Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: GİDER PUSULASI NASIL BEYAN EDİLİR?

  1. #1
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    05.Ağustos.2009
    Nereden
    STAJYER
    Mesajlar
    16


    SEVGİLİ ÜSTADLARIM KISA BİR SORUM OLACAK GİDER PUSULASI NASIL BEYAN EDİLİR YAZAR KASA FATURAMIZI KESTİKTEN SONRAKİ BEYAN ŞEKLİNİ SORUYORUM YORUMLARINIZI BEKLİYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
    34_44

  2. #2
    Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    15.Mayıs.2007
    Nereden
    Ankara
    Mesajlar
    7,118



    <TABLE id=Aut&#111;number1 style="BORDER-COLLAPSE: collapse" borderColor=#111111 cellPadding=0 width="80%">
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%" colSpan=2>
    T.C.
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
    Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü


    <H3 style="MARGIN: 0px">Sayı : B.07.1.GİB.4.34.16.01/GVK/94-13-</H3>

    Konu: İkinci el bilgisayar ve bilgisayarmalzemesi alımında, gider pusulası düzenlendiğinde, gelir vergisi kesintisinin olup olmadığı hk.



    İlgi : Tarihsiz dilekçeniz.

    İlgide kayıtlı dilekçenizde, bilgisayar alış-satış işi ile iştigal ettiğinizi, ikinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemesi aldığınızda, gider pusulası tanzim ettiğinizde, stopaj kesintisinin olup olmadığını sormaktasınız.
    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 3946 sayılı Kanun’un 22. maddesiyle değişik “Vergi tevkifatı” başlıklı 94. maddesinde; “Kamu idare ve müesseseleri , iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.” denilmektedir.
    Aynı maddede hangi ödemelerin vergi tevkifatına tabi olacağı sayılmış olup, 13.bendinde “Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden” gelir vergisi tevkifatı yapılacağı belirtilmiştir.
    Bu hükümlere göre, ikinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemelerini esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti olmayan nihai tüketicilerden almanız durumunda, ödeyeceğiniz bedel için “gider pusulası” düzenlemeniz gerekmektedir. Ancak, bu bedel üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek yoktur. Esnaf muaflığından yararlananlara ikinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemesi alımları karşılığında yaptığınız ödemelerden gelir vergisi tevkifatı yapılacağı tabiidir.

    Öte yandan, söz konusu emtiaların gelir vergisi ve kurumlar vergisi mükelleflerinden alınması halinde ise, Gelir Vergisi Kanunu’nun 37.maddesindeki ticari kazanca ilişkin genel hükümlere göre “fatura” düzenlenerek işlem yapılması gerekir.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.

    </TD></TR>
    <TR>
    <TD width="51%"></TD>
    <TD width="49%">
    Başkan a.
    Grup Müdür V.
    </TD></TR></T></TABLE>

  3. #3
    Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    15.Mayıs.2007
    Nereden
    Ankara
    Mesajlar
    7,118
    stopaj yok.

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •