Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: sigorta aracılık hizmeti fatura basımı

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak

ŞİMDİ
    BİZİM A ACENTESİ OLDUĞUMUZ YER VAR AMA TALİ OLAN ACENTELER VARDI BİZE BAĞLI OLAN (FAKAT ONLARIN BAŞKA FAALİYETLERİ VARMI BİLMİYORUM) O KİŞİLERDEN FATURA GELMİŞTİ BİZE.

İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

Kıdemli Üye
    Nereden
    ADANA
    Sayın Bülent ÇAT ve Sayın Veli ÖZYURT öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Ben konuyu biraz araştırdığımda fatura düzenlenmesi gerekiyor denilmekte ama bu bilgi eski olduğu için güncel uygulamanın ne şekilde olduğunu öğrenmek istiyordum. Aramızda b tipi acenta mükellefi olanlar varsa yapılacak uygulamayı şahsımdan daha iyi bilirler diyerek bu konuyu açmıştım. Ama şimdi kafam iyice karıştı !
    SMMM Gökhan ÇİFTÇİOĞLU

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    https://archive.ismmmo.org.tr/docs/m...mis%20kurk.pdf

burayı incele derim
    merak ettim bende baktım ama fazla bir zamanım yok
    kolay gelsin
    İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Vuk 385 no.lu tebliğ<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    ………………………..
    6 - Sigorta Acentelerine Tali Acentelik Sözleşmesi İle Bağlı Olarak Çalışan Tali Acentelere Ödenen Komisyon Bedellerinde Belge Düzeni

243 ve 246 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde, sigorta acente ve prodüktörleri ile sigorta ve reasürans brokerleri tarafından sigorta şirketlerine sağlanan hizmetler nedeniyle ödenen komisyon bedelleri için sigorta şirketleri tarafından "Sigorta Komisyon Gider Belgesi" düzenleneceği ve acente, prodüktör ve brokerlerin bu bedeller için ayrıca fatura düzenlemeyecekleri ve bu bedelleri sigorta komisyon gider belgesine istinaden hasılat kaydedecekleri açıklanmıştır.

Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden, tali acentelerin bir tali acentelik sözleşmesiyle sigorta acentelerine bağlı olarak faaliyette bulunmaları ve bu faaliyetleri sonucu bir komisyon geliri elde etmeleri nedeniyle, sigorta acenteleri tarafından tali acentelere ödenen komisyon bedelleri için sigorta komisyon gider belgesi düzenleme zorunluluğu getirilmiştir.

Buna göre, tali acenteler aldığı bu bedeller için ayrıca fatura düzenlemeyecekler ve bu bedelleri sigorta acenteleri tarafından düzenlenen sigorta komisyon gider belgesine istinaden hasılat kaydedebileceklerdir.

1/9/2008 tarihi itibariyle sigorta acentelerinin düzenlemek zorunda oldukları sigorta komisyon gider belgesinde 243 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde belirlenen usul ve esaslara uyulacağı da tabiidir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    ADANA
    Sayın Adaysd bu tebliğ ileherşey açıklığa kavuşmuş oldu. Size ve diğer cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.
    SMMM Gökhan ÇİFTÇİOĞLU

Yeni Üye
    Nereden
    SMMM

Merhaba arkadaşlar ben bu meslekte yeniyim. sigorta acentesi bir mükellefim var. İşletme defterine komisyon gider belgesini nasıl işlemem gerekiyor.Ben şöyle işliyorum gider sayfasına iptal olan komisyonu gelir sayfasına da komisyonun tamamını yani iptal olmamış şekliyle kaydediyorum.bilgisi olan var mı?

Kıdemli Üye
    NET RAKAMI GELİR KISMINA YAZ. BİZ BÖYLE KAYIT YAPIYOUZ

Yeni Üye
    Nereden
    SMMM

Cevabınız için teşekkür ederim.Umarım önceki kayıtlar için bir sorun çıkmaz.