Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 24 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ruhsatı almak zorunlu mu?

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Ocak.2008
    Nereden
    Antalya
    Mesajlar
    309
    Üye bilgilendirme formunda smmm yeterlilik sınavını kazanan adayların yasa gereği 30 gün içerisinde üyelik ve ruhsat işlemleri için odaya başvurması gerektiği yazmaktadır. Bu gerekliliğin dayanağı kanun ve madde hangisidir. Ben araştırdım böyle bir mevzuat bulamadım.



    Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

    Bu konuyu türmoba yazdım gelen cevap aşağıdadır.

    SMMM Odaları Yönetmeliğinin 34. maddesinde sınavı kazanıp ruhsat almaya hak kazanan meslek mensuplarının Odaya kaydolmak ve ödevlerini yerine getirmek zorunda olduğu, Odaya kaydını yaptırmayanların ruhsatlarının iptal edileceği hükme bağlanmıştır.



    Bilgilerinizi rica ederiz.


    Cevapta bahsedilen 34. madde aşağıdaki gibi;


    <H2 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">ÜYELİK</H2>
    Madde 34– Serbest muhasebecilik ve serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatı alan her meslek mensubu Odaya kaydolmak ve ödevlerini yerine getirmek zorundadır. Odaya kaydını yaptırmayanlardan ruhsatı geri alınır.
    Üyelik aidatını ödemeyen üyelerin listesi her mali yılın sonunda Oda tarafından çıkartılır. Zamanında ödenmeyen aidatlar genel hükümlere göre tahsil edilir. (27.09.2007 tarih ve 26656 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmeliğin 12. maddesiyle kaldırılan cümle; Yürürlük : 27.09.2007)(<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[1])[/B]
    (27.09.2007 tarih ve 26656 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmeliğin 12. maddesiyle eklenen fıkra; Yürürlük : 27.09.2007) Oda üyeliğinden istifa edenler, Birliğe iade edilmek üzere ruhsatlarını ve varsa mesleki kaşelerini odaya teslim etmek zorundadırlar.
    <DIV style="mso-element: footnote-list"><BR clear=all>
    <HR align=left SIZE=1 width="33%">

    <DIV style="mso-element: footnote" id=ftn1>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">[1][/B] Cümlenin kaldırılmadan önceki hali :Aidat borcu olanlar Genel Kurulda oy kullanamaz ve Oda organlarına seçilemezler.

    Hesabı sağlam olanın muhasebeden korkusu olmaz.

  2. #2
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Mayıs.2008
    Nereden
    SMMM
    Mesajlar
    3,236
    Hayır sınav hakkını elde ettıkten sonra belırlı bır basvuru suresı mevcut degıldır
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Ocak.2008
    Nereden
    Antalya
    Mesajlar
    309
    ama oda da turmob daalacaksın diyor
    Hesabı sağlam olanın muhasebeden korkusu olmaz.

  4. #4
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Mayıs.2008
    Nereden
    SMMM
    Mesajlar
    3,236
    Hangı kanuna gore, sure mı verıyorlar sıze?
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    16.Şubat.2009
    Nereden
    İSTANBUL
    Mesajlar
    1,232


    Öyle bir zorunluk yok.Çoğu arkadaşım ruhsatını 1-2 yıl sonra aldı.Herhangi bir sorun yaşamadılar.

  6. #6
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    07.Mayıs.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    3,263
    Onlar kendilerine menfaat sağlamak için söylüyorlar, yani tamamen dugusal. Benim kaçtanıdığım var, sınavı kazandığı halde ruhsatını 2-3 yıl sonra aldı. Kazanılan hak geri alınamaz.

  7. #7
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Ocak.2008
    Nereden
    Antalya
    Mesajlar
    309
    Alıntı smmm asli Nickli Üyeden Alıntı
    Hangı kanuna gore, sure mı verıyorlar sıze?





    Bu zorunluluğun kanuni dayanağını sordum yukarıdaki cevabı verdiler.
    bu cevap da çok tatmin edici değil bence.



    Hesabı sağlam olanın muhasebeden korkusu olmaz.

  8. #8
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Mayıs.2008
    Nereden
    SMMM
    Mesajlar
    3,236


    Hiçbir şey olmaz almazsanız , arkadasşların bahsettiği gibi örnekleri çok fazla , bu madde ile alakası olamaz.
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

  9. #9
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Şubat.2009
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Mesajlar
    4,640
    Serbest muhasebecilik ve serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatı alan diyor zaten.
    Siz ruhsat almamışsınız ki..
    Ruhsat aldıktan sonra odayı kaydolmaktan bahsediyor..

    Resmen para almak için yapılan bir işlem..

    Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

    ***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

  10. #10
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    02.Temmuz.2008
    Nereden
    ANTALYA
    Mesajlar
    120


    KANUNLARDA ZİYADESİYLE BİR AÇIKLAMA OLMUYOR VE BU İŞLE İLGİLİ KURUMLARDAN FARKLI SÖYLEMLER DUYUYORUZ HERŞEY MESLEK MENSUBUNUN VE ADAYININ ALEYHİNE OLUYOR NE YAZIK Kİ. BENİMDE ZAMANIMDA RUHSATI SONRADAN ALANLAR OLUYORDU ŞİMDİ NEDEN BÖYLE DİYORLAR ŞAŞMAMAK ELDE DEĞİL.
    BİR KATRE OLMA KENDİNİ DENİZ HALİNE GETİR

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •