Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: sigortalının kendisini ssk ya bildirmesi hak.?

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  29.Eylül.2007
  Yaş
  41
  Mesajlar
  319

  Arkadaşlar,

  işyerinde çalışan bir işçiyi işyeri ssk lı yapmayarak oyalıyorsa, işçi kendisini ssk ya bildirebilirmi ssk lı olarak çalışmaya başladığıını? bu şekilde bildirim yapıldığı zaman işyeri için ceza uygulanırmı? yani işyeri doğal olarak ssk lı yı bildirimiyor.ssk lı kendisini bildirirse işyeri için cezalı bir durum olur gibi geliyor bana.bu konuda çok bir bilgim yok arkadaşlar.
  yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  teşekkürler.

 2. #2
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  01.Aralık.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  9,143
  5510 SAYILI KANUN GEREĞİNCE SİGORTALI SAYILANLAR, SAYILMAYANLAR, SİGORTALILIĞIN BAŞLANGICI, KURUMA BİLDİRİLMESİ VE SONA ERMESİ HAKKINDA TEBLİĞ<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
  ………………….
  F- Sigortalıların Kendilerini Bildirmesi
  5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sayılan sigortalılar ile 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (4) numaralı alt bendinde belirtilen tarımsal faaliyette bulunanlar faaliyetlerine başladıkları tarihten itibaren bir ay içinde sigortalılıklarını sigortalı bildirim belgesi ile Kuruma bildirirler. Kurumun elektronik altyapısı oluşturulunca bildirimler internet ortamında da yapılır.

  Bunlardan, 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sayılan sigortalıların kendini bildirmemesi aleyhine delil teşkil etmez.

  Sigortalıların bildirimleri ile bu kişiler için işverenler ya da ilgili kuruluşlar tarafından yapılan bildirimlerde farklılık olması halinde yapılacak yazışmalar sonucunda farklılık giderilemezse, kontrol ve denetim sonucuna göre işlem yapılır.

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  20.Mayıs.2009
  Nereden
  Kdz.Ereğli
  Mesajlar
  1,294
  İşyerinde sigortasız çalışan işçi kendini bir dilekçe ile veya internetten veyahut SGK'na şahsen giderek şikayet etmek üzerine bildirebilir. Bu şikayet üzerine bir SGK müfettişi anzısın kapıdan içeri girer, İPC'nı tek tek sıralar. Sizde 1 yıl boyunca %5 indirimden faydalanamazsınız.
  SMMM, Özcan Bayram

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •