Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TAHSİLAT PROBLEMİ

 1. #1
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  26.Şubat.2009
  Nereden
  Bursa/Nilüfer
  Mesajlar
  4,640
  TAHSİLAT PROBLEMİNE YASAL ÇÖZÜM ÖNERİM
  1.Adım-İlk olarak Bakanlığın,213 sayılı VUK.mükerrer 227.maddesinde belirtilen yetkilerini devreye sokarak.5 sıra nolu SM ve SMMM lerin beyanname imzalama zorunluluğunu belirten ve hadleri belirleyen tebliğ kaldırılacak ve tüm mükellefler hiçbir had gözetilmeden kapsam içine alınacak.

  2.Adım-Yine 227.madde yetkisiyle Biz meslek mensuplarının Pos makinasıyla tahsilat yapması zorunluluğu getirilecek.Aynı 379 nolu tebliğle Serbest meslek faaliyetinde bulunan hekimler, Diş hekimleri ve veterinerler?e getirilen tebliğ gibi.
  Yalnız bizim için çıkan tebliğde,Tahsilatın Pos cihazıyla yada Banka aracılığıyla yapılması zorunluluğu özellikle belirtilecek.Bankadan yapılan ödemeninde Banka tarafından sanki pos cihazıyla tahsilat yapılmış gibi vedop sisteminin beyanname kontrolünü sağladığı kod ile girişi sağlanmalıdır.

  3.Adım ? diğer adımlarla eş zamanlı olarak meslek yönetmeliğimiz de zaten var olan Müşteri listesi verme zorunluluğu,272 nolu VUK tebliğinde Tasdik edilen Vergi levhalarının listesinin verilme zorunluluğu gibi,Odamız tarafından yada biz meslek mensuplarınca, odamıza verdiğimiz listelerin ister elektronik ortamda isterse elden verilme zorunluluğunu içeren bir VUK tebliğinin çıkarılması sağlanmalı,

  4.Adım -Muhtasar Beyanname ve Katma Değer Beyannamesi verilme usul ve esaslarında değişiklik adı altında çıkarılacak bir tebliğle,KDV si beyannamesinin 45.satırı şu anda yapıldığı gibi kontrole tabi tutulacak, yalnız bizlerin beyannamelerinde bu rakamın içinde bankadan yapılan tahsilatlar da yer almalıdır.Her ay tahsilat yapılan müşterilerin listeleri beyannamenin bir bölümünde liste olarak aynı anda verilmeli.
  Mükelleflerin Beyannamelerinde de 46.satır olarak tebliğde SMMM ücretinden doğan KDV adı altında bir satır olacak.Sistem anında bizimle mükelleflerimizi çapraz kontrole tabi tutacak ve uyumsuz olan mükellef beyannamesi kabul edilmeyecek.Cezalı duruma düşecek.Çapraz kontrol için öncelikle kendi beyannamelerimizin gönderilmesi şart koşulacak.

  Aynı işlem Muhtasar beyannamesi için de söz konusu olmalı. 022 kodu karşısına yazılan rakamın vedop sistemi tarafından karşılaştırılması sağlanma lıdır.Uyumsuzluk olması durumunda beyanname kabul edilmemelidir.

  5.Adım-Aynı tebliğ de; Düzenlenen beyannamelerle vedop sisteminin Banka kayıtlarından aldığı rakamlarda uyumsuzluk olması halinde sistem beyannameyi kabul etmemeli.

  Bu değişikliklerin basın yoluyla duyurulması sağlanmalıdır.

  Sonuç olarak;Bu yasal düzenlemeyle;Kurum açısından kayıt dışı çözülecek,Herkes gerçek aldığı ücreti beyan edecek,vergi gelirleri artacak,bizler mükelleflerle olan ?beyannamemi niye göndermedin? tartışması içinde olmayacağız.193 sayılı GVK 67.maddesinde belirtilen tahsilat esası ve 3065 sayılı Katma değer kanunun 10.maddesinde belirtilen hizmetin yapılmasıyla verginin doğacağı hususlarındaki sıkıntı da ortadan kalkacaktır.

  Buyrun Sayın Bursa Oda başkanım bu öneriye sahip çıkın.Sorunun çözümünü Bursa Odası bulmuş olsun.Saygılar.


  SMMM ALİ ÖZBEK


  Tartışma konusu için:
  https://forum.bursa-smmmo.org.tr/viewtopic.php?f=1&t=1494&p=6595#p6595Edited by: ferhatsertel
  [b]Ferhat Sertel
  Smmm[b]

  ***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

 2. #2
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  26.Şubat.2009
  Nereden
  Bursa/Nilüfer
  Mesajlar
  4,640
  Sayın Ali Özbek'e düşüncelerini bizlerle paylaşıp, çözüm yolları arayışından dolayı teşekkür ederim.

  Saygılarımla,
  [b]Ferhat Sertel
  Smmm[b]

  ***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

 3. #3
  Üye ilerya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19.Nisan.2006
  Nereden
  İstanbul - Niyazi
  Yaş
  55
  Mesajlar
  52
  .
  ilgi konu forumumuzda ayrıca ;
  https://www.mustafagulsen.com/forum/....asp?TID=52799
  link'te açılmış olup,,,

  Verilen ;
  https://forum.bursa-smmmo.org.tr/vie...p;p=6595#p6595
  Link'te tarafımca incelenmiştir.

  Bana göre :

  Bildiğiniz üzere ;
  Ortak payda'da buluşan/buluşturulan fikirleri havuzlanarak
  belli bir kompozisyona ve ses'e sahip olur,,,,

  sizlerinden verilen link'in sonuna kadar özellikle okumanız ricası ile
  Konunun ve paylaşımın değerlendirilebilir olduğunu kabul eder,

  ancak yorumlar konusunda üslub konusundan hicap duyduğumu belirtirim,,,
  . 4. #4
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  17.Aralık.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  138
  Değerli meslektaşlarım herşey çok güzel, bizler çözüm üretmek için gece gündüz araştırmalar yapıyoruz,sayın ferhatserel de güzel bir çözüm bulmuş ve bizlere sunuyor...Tamam çok güzel ama ya uygulama neden bunlar uygulama aşamasına gelmiyor bugun ülkenimizin bir çok kurumunu ve/veya bir çok önemli şahsiyeti etkileyen İsmmmo neden uzak adımlar atmakta ve ilgilenmemekte...Ya Türmob a ne denmeli o neden elini taşın altına koymuyor...Bence Bizim çözüm önerilermiz yıllardan beri hazır artık meydanlara çıkma zamanı artık bağırma zamanı artık sesimizi duyurma zamanı...gelin gazetelere ilanlar verelim.. gelin meydanlara çıkalım..gelin meclise yürüyelim...gelin ...gelin....yeterki eyleme geçelim....yeter demek için....

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •