Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BAYAN İŞÇİNİN EVLENMESİYLE İLGİLİ İZİN HAKKI?

Moderatör
    Nereden
    SMMM
    Sorduk sadece üstad , bılgım benımde bununla sınırlı , bu ıznı kullanma serefıne nail olabılseydım mutlaka arastırırdım .
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Müdavim Üye
    Nereden
    ANKARA

46. maddeden anlaşılan bu izinlerin verilmesi gerektiği, yalnız bu iznin ücretli izin olaca kanısında değilim.
    Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet\'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin!

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa

"Çalışılmış hallerden sayılır", ücretli izin.

Müdavim Üye
    Nereden
    ANKARA
    Alıntı Hakan Temurer Nickli Üyeden Alıntı

"Çalışılmış hallerden sayılır", ücretli izin.
    Evet "çalışılmış hallerden sayılır" fakat hafta tatili konusunda bu, yoksa ücret konusunda değil
    Eğer ücretli dersenizc maddesinde de ( yani raporluyken) ücret ödemeniz gerekir.Edited by: Koray SÜGÜR
    Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet\'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin!

Müdavim Üye
    Nereden
    Kdz.Ereğli
    İşveren gibi düşünüyorsunuz. O zaman ölüm halinde de izin verilmesin.
    SMMM, Özcan Bayram

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    İşkanunu madde 46 ile 55.maddelerine göre işçilere evlilik nedeniyle 3 güne kadar izin verilir sizin işçi ğer daha uzun süreli bir izin istiyorsa şartları uygun ise yıllık izin gibi verilebilir veyahutta ücretsiz izin olarak kullandırılır bununla birlikte evlilik nedeni ile işçi bu istedigi 15 günü evlilik izni olarak ısrarla isterse böyle bir mecburiyet yoktur ancak evlilik nedeniyle işten ayrılması durumundada kıdem tazminatını hakeder...

Moderatör KAYALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Turkiye

İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.
    Soruyu bir çalışan işverene evlendikten üç ay sonra bu gün gelip 3 gün evlilik izni vereceksin diye direttiği için sormuştum.

Gelen yanıtlardan ve kanun araştırmamdan şunu çıkardım.

46. ve 55 . maddelerde bahsi geçen "3 günlük evlilik izni "çalışılmış sayılan günlerin hesabı için anlam ifade etmektedir.

toplu iş sözleşmesi gibi zorlayıcı nedenlerle evlilik, ölüm izni gibi izinler kullandırılmışsa çalışılmış günden sayılmalıdır.

Ancak 4857 sayılı İş Kanununda evlilik izni zorunluluğu diye bir şeye rastlayamadım.Olsa idi muhakkak ceza ile ilgili düzenlemelerde de yer alırdı!!!

Tabiiki evlilik gibi insan hayatında ender yaşanan bir gün için işverenlerin anlayışlı olması gerekir.

Tekrar ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.