Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: götürü usuldeki birinden araç alışı ?

  1. #1
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2009
    Mesajlar
    287
    götürü usule tabi birinden şirketimizde kullanılmak üzere ( servis olarak) araç alacağız. ancak karşı taraf fatura kesmeli mi ? kesemezse gider pusulası ile mi alacağız ?

  2. #2
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Şubat.2009
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Mesajlar
    4,640
    Gider pusulası ile alacaksınız. Stopaj olmayacak..

    Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

    ***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

  3. #3
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2009
    Mesajlar
    287
    teşekkür ederim ben de bir yandan araştırdım,
    önce noter satışı olacak sonra da biz gider pusulası ile aktifimize kayıt edeceğiz. vergi dairesine yazı ile bildirmeye gerek var mı ?

  4. #4
    Üye
    Üyelik tarihi
    21.Haziran.2006
    Nereden
    Diyarbakır
    Mesajlar
    70
    Peki şirketiniz ileride aracı başka bir mükellefe satarsa KDV yönündennasıl olacak ?

  5. #5
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2009
    Mesajlar
    287
    bu konuda arkadaşlara ışık tutması için bulduğum metini paylaşıyorum.

    Mükellef olmayan şahıstan alınan otomobiller için düzenlenecek belge
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı
    Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü
    Usul Müdürlüğü
    Sayı : B.07.1.GİB.4.34.19.02/VUK-1/234-14052 17.09.2008*9436
    Konu : Mükellef olmayan şahıstan alınan otomobiller için düzenlenecek belge.
    ………………………..TİC. LTD. ŞTİ.
    İlgi: 17/07/2008 tarihli dilekçeniz.

    İlgide kayıtlı dilekçenizde, …… Vergi Dairesi Müdürlüğünün ……….. vergi kimlik numaralı mükellefi olduğunuz <B style=": #ff9999; COLOR: black">araç[/B] alım satım işi ile uğraştığınız, şirketinize ait olmayan <B style=": #ff9999; COLOR: black">araç[/B] satışlarında komisyon faturası düzenlediğiniz, firmanıza ait araçlar için de noter satış sözleşmesine bağlı kalarak fatura düzenlediğiniz belirtilerek, vergi sorumlusu olmayan kişilerden yapılan <B style=": #ff9999; COLOR: black">araç alımları için gider pusulası düzenlenip düzenlenmeyeceği[/B], stopaja tabi olup olmadığı, noter satış sözleşmesi ile gider pusulası düzenlemeden % 1 KDV ayrılarak kayıtlarınıza giriş yapılıp yapılamayacağı hakkında Başkanlığımız görüşü sorulmaktadır.

    Bilindiği gibi, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. maddesinin 1. fıkrasında; “Kamu idare ve müesseseleri, iktisadî kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadî işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya ziraî işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.” Hükmü yer almaktadır.
    Aynı maddede hangi ödemelerin vergi tevkifatına tabi olacağı sayılmış olup, 13. bendinde “Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden” tevkifat yapılacağı belirtilmiştir.
    Diğer taraftan 3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun 1/1. maddesine göre; “Türkiyede ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler katma değer vergisine tabidir.
    Buna göre firmanız tarafından <B style=": #ff66ff; COLOR: black">satın[/B] alınan aracın gerçek usulde katma değer vergisi mükellefinin iktisadi işletmesinin aktifinde kayıtlı olmaması veya <B style=": #ff9999; COLOR: black">araç[/B] sahibinin <B style=": #ff9999; COLOR: black">araç[/B] alım-satım işini mutad ve sürekli bir faaliyet olarak sürdürmemesi başka bir ifadeyle aracın nihai tüketiciden <B style=": #ff66ff; COLOR: black">satın[/B] <B style=": #880000; COLOR: white">alınması[/B] halinde söz konusu aracın teslimi katma değer vergisine tabi olmayacaktır.
    Ancak, aracın, gerçek usulde katma değer vergisi mükellefinin iktisadi işletmesinin aktifinde kayıtlı olması veya <B style=": #ff9999; COLOR: black">araç[/B] alım-satım işini mutad ve sürekli bir faaliyet olarak sürdüren bir şahsa ait olması halinde, teslimi katma değer vergisine tabi olacaktır.”
    Benzer konuda Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığından alınan 25.08.2008 tarih ve GİB.0.02.29/2992-3145-84139 sayılı yazıda;
    “Vergi Usul Kanunu’nun 227’nci maddesinde, bu kanunda aksine hüküm olmadıkça bu kanuna göre tutulan ve üçüncü şahıslarla olan münasebet ve muamelelere ait kayıtların tevsikin mecburi olduğu hükme bağlanmış, aynı kanunun 229-242’nci maddelerinde de bu kanuna göre düzenlenmesi ve <B style=": #880000; COLOR: white">alınması[/B] gereken vesikalara ait hükümler yer verilmiştir.
    Aynı Kanunun 234’üncü maddesinde ise; birinci ve ikinci sınıf tüccarların, kazancı <B style=": #ffff66; COLOR: black">basit[/B] usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin vergiden muaf esnafa yaptırdıkları işler veya onlardan <B style=": #ff66ff; COLOR: black">satın[/B] aldıkları emtia için tanzim edip işi yapana veya emtiayı satana imza ettirecekleri gider pusulasının vergiden muaf esnaf tarafından verilmiş fatura hükmünde olduğu belirtilmiştir.
    230 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin “Amortismana Tabi İktisadi Kıymetlerin Satışında Belge Düzeni” başlıklı bölümünde, <B style=": #ffff66; COLOR: black">basit[/B] usulde vergilendirilen mükelleflerin taşıt ve diğer sabit kıymetlerini satmaları dolayısıyla fatura düzenleme yükümlülüklerinin bulunmadığı, öte yandan, bu mükelleflerce yapılan taşıt satışının noter satış sözleşmesi ile diğer sabit kıymet satışlarının ise gider pusulası düzenlenerek tevsik edilmesinin mümkün bulunduğu açıklamalarına yer verilmiştir.
    Görüleceği üzere, vergi mükelleflerinin faaliyetleri gereği Vergi Usul Kanununda sayılan belgelerden herhangi birini düzenlemeleri gerekmektedir. Ancak, yukarıda belirtilen tebliğ ile yalnızca <B style=": #ffff66; COLOR: black">basit usul mükelleflerinin taşıtlarını satmalarında noter satış sözleşmeleri düzenleyebilecekleri yönünde düzenleme yapılmış olup, gerçek usulde vergiye tabi mükellefler için herhangi bir düzenlemeye gidilmemiştir.[/B]
    Bu açıklamalara göre, noter satış senedinin Vergi Usul Kanununda yer alan vesikalardan biri olmaması nedeniyle, gerçek usulde vergiye tabi mükelleflerin vergi mükellefiyeti olmayan kişilerden noter satış senedi ile <B style=": #ff66ff; COLOR: black">satın aldığı taşıtlar için gider pusulası düzenlemeleri gerekmektedir.” denilmektedir.[/B]
    Bu durumda vergi mükellefiyeti olmayan kişilerden noter satış senedi ile <B style=": #ff66ff; COLOR: black">satın[/B] aldığınız taşıtlar için gider pusulası düzenlemeniz gerekmekte olup, esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti olmayan şahıstan gider pusulası düzenleyerek alacağınız <B style=": #ff9999; COLOR: black">araç[/B] için yaptığınız ödemelerden gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek bulunmamaktadır.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.

  6. #6
    Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    23.Şubat.2007
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Mesajlar
    2,521
    Satışta Aracın tabi oldugu kdv oranında kdv hesaplayarak fatuar düzenleyeceksiniz.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!


  7. #7
    Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    23.Şubat.2007
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Mesajlar
    2,521

    Alıntı Onur2121 Nickli Üyeden Alıntı
    Peki şirketiniz ileride aracı başka bir mükellefe satarsa KDV yönündennasıl olacak ?
    Satışta Aracın tabi oldugu kdv oranında kdv hesaplayarak fatura düzenleyeceksiniz.


    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!


  8. #8
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    25.Kasım.2008
    Nereden
    TEKİRDAĞ
    Mesajlar
    736
    ARACI SATAN KİŞİNİN GÖTÜRÜ (BASİT USUL MÜKELLEF OLDUĞUNU BELİRTMİŞSİNİZ. BU DURUMDA GİDER MAKBUZU DEĞİL SİZE FATURA KESMESİ LAZIM. YANILIYORMUYUM YOKSA?
    HATIRALAR SARMIŞTI 4-1 YANIMI.
    ŞİMDİ NESCAFE 3\'ü-1 ARADA İÇİYORUM.

  9. #9
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    02.Kasım.2006
    Mesajlar
    769
    onlarda fatura kesiyor sonuçta esnaf sanatkarlar odasından fatura ve p. satış fişleri aldıkları için.
    kdv olmadığı için noter satış sözleşmesindeki tutar yazılacak faturaya.
    ayrıca kdv olmadığı için de kdv den dolayı zararımız olacaktır aracın ileride satılması durumunda.


  10. #10
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    02.Mart.2009
    Mesajlar
    287


    aklım karıştı ve sonuçta 444 0 189 u aradım . basit usule tabi birisinin bize fatura kesemeyeceğini söylediler. vetaşınırlar için notere, taşınmazlar için tapu satışına ihtiyaç olduğunu akabinde ise gider pusulası düzenleyerek kayıtlarımıza almamız gerektiğini söylediler.

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •