Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BAYAN İŞÇİNİN EVLENMESİYLE İLGİLİ İZİN HAKKI?

  1. #1
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    21.Ocak.2009
    Nereden
    MUHASEBE ELEMAN
    Mesajlar
    18
    ARKADAŞALAR ÖNCELİKLE HEPİNİZE KOLAY GELSİN. BİR MÜKELLEFİMİZİN YANINDA ÇALIŞMAKTA OLAN BAYAN İŞÇİ YAKINDA EVLENECEK. EVLİLİK NEDENİYLE 15 GÜN İZİN İSTİYOR. AMA MÜKELLEFİMİZ BU 15 GÜN İÇERİNDE ÜCRETİNİ ÖDEMEK İSTEMİYOR. BİLDİĞİM KADARIYLA EVLİLİK İZNİ 3 GÜN. BAYAN 15 GÜN İSTİYOR. BURDA NASIL BİR YOL İZLEMEMİZ GEREKLİ ACABA?
    Herkes kendini cok iyi biliyor...
    Şimdi Yol Ver Kendine!!


  2. #2
    Ziyaretci
    eger personel1 yılı aşkın bir süredir çalışıyorsa 14 gün yıllık izin +3 günde evlilik iznini hak eder. 1 yılı doldurmadıysa sadece 3 gün evlilik izni verilir. eğer yılı dolmadıysa ücretsiz izne çıkarabilirsiniz.

  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    07.Mayıs.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    3,263
    15 gün izin verir, ancak 3 günü evlilik izni, 12 günü ücretsiz izin olarak izin dilekçesi alır. Eksik gün bildirimine de bu dilekçeyi ekler.

  4. #4
    Moderatör KAYALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Aralık.2005
    Nereden
    Turkiye
    Mesajlar
    2,343
    SORUYA PARALEL BİR SORUDA BEN SORAYIM.YANIT YAZAN ARKADAŞLAR 3 GÜN İZİNDEN BAHSEDİYOR.
    "İŞVEREN EVLENEN İŞÇİSİNE 3 GÜN İZİN VERMEK ZORUNDADIR" İŞ KANUNUNDA BÖYLESİ ZORLAYICI BİR HÜKÜM VARMIDIR???

  5. #5
    Ziyaretci
    b) Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri
    46 madde

  6. #6
    Ziyaretci
    Zorlayıcı kesin verılmelıdır hukmu olmamakla bırlıkte kanunda yazan kısmı budur , uygulamada 3 gun verılır .Bunun dısında bılgım yoktur.

  7. #7
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    07.Mayıs.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    3,263

    4857 sy. İş kanunu

    MADDE 46. -
    Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.
    Şu kadar ki;
    a) Çalışmadığı halde kanunen çalışma süresinden sayılan zamanlar ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri,
    b) Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri,
    c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,
    Çalışılmış günler gibi hesaba katılır.

  8. #8
    Ziyaretci



    İş Yasası'nın 46. maddesine göre, evlenen işçiye 3 güne kadar izin verilmesi gerekir ve bu izin süresince işçi çalışmış gibi işlem yapılması gerekir.

  9. #9
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Mayıs.2008
    Nereden
    SMMM
    Mesajlar
    3,236


    HAkan Bey bu kanunda kesin hukum belırtılmıyor ızın verıldıgı takdırde çalışılmıs gunlerden sayılır ıbraresı mevcut sadece.
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

  10. #10
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    07.Mayıs.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    3,263
    Aslı Hanım, bu düzenleyici bir hükümdür, TC. yasalarını ben yazmadım, (4857 sayılı iş kanunu ) olarak da Forum Başlığı açmadım, benim bilgilerim budur, ha daha fazlasını biliyorsanız lafı dolaştırmadan, insanları rencide etmeden söylersiniz, bizde öğreniriz.

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •