Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ltd.şti. gayri faal olması

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  10.Kasım.2006
  Nereden
  Aydın
  Mesajlar
  133


  mükellefimiz ltd.şti. tüm faaliyetine geçici olarak son vermiştir. şirketi gayrifaal konuma getirmek için yapmamız gerekenler, bildirmemiz gereken kurumlar nelerdir?
  <a href=\"http://www.gazetegercek.net\" target=\"_blank\">http://members.lycos.co.uk/serdaryil...ges/banner.gif
  </a>

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  21.Ekim.2008
  Nereden
  ANKARA
  Mesajlar
  139
  &lt;BU SORUNUN CEVABINI BENDE ÇOK MERAK EDİYORUM ARKADAŞLAR YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ.

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  26.Eylül.2007
  Nereden
  Uşak
  Mesajlar
  1,974
  GAYRİFAAL DERKEN TESFİYE İŞLEMİMİ YOKSA ŞİRKETİN HİÇBİŞEY YAPMADAN BEKLEMESİ Mİ
  ?
  İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

 4. #4
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  10.Kasım.2006
  Nereden
  Aydın
  Mesajlar
  133
  hayır tasfiye deil? faaliyeti hiç bir şekilde yok. gayrifaal olarak tescil edilecek. boş beyannamelerimizi vericez bildiğim kadarıyla onun dışında başka ne beklio bizi
  <a href=\"http://www.gazetegercek.net\" target=\"_blank\">http://members.lycos.co.uk/serdaryil...ges/banner.gif
  </a>

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  26.Eylül.2007
  Nereden
  Uşak
  Mesajlar
  1,974
  ,
  Edited by: veli_ozyurt
  İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

 6. #6
  Ziyaretci


  Mükellefiyetle ilgili bütün yükümlülüklerinizi eskiden olduğu gibi aynen devam ettireceksiniz. Bildiğim kadarıyla herhangi bir tescile gerek yok. Ama sizi bekleyen bir tehlike şirketiniz maliye tarafımdan resen terk yöntemiyle kapatılması. Çünkü maliye (sanırım 2 yıl) belli bir süre boş beyanname veren şirketlere resen terk veriyor.

 7. #7
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  16.Şubat.2009
  Nereden
  İSTANBUL
  Mesajlar
  1,232
  Boş beyanname veren firmaları resen kapatma diye birşey olmaz.Ancak uzun süre beyanname vermeyen haber alınamayan şirketler resen maliyeden kapatılabilmektedir.Gayri faal olması herhangi bir sorun teşkil etmez.

 8. #8
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  28.Ağustos.2007
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  477


  Selamlar,
  Vergi Dairesi: Yoklama tutanağı ile adresinde bulunamayan, yetkililerine ulaşılamayan ve belli bir süre ile beyannamesi verilmeyenmükellefler için re-sen kapanış yaptığını bilmekteyim.
  (Bir müşterim ile irtibat kuramadığımdan beyannamelerini vermedim. İlgili Vergi Dairesince 3 ay sonrasında re-sen terkini çıkardılar.)
  Fakat:
  Ortaklar arasında yaşanan ihtilaf sebebiyle faaliyetine son verilen; Fakat tasfiyeye gidilmeyen Nisan 2007 Ayından beridir tüm beyannamelerini boş verdiğim (Ödemeleri de muntazaman yapılmaktadır.) ve halen faal olan Ltd.Şti. müşterimin vergi mükellefiyeti devam etmektedir.
  (Bunun için de ilgili vergi dairesine re-sen terkininin çıkartılması için yaptığım müracaatta tasfiyeye git, başka türlü kapatmayız demektedirler.)

 9. #9
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  17.Ekim.2006
  Nereden
  Aydın
  Mesajlar
  407


  Umarım işinize yarar bu uygulama iç genelgesi

  T.C.
  MALİYE BAKANLIĞI
  Gelirler Genel Müdürlüğü<BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break"><?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

  SAYI : B.07.0.GEL.0.71/7100- 113/61518

  UYGULAMA İÇ GENELGESİ
  SERİ NO: 2004/13

  ...................... VALİLİĞİ
  (Defterdarlık: Gelir Müdürlüğüne)
  5228 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi ile 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 160 ıncı maddesinin 3 üncü fıkrası değiştirilmiş ve maddenin sonuna yeni fıkralar eklenmiştir. Mükellefiyetin terkini ile ilgili olarak yapılan söz konusu değişiklikleri açıklamak, daha önce yayımlanmış olan uygulama iç genelgeleri hakkında uygulamada ortaya çıkan tereddütleri gidermek ve konuya ilişkin olarak bugüne kadar yapılmış olan düzenlemeleri tek bir iç genelgede birleştirerek uygulanmasına kolaylık sağlamak amacıyla bu İç Genelge çıkarılmıştır.

  5228 sayılı Kanunla yapılan değişiklik ile 213 sayılı Kanununun 160 ıncı maddesinin 3 üncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve maddenin sonuna aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

  “İşi bırakma bildiriminde bulunmayan bir mükellefin işi bıraktığının tespit edilmesi veya yapılan araştırma ve yoklamalar sonucunda bilinen adreslerinde bulunamaması ve başka bir adreste faaliyetine devam ettiğine dair bilgi edinilememesi veya başkaca bir ticarî, ziraî ve meslekî faaliyeti olmadığı halde münhasıran sahte belge düzenlemek amacıyla mükellefiyet tesis ettirdiğinin vergi incelemesine yetkili olanlarca düzenlenen rapor ile tespit edilmesi ve mükellefiyet kaydının devamına gerek görülmediğinin raporda belirtilmesi halinde, mükellef (matrahlı veya matrahsız beyanname verenler dahil) işi bırakmış addolunur ve mükellefiyet kaydı vergi dairesince terkin edilir. Bu durum, ilgili kamu kurum ve kuruluşu ile kamu kurumu niteliğindeki meslek üst kuruluşuna da bildirilir.

  Mükellefiyet kaydının terkin edilmesi, mükellefin işi bırakmasından önceki döneme ilişkin yükümlülüklerini ortadan kaldırmayacağı gibi bu tarihten sonra faaliyette bulunduğunun tespiti halinde bu dönemlere ilişkin vergilendirmeye ve sahte belge düzenleme fiilini işleyenler hakkında kovuşturma yapılmasına ve ceza uygulanmasına da engel teşkil etmez.

  Bu madde kapsamında mükellefiyet kayıtları terkin edilenlerin kimlik bilgileri ile bunların bastırmış veya tasdik ettirmiş oldukları belgeler ve kullanmış oldukları ödeme kaydedici cihazlara ilişkin bilgiler Maliye Bakanlığınca belirlenecek araçlarla duyurulur.

  Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usulleri belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.”<BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

 10. #10
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  25.Aralık.2008
  Nereden
  sm
  Mesajlar
  132


  merhaba sayın meslektaşım,

  İlk önce şirket karar defterine şirketimizin şu adreste yapmakta olduğu faaliyetini ....
  tarihinde sona erdirdik. şirketimiz bu tarihten itibaren faaliyetini gayrifaal olarak devam
  edecektir. diye karar alınız. Karar suretini maliyeye üst yazı ile bildiriniz. Gayrifaal olarak
  boş beyannamelerini birkaç ay verdikten sonra vergi dairesi ile görüşün, vergi dairesi
  boş beyanname verildiği için resen terki hemen yapıyor. Mesele Ben 2 tane şirketi bu şekilde resenterk yaptım.
  Ancak şirketin tasfiyeye girmemiş olması lazım. Tasfiyeyegiren şirketler için resen terk yapılmıyor bilginiz olsun. İyi günler.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •