Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: DERNEK İKTİSADİ İŞLETME

Hybrid View

Üye

DERNEĞE BAĞLI OLARAK KURULACAK İKTİSADİ İŞLETMENİN ORTAKLARININ KİMLER OLACAĞI VE SİGORTALILIK DURUMLARININ NE OLACAĞI HAKKINDA BİLGİYE İHTİYACIM VAR.VERECEĞİNİZ CEVAPLAR İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Müdavim Üye
    dernek yönetim kurulunun alacağı kararla kurulur,iktisadi işletmenin yetkilileri dernek yönetimidir,denek merkezinden ayrı olarak faaliyet gösterir şirketler gibi vergi ve muhasebe yönüyle işlem yapar

Ziyaretci
    KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ OLUP BİLANÇO USUULNE GÖRE DEFTER TUTMAK ZORUNDADIRLAR Edited by: accound

Üye
    ANLADIĞIM KADARIYLA DERNEK YÖNETİM KURULUNDAKİ KİŞİLERİN TAMAMI İKTİSADİ İŞLETMENİN ORTAKLARI OLACAKLAR.PEKİ BU KİŞİLER BAĞKUR LUMU YOKSA SİGORTALIMI OLACAKLAR?

Ziyaretci
    Arkadaşım dernek iktisadı işletmeaçacak ise, karar alınır ve normal işletme açılışı gibi işlem yapılır.Başkannın evrakları verilir vergi dairesine yani bütün yönetim kurulunun evrakları verilmez.....

Ziyaretci
    Alıntı accound Nickli Üyeden Alıntı
    KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ OLUP BİLANÇO USUULNE GÖRE DEFTER TUTMAK ZORUNDADIRLAR
    Böyle bir zorunluluk yok, işletme defeteri de tutabilirler.

Ziyaretci
    Zorunluluk Var Dernekler İktisadi işletme kurdukları anda Bilanço usulune Göre defter tutmak zorundadır... Kurumlar vergisi mükellefidir çünkü Yanlış bilgi vermeyelim

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar dernekler iktisadi işletme kurduklarında KVK.2.ci madde kapsamında ve 1 nl tebliğin 2.4.kapsamındaki açıklamalar kapsamında kurumlar vergisi mükellefi olmak zorunda- lar ve tabiki sayın accoundun dediği defterleri tutmak zorundadır ve tabiki derneğin normal defterlerine ve faaliyetine karıştırmadan,iktisadi işletmenin başındakiler derneğin yönetim kurulu olabileceği gibi derneğin belirleyeceği kişilerde olabilir ve bu iktisadi işletme ortakları kapsamında olan kişiler tabiki derneği yönetecek kişiler(ortaklar) 5510 sayılı kanunun 4.cü maddesi kapsamında 4/b'li olacaklar eğer sigortalılık durumları yoksa,soruyu soran sayın arkadaşım bu konuda daha önce formda detaylı bilgi vermiştim onlarada bakabilirsiniz,kolay gelsin hayırlı ramazanlar.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''