Sayfa 3 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 63 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ülkemizde Muhasebeci Yetiştiren Birlik Varken

Müdavim Üye
    istifa eden işçinin öncelikle istifa dilekçesini alacaksınız, bu dilekçede kendi isteğimle ibaresi geçecek,tüm alacaklarını ödedikten sonra ibraname imzalatacaksınız. eğer kıdem ödüyorsanız kıdem tazminatı belgesini ve tabiki bordrolarını.

Müdavim Üye
    Nereden
    TEKİRDAĞ
    "hayatta hiçbirşey yapamyan kişiler memur olurlar."

bence memur arkadaşlara biraz ayıp olmuş. Kelimeleri seçerken örneklerken biraz daha dikkatli olsak iyi olmaz mı? Bu Şeye benzemiş mesela sivilde hiçbir baltaya sap olamamış kişiler uzman çvş. veya asker olur gibi. bu da hiç sevmediğim tasvip etmediğim bir örnekleme

herkese iyi çalışmalar.

HATIRALAR SARMIŞTI 4-1 YANIMI.
    ŞİMDİ NESCAFE 3\'ü-1 ARADA İÇİYORUM.

Müdavim Üye
    Nereden
    Kdz.Ereğli
    Kenan Üstad'a katılıyorum. Memurluktan başlayıp, çok iyi yerlere gelen arkadaşlarımız var.
    SMMM, Özcan Bayram

Müdavim Üye
    Nereden
    Başkent
    10 yıldır muhasebe işinin içindeyim muhasebecilerden iyi memurların çalıştığı koşulları bilen yoktur o nedenle beni bedavadan memur yapsalar çalışmam.
    Neyleyim Ben SİYAH Deyince BEYAZ Demeyen Sevgiliyi!!!
    Hayatım SİMSİYAH..Hayallerim BEMBEYAZ!!!!

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Hadi bakalım. Buyrun burdan yakın...!

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    .

memur kibrit kutusunun içersinde yaşamayı amaç edinmiş kişidir.
    Edited by: veli_ozyurt
    İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

Ziyaretci
    Alıntı YSRMUH Nickli Üyeden Alıntı
    10 yıldır muhasebe işinin içindeyim muhasebecilerden iyi memurların çalıştığı koşulları bilen yoktur o nedenle beni bedavadan memur yapsalar çalışmam.

Tam benlik yorum ve düşünce katılıyorum..

Yeni Üye
    Sayın Meslektaşlarım,

Sizler illaki gelin, allah aşkına memur olalım demiyorum. Avukat sadece 6 ay staj yapıyor belge alıyor. Buna itirazınız yok. memurluğa var. İnşaat mühendisi, doktorlar vs. vs. bunların da stajı yok. SİZ BU MEMURLUĞA NEDEN BU KADAR TAKTINIZ ANLAMADIM. Tamam siz memur olmayın. Bende olmak istemiyorum zaten. Ama şu Var : Geçenlerde türmob başbakana açık mektup diye bir tepki gösterdi. Neden SPK kendi iç kurumunda kendi meslek mensuplarına görev verecekmiş. BEYLER HANIMLAR DERDİM MEMUR OLMAK DEĞİL. DEVLET KADROLARA ATADIĞI MUHASEBECİLERİ GÖRÜYORMUSUNUZ. BU ADAM DEVLETTE MUHASEBECİYİM DİYOR AMA MUHASEBENİN M SİNİ BİLMİYOR YAW. SİZ MESLEĞİNİZE BÖYLE Mİ SAHİP ÇIKMAK İSTİYORSUNUZ. YILLARDIR SÖYLENİYOR HÜKÜMETTEN BİŞEY İSTİYEMİYORUZ. AMA BİR BAŞKALARI POLİSTEN JOB YEME UĞRUNA BUNU YAPIYOR. DERDİM SİYASETTE DEĞİL AMA MESLEĞİ KALİTELİ VE TOPLUMDA ARZUHALCİ FORMATINDAN ÇIKARTMAKTA SADECE BİZİM ELİMİZDE OLAN BİŞEY DEĞİL. DEVLET DESTEĞİ ŞARTTIR. ÇIKIN MEMURLUKTAN. GELİN HEP BERABER MESLEK ONURU İÇİN KALEM BIRAKMA EYLEMİ YAPALIM. MESLEK YASASI DEĞİŞİRKEN KİM SESİNİ ÇIKARTTI YAW. BU MU MESLEĞE SAYGI. BU MU MESLEK ONURU. MUHASEBECİLİK DEVLET MEMURLUĞU İLE BAĞDAYMIYOR DİYENLERE SESLENİYORUM.
    İŞTE SİZE DANİMARKA ÖRNEĞİ :
    DANİMARKA DA DEVLET MUHASEBECİNİN PAKET PROGRAMI, BİLGİSAYAR VE DEMİRBAŞI İLE İŞYERİ KİRASINI VERİYOR. BUNUN KARŞILIĞINDA SADECE ÇALIŞTIRACAĞI PERSONELE KARIŞMIYOR. DEVLET MUHASEBE ÜCRETLERİNİ DE BAZI ÜLKEDE KENDİ TOPLUYOR. MÜKELLEF DE EVRAKLARI MUHASEBECİYE DEĞİL DEVLETE YAZDIRACAĞIM DİYE KORKUYOR, KAÇIRMAYA DA KORKUYOR. SİSTEM BELLİ. İŞ BELLİ.
    MEMLEKETİMİN GÜZEL İNSANLARI MUASIR MEDENİYET DEVLET MEMURLUĞUNU KÜÇÜMSEMEKSE BUYRUN. İŞTE SİZE MESLEK ONURU VE MESLEĞE SAYGI.

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    .Edited by: veli_ozyurt
    İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

Ziyaretci
    İstifa eden işçiye ibraname imzalatın

Soru: Y. Yalçın- İş yerimizde uzun yıllar çalışan bir işçimiz kendi isteği ile eski ortağımızın yanına çalışmaya gitti. İş yerimizden ayrılırken istifasını vermedi. Karşılıklı anlaşmayla ayrıldı. Ancak, yasal olarak ispat edebileceğimiz herhangi bir belgemiz yok. İleride bizi dava ederse kendi isteği ile ayrılmış olmasına rağmen tazminat ödemek zorunda kalır mıyız?
    Cevap: Ülkemizde her konuda olduğu gibi işçi ve işveren ilişkilerinde ortaya çıkan problemlerin başında bu tür güvene dayalı yapılan anlaşmalar gelmektedir. Millet olarak yazılı anlaşma yapma alışkanlığına sahip değiliz. Bu konu ile ilgili güzel bir atasözümüz var. “Alim unutur kalem unutmaz.” İş sözleşmesi dahil bütün işlemlerin yazılı olarak yapılmasını tavsiye ediyorum. Nedenlerini aşağıda açıklayacağım.
    İş yerinden kendi isteği ile ayrılan bir işçiden mutlaka istifa dilekçesi alınız. İstifa dilekçesi tek başına yeterli değildir. Ayrıca, bütün işçilik haklarını aldığına dair bir ibraname düzenlenmesi gerekir. Çoğu zaman iyi hazırlanmış ve tarafların açık iradelerini ortaya koyan ibranameler yeterlidir. Ayrıca istifa dilekçesi gerekmeyebilir.
    İstifa dilekçesi veren işçiye ayrıca ibraname imzalatmak nereden çıktı diyebilirsiniz. İlk bakışta haklı da sayılırsınız. Ancak, istifa eden işçi kıdem ve ihbar tazminatı hakkını kaybetmektedir. Bunun dışında fazla çalışma ücreti, hafta sonu çalışma ücreti, kullandırılmayan yıllık izin ücreti gibi sair işçilik haklarını aldığına dair ibraname imzalatılması gerekir.
    İstifa ettiği halde ibraname imzalamak istemeyen veya istifa dilekçesi yazmayan işçilerin ileride sorun çıkarabileceğini görmek zor olmasa gerektir. Herhangi bir şekilde belge imzalamadan işten ayrılan işçiye veya devamsızlık yapan işçiye mutlaka noter kanalı ile ihtarname gönderiniz. İş Mahkemeleri ve Yargıtay noter aracılığı ile ihtarname gönderilip gönderilmediğine mutlaka bakıyor. Eğer, istifa edip belge imzalamayan işçiye ihtarname göndermediyseniz tazminat ödemeye hazır olunuz. Veya işçinin kendi rızası ile işten ayrıldığını mahkemeye ispat etmeniz gerekir ki bu çok zor bir yöntemdir.
    İbranamelerin mutlaka açık ve net olmasına dikkat ediniz. İbranamelerde “bütün işçilik haklarımı aldım” gibi ifadeler kullanmayınız. Yıllık ücretli izin için ... YTL, kıdem tazminatı için ... YTL vs yazılmalıdır. Yani ne için ne kadar para ödendiği tefrik edilmelidir. İşçinin mutlaka ibranameyi imzalaması gerekir.
    Sonuç olarak bize soru gönderen okuyucumuza şunu söyleyebilirim; kendi isteği ile işten ayrılan işçi istifa dilekçesi ve ibraname imzalamadığı için heran sizden kıdem tazminatı talep edebilir. Mümkünse hemen bir ibraname düzenleyin ve imzalatınız.

Şerif Akcan
    Türkiye gazetesi