Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KDV Sigorta ve Taşıt Satışı İle İlgili Sorularım

Yeni Üye
    Nereden
    Ankara
    İyi günler.
    Üç Konuda Bilgilerinize ihtiyacım var yardımlarınızı bekliyorum.
    1- Eğitime %100 Destek Kampanyası Çerçevesinde Bağış Yapan Mükellef KDV için Millieğitim bakanlığından yazı alıp Alcağı (Bağış İçin) malzemeler için KDV ödemeyecek ve Yaptığı Bağışın Tamamını Gelir/Kurumlar Vergisinde Mahsup edecek. Şu anda Bu uygulama devam ediyormu. Yani Yazdıklarım Doğrumu?

2- Firmaya kayıtlı bir taşıt kaza yaptığında masraflarını sigorta şirketi ödüyor. Bu firma Sanayide yapmış olduğu masraflar için aldığı faturanın KDV sini ödüyor. Şimdi firma a- Sigorta şirketinin ödemiş olduğu masrafların faturasını gider kaydedebilir mi? b- Ödemiş olduğu kdv (Faturanın üzerine kdv tahsil edilmiştir diye kaşe basıyorlar) yi indirim konusu yapabilirmi? ne yapmalıyız?

3- Şahıs/Şirket üzerine kayıtlı olan taşıtın (Binek Oto veya Ticari araçlar) satışı yapıydığında KDV beyannamesinde bildirimi ne şekilde oluyor. Yani a- Satış Faturasındaki matrah Teslim ve Hizmet Bedeli bölümüne yazılıp KDV si hesaplanıp KDV beyannamesinin 44. stununa ekleniyor mu? b-) Yada sadece KDV si 30. stundaki İlave Edilecek Kdv stununa yazılıp, satış tutarı matraha dahil edilmiyor mu?

Bu konularda yardımcı olursanız sevinirim. İyi Günler

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    1-) Eğitimdeki muafiyet devam etmektedir.

2-) Araba için yapmış olduğunuz masrafları gider yazın. Sigortadan aldığınız parayı ise gelir yazın.

3-) Binek oto satışlarında kdv %1 ticarilerde ise %18 dir. Bu satışa fatura kesileceği için normal matrah kısmına yazacaksınız kdv yi.
    Saygılarımla,

Mustafa YILMAZ

Yeni Üye
    Nereden
    Ankara
    İlginize Teşekkür Ederim..

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    mustafa bey'e katılıyorum.Birde Bağış ve yardımlarla ilgili Muhasebe kaydı ayrıca Beyanname üzerinde indirebileceğiniz Bağış ve yardım hesaplama yöntemlerini www.malisistem.com da anlaşılır şekilde bulabilirsiniz (muhasebe bölümünde )

saygılarımla ı
    emre