyeri</font></font> ve sigortalılar Kuruma da bildirilmiş sayılır.

    Sigortalılığın başlamasıyla birlikte, sigortalılar ile bunların işverenlerinin sigorta hak ve yükümlülükleri de işlemeye başlar.

    İşveren, hizmet akdi 51 inci maddede belirtilen hallerden birisine dayalı olarak sona ermiş olan sigortalılar hakkında; örneği Kurumca hazırlanacak üç nüsha işten ayrılma bildirgesi düzenleyip, 15 gün içinde bir nüshasını Kuruma göndermek, bir nüshasını sigortalı işsize vermek ve bir nüshasını da işyerinde saklamakla yükümlüdür. ( Ek cümle: 15/05/2008-5763 S.K/14.md.) Kurumca bu Kanuna göre yapılacak işlemlere ilişkin elektronik ortamda bilgi ve belge istenebilir veya bilgi ve belge verilebilir.

    Sigortalı işsizin, bu maddede belirtilen ödeme ve hizmetlerden yararlanabilmesi için işten ayrılma bildirgesi ile birlikte hizmet akdinin feshedildiği tarihi izleyen günden itibaren otuz gün içinde Kuruma doğrudan veya elektronik ortamda * başvurması gerekir. Mücbir sebepler dışında, başvuruda gecikilen süre işsizlik ödeneği almaya hak kazanılan toplam süreden düşülür.

    Sigortalı işsizlere bu Kanunda belirtilen esas ve usuller çerçevesinde, Kurumca aşağıda belirtilen ödemeler yapılır ve hizmetler sağlanır;

    a) İşsizlik ödeneği,

    b) (Değişik bent: 17/04/2008-5754 S.K./90.mad.) 5510 sayılı Kanun gereği ödenecek sigorta primleri,

    c) Yeni bir iş bulma,

    d) Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi.

    ( Değişik fıkra: 15/05/2008-5763 S.K/14.md.) Ayrıca, sigortalı işsizler ile Kuruma kayıtlı diğer işsizlere; iş bulma, danışmanlık hizmetleri, mesleki eğitim, işgücü uyum ve toplum yararına çalışma hizmetleri verilir ve işgücü piyasası araştırma ve planlama çalışmaları yapılır. Bu kapsamda yapılacak giderler İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır. Bu giderlerin yıllık miktarı, işsizlik sigortası primi olarak bir önceki yıl içinde Fona aktarılan Devlet payının yüzde otuzunu geçemez. Bu oranı yüzde elliye kadar çıkarmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir. Ancak, işsizlik ödeneğinden yararlanmakta olanlara yönelik hizmetler için bu sınırlama dikkate alınmaz. Bu fıkraya ilişkin esas ve usuller yönetmelikle belirlenir.

    İşveren tarafından geçici görevle yabancı ülkeye gönderilen sigortalıların hak ve yükümlülükleri bu görevi yaptıkları sürece devam eder. Ülkeye dönmeleri ve 51 inci maddede belirtilen koşulları yerine getirmeleri halinde kendilerine işsizlik sigortasından hak ettikleri ödemeler yapılır ve hizmetlerden yararlanmaları sağlanır.









    Edited by: Ümit Yüksel
    SMMM Ümit YÜKSEL (Eski Hızlı ve Aktif Üye)

  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    10.Ekim.2008
    Nereden
    Kocaeli
    Mesajlar
    861
    hasan bey,bu konuyu 2-3 gün önce ben de açtım ancak dediğiniz gibi dişe dokunur bir bilgi geçmedi elime.sgk ya işyeri bildiriminde bulunduğumda dosya numarası veren olmadı yeni kanunu belirtmeme rağmen,o gün içerisinde bölge çalışmaya gittim artık biz vermiyoruz dediler.ben de işçi girişini dosya numarasız yapmak zorunda kaldım.

    şu bir gerçek,kanunlar gelir,gider,yenilenir,ancak; kanunlarda belirtilen uygulama tarihiyle,fiiliyatta gerçekleşen tarihler,kurumlar arası iletişimsizlik ve başka sebeplerce bambaşka boyut kazanırlar.biz de ortada şaşkın ve endişeli doğrusu neyse onu yapalım diye uğraşır dururuz.

  6. #6
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    18.Eylül.2008
    Nereden
    Nevşehir
    Mesajlar
    266
    01.08.2009 tarihinden sonra açılan dosyalarda işçi giriş ve çıkış bildirimlerinde bölge dosya numarası boş gelmektedir bu nedenle bizleri yanılgıya düşürmektedir. Peki SGK İl Müdürlükleri ile Bölge Müdürlükleri arasında bilgi alış-verişi olduğuna göre (şimdilik biz öyle biliyoruz) bölge müdürlüğüne ait dosya numarası bölümüne numara yazılsa da biz de tereddütde kalmasak daha iyi olmaz mı arkadaşlar. Benim anladım kadarıyla halen numara için Bölge Müdürlüklerine müracaat eden arkadaşlarımız var. Eğer yanlışım varsa uyarın arkadaşlar. Herkese iyi çalışmalar...
    Hasip ŞENGÜL

  7. #7
    Ziyaretci
    Alıntı Cennet Kılınç Nickli Üyeden Alıntı
    hasan bey,bu konuyu 2-3 gün önce ben de açtım ancak dediğiniz gibi dişe dokunur bir bilgi geçmedi elime.sgk ya işyeri bildiriminde bulunduğumda dosya numarası veren olmadı yeni kanunu belirtmeme rağmen,o gün içerisinde bölge çalışmaya gittim artık biz vermiyoruz dediler.ben de işçi girişini dosya numarasız yapmak zorunda kaldım.

    şu bir gerçek,kanunlar gelir,gider,yenilenir,ancak; kanunlarda belirtilen uygulama tarihiyle,fiiliyatta gerçekleşen tarihler,kurumlar arası iletişimsizlik ve başka sebeplerce bambaşka boyut kazanırlar.biz de ortada şaşkın ve endişeli doğrusu neyse onu yapalım diye uğraşır dururuz.
    Cennet hanım size katılıyorum ama ben boş vermedim bende ssk işyeri nosunu yazdım bakalım ne olacak

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •