Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İŞÇİ ÇIKARTMALARI İLE İLGİLİ BİLGİ RİCA EDİYORUM

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    Merhaba.
    İyi haftalar dileklerimle.
    2007 Ocak işe başlamış bir çalışanı ihbar süresi olan 6 hafta çalıştırarak EKİM 2009 da kıdem tazminatı da ödenerek işten çıkartılacaktır.
    Burda öğrenmek istediğim ;
    İşçi çalışması gereken ihbar süresi dolmadan kendi isteği ile işten ayrılabilirmi ?
    Ayrılır ise kıdem tazminatı yine de ödenir mi ?
    Teşekkür ediyorum.
    Saygılarımla

AHMET SEYHUN YILDIRIM

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    İlginç bir konu:
    Farklı yorumlar gelecektir mutlaka.
    Aşağıdaki yorum şahsıma ait.

İlk tebligatı (iş akdinin feshine dair) siz yapmış olacağınızdan işçinin kıdem hakkı saklı olacaktır. İşçinin kendine ait bir haktan feragat etmesi olarak düşünebiliriz bunu.

Zira işçinin anlık bir işten çıkarmaya karşı ihbar tazminatı veya bu süre kadar çalışma karşılığı elde edeceği gelir ile korunması amaçlanmıştır. (Aksi de düşünülebilir, yani işverinin iş akışının sekteye uğramaması da 4857/17.madde garantisi altındadır)

Ancak burada ilk tebligat işveren tarafından yapılmış olacağından, işçinin ihbar hakkından feragat etmesi olarak düşünüyorum. Kıdem hakkı devam edecektir. Hele hele işçiye yazılı tebligat zorunluluğu yerine getirilmiş ise kıdem kaçınılmaz olacaktır.

Saygılarımla,Edited by: ferhatsertel
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Kıdemli Üye
    Nereden
    ANKARA
    Sayın Brooker;
    İhbar bilindiği üzere işveren ve işçisorumluluğu olarakiki yönlü olarak işler. İşverenyazılı olarak ihbarı çalıştırarak yada nakden ödeyebiliyorsaçalışanda aynı haklara sahiptir.
    İşçi çalışmak istemez ise ihbar süresini işverene ödeyerek sorumluluğunu yerine getirebilir.
    Kıdem hakkı konusunda sayın Ferhat Sertel'e katılıyorum.Benim yorumumda kıdem ödenmesi yönünde.
    Çalışan ihbar süresi içerisinde yada başındaçalışmamayı seçerse işverene ödeme yapar yada işveren ödeyeceği yasal haklardan mahsp ederek işçiye ödeme çıkarır.
    İyi çalışmalar dilerim.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    Değerli bilgileriniz için şükranlarımı sunuyorum.
    Çok teşekkür ederim.
    Saygılarımla

AHMET SEYHUN YILDIRIM

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa

Kıdem tazminatı hakkı saklı kalmak koşulu ile,
    nasıl ki işveren ihbar öneli süresinin ücretini ödeyerek sözleşmeyi hemen fesih hakkına sahipse, işçide aynı haklara sahiptir, yani ihbar süresini ödeyerek, kıdem tazminatını alıp hemen ayrılabilir.