Birçoğumuz meslek birliğimiz olan TURMOB'da bulunan sözleşme örneğini düzenlemekte ve birkaç ekleme yaparak müşterimiz ile karşılıklı imzalayarak işlerimizi takip etmekyetiz. Ana manada bu sözleşme etkin olmasına rağmen,çok kısa ve mesleki sorunlarımızın tüm boşlukları doldurmamaktadır.
Düşündüm ki ; başımızdan geçen durumları hatırlayıp sözleşmeye ne gibi eklemeler yapılabilir acaba?Mesleki sorunlarımızı tam olarak yansıtabilmek için yaşadığımız durumları örnekleyip bir taslak oluşturalım ve üstadlarımızdan birisi bunları kapsayan bir sözleşme taslağı hazırlasın.En büyük sıkıntımız tahsilat olsa da bu diğer sıkıntıları unutturmamalıdır.

Örneğin benim ilk başlayacağım olay SGK nın sözleşmede yer almaması

<TABLE style="WIDTH: 99pt; BORDER-COLLAPSE: collapse" cellSpacing=0 cellPadding=0 width=132 border=0 x:str>
<COLGROUP>
<COL style="WIDTH: 99pt; mso-width-source: userset; mso-width-alt: 4827" width=132>
<T>
<TR style="HEIGHT: 12.75pt" height=17>
<TD =xl24 style="BORDER-RIGHT: #ece9d8; BORDER-TOP: text 0.5pt solid; BORDER-LEFT: text 0.5pt solid; WIDTH: 99pt; BORDER-BOTTOM: text 0.5pt solid; HEIGHT: 12.75pt; : transparent" width=132 height=17>3.1) İlgili firmanın kayıtlarını tutmak</TD></TR>
<TD =xl24 style="BORDER-RIGHT: #ece9d8; BORDER-TOP: text; BORDER-LEFT: text 0.5pt solid; BORDER-BOTTOM: text 0.5pt solid; HEIGHT: 12.75pt; : transparent" height=17>3.2) V.U.K. Mükerrer 227. Maddesine istinaden beyannameleri tanzim etmek</TD></TR>
<TD =xl24 style="BORDER-RIGHT: #ece9d8; BORDER-TOP: text; BORDER-LEFT: text 0.5pt solid; BORDER-BOTTOM: text 0.5pt solid; HEIGHT: 12.75pt; : transparent" height=17>3.3) Mali konularda danışmanlık yapmak</TD></TR></T></TABLE>

sözleşmede sadece VUK Mükerrer 227.maddesi bulunmakta yani SGK yok (tabii isteyen eklemeyebilir)

Diğer bir husus Vergiİdaresi ve Sosyal güvenlik kurumu haricindeki kurumlara ilişkin bildirimlerin meslek mensubunun çalışma konusuna girmediğini belirtmek.Mesela notere ne zaman gitsem meslektaşlarımı görmekteyim,halbuki noter ile bizim defter tasdik haricinde pek işimiz olmaz. Ve Hatta bir keresinde Noter ve Ticaret Odası yazılacak karar örneğinin "Muhasebeci veya Mali Müşavir" tarafından yazılacağını mükellefime söylemişti ve ben de kendileri ile görüşüp bunun mesleğimiz ile alakası olmadığını sadece "gerektiğinde" yardımcı olabileceğimi belirttim. Bizler serbest muhasebeci ve Serbest muhasebeci mali müşavir iken Bağımlı muhasebeciler gibi -Noter işleri,ticaret odası işlemleri-belediyeye emlak-ilan reklam işlerini yapmamız tam anlamıyla ayakçılık. Buna meslek birliğimizin el atmasıve mükelleflerin bilinçlendirilmesi şart olmuştur.

Sizlerin de bu tür eklenecek önerilerini bekliyorum.Bakalım neler düzenlenebilir.