Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SPK BAĞIMSIZ DENETİM HAKKINDA SORULAR VE CVPLARI

Ziyaretci
    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD align=left>Spk Bağımsız Denetim Hakkında Sorulan Sorular 4 Gün, 20 Saat önce </TD>
    <TD align=right>Başarı: 1 </TD></TR>
    <TR>
    <TD vAlign=top colSpan=2>
    <DIV =msgtext>1- Bağımsız Denetim Nedir?

Bağımsız denetim[img]forum_images/blank.gif[/img] işletmelerin yıllık finansal tablo ve diğer finansal bilgilerinin[img]forum_images/blank.gif[/img] bu tablo ve bilgiler için belirlenen kriterlere (örneğin[img]forum_images/blank.gif[/img] halka açık şirket finansal tabloları için Kurulca belirlenmiş veya kabul edilmiş finansal raporlama standartlarına) uygunluğu ve doğruluğu hususunda[img]forum_images/blank.gif[/img] makul güvence sağlayacak yeterli ve uygun bağımsız denetim kanıtlarının elde edilmesi amacıyla[img]forum_images/blank.gif[/img] genel kabul görmüş bağımsız denetim standartlarında öngörülen gerekli tüm bağımsız denetim tekniklerinin uygulanarak[img]forum_images/blank.gif[/img] defter[img]forum_images/blank.gif[/img] kayıt ve belgeler üzerinden denetlenmesi ve değerlendirilerek rapora bağlanmasını ifade eder.

2- Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetime Tabi İşletmeler

Kurul düzenlemeleri çerçevesinde[img]forum_images/blank.gif[/img] kamuya açıklanacak veya Kurulca istenecek yıllık finansal tabloları bağımsız denetime tabi olan işletmelere aşağıda yer verilmiştir:

Hisse senetleri menkul kıymet borsalarında ve/veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem gören anonim ortaklıklar[img]forum_images/blank.gif[/img]
    Hisse senetleri halka arz edilmiş olan veya arz edilmiş sayılan ortaklıklar[img]forum_images/blank.gif[/img]
    Aracılık faaliyetlerine münhasır olmak üzere bankalar[img]forum_images/blank.gif[/img]
    Aracı kurumlar[img]forum_images/blank.gif[/img]
    Portföy yönetim şirketleri[img]forum_images/blank.gif[/img]
    Yatırım fonları[img]forum_images/blank.gif[/img]
    Emeklilik yatırım fonları[img]forum_images/blank.gif[/img]
    Yatırım ortaklıkları[img]forum_images/blank.gif[/img]
    Konut finansmanı fonları[img]forum_images/blank.gif[/img]
    Varlık finansmanı fonları[img]forum_images/blank.gif[/img]
    İpotek finansmanı kuruluşları[img]forum_images/blank.gif[/img]
    Kanun[img]forum_images/blank.gif[/img][img]forum_images/blank.gif[/img][img]forum_images/blank.gif[/img]da düzenlenmiş ve anonim şirket olarak faaliyette bulunan borsalar[img]forum_images/blank.gif[/img] teşkilatlanmış diğer piyasalar ve takas ve saklama kuruluşları ve
    Kurul tarafından finansal tablolarının bağımsız denetimi gerekli görülen diğer işletmeler
    Bu işletmelerin hangi tablolarının ne kapsamda bağımsız denetime tabi tutulacağı hususuna Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Tebliğ[img]forum_images/blank.gif[/img][img]forum_images/blank.gif[/img][img]forum_images/blank.gif[/img]in başlangıç hükümlerinde yer verilmiştir.

3- Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetime İlişkin Düzenlemeler

Sermaye piyasasında bağımsız denetim çalışması ve raporlamasının[img]forum_images/blank.gif[/img] Uluslararası Bağımsız Denetim Standartlarıyla büyük ölçüde uyumlu olarak hazırlanan ve 12.06.2006 tarih ve 26196 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Tebliğ çerçevesinde sürdürülmesi gerekmektedir.

Tebliğin Uluslararası Bağımsız Denetim Standartlarına karşılık gelen kısımları aşağıdaki listede yer almaktadır.

5- Bağımsız Denetim Raporu Türleri

Bağımsız denetim raporu[img]forum_images/blank.gif[/img] bağımsız denetim sonucunda bağımsız denetçinin işletme finansal tabloları hakkında açıkça ifade edilmiş görüşünü içerir. Bu görüş[img]forum_images/blank.gif[/img] finansal tabloların tüm önemli yönleriyle[img]forum_images/blank.gif[/img] ilgili oldukları finansal raporlama standartları uyarınca hazırlanıp hazırlanmadığı konusundadır. Zira bağımsız denetimin amacı[img]forum_images/blank.gif[/img] finansal raporlama standartlarına uygun olarak[img]forum_images/blank.gif[/img] finansal tabloların tüm önemli yönleriyle gerçeği dürüst bir şekilde yansıtıp yansıtmadığının ortaya konmasıdır.

Bağımsız denetim görüşünün oluşturulma sürecinde bağımsız denetçinin[img]forum_images/blank.gif[/img] finansal tabloların önemli yanlışlıkları içermediğine dair makul güvenceyi elde edecek yeterli ve uygun bağımsız denetim kanıtına sahip olması gerekir. Ancak bazı durumlarda[img]forum_images/blank.gif[/img] bir takım sınırlamalar nedeniyle bağımsız denetçi gerekli bağımsız denetim kanıtlarını toplayamayabilir. Atanma zamanı nedeniyle bağımsız denetçinin fiziki stok sayımını gözlemleyememesi[img]forum_images/blank.gif[/img] işletmenin muhasebe kayıtlarının yetersiz olması veya gerekli olduğuna inanılan bir bağımsız denetim tekniğinin uygulanamamasının örnek olarak verilebileceği bu gibi durumlar [img]forum_images/blank.gif[/img][img]forum_images/blank.gif[/img][img]forum_images/blank.gif[/img];çalışma alanının sınırlanması[img]forum_images/blank.gif[/img][img]forum_images/blank.gif[/img][img]forum_images/blank.gif[/img] olarak adlandırılır. Bu sınırlama dolayısıyla[img]forum_images/blank.gif[/img] kullanılan alternatif bağımsız denetim tekniklerine rağmen[img]forum_images/blank.gif[/img] denetlenen kalem veya kalemlerle ilgili yeterli ve uygun bağımsız denetim kanıtı elde edilememesi[img]forum_images/blank.gif[/img] denetçinin görüşünü etkileyecektir.

Bağımsız denetçinin finansal tablolar hakkındaki görüşünü etkileyen diğer bir husus[img]forum_images/blank.gif[/img] seçilen bazı muhasebe politikaları[img]forum_images/blank.gif[/img] bunların uygulanması ve dipnotların yeterliliği gibi konularda işletme yönetimiyle görüş ayrılığına düşülmesidir. Zira bağımsız denetim sırasında[img]forum_images/blank.gif[/img] finansal tablolarda tespit edilen eksiklik veya yanlışlıklar öncelikle işletme yönetimine iletilir; yönetim[img]forum_images/blank.gif[/img] bağımsız denetçinin tespitine katılırsa[img]forum_images/blank.gif[/img] söz konusu yanlışlığı kamuya açıklamadan tablolarda düzeltebilir. Ancak[img]forum_images/blank.gif[/img] yönetimin bağımsız denetçinin tespitine katılmaması halinde finansal tablolar -bağımsız denetçiye göre- eksik veya hatalı haliyle tablo kullanıcılarına sunulur. Bu durumda[img]forum_images/blank.gif[/img] bağımsız denetçinin[img]forum_images/blank.gif[/img] finansal tabloların kullanıcılara sunulduğu son hali hakkındaki görüşü olumlu olmayacaktır.

Yukarıdaki belirtilen ve bağımsız denetçinin çalışma alanında bir sınırlama olması ve seçilen muhasebe politikalarının uygunluğuna[img]forum_images/blank.gif[/img] bunların uygulama yöntemlerine veya finansal tablo açıklamalarının yeterliliğine ilişkin olarak yönetimle bir anlaşmazlık bulunması şeklinde özetlenebilecek şartlardan birinin oluşması durumunda[img]forum_images/blank.gif[/img] sorunun etkisi finansal tablolar için önemliyse veya önemli olabilecekse[img]forum_images/blank.gif[/img] bağımsız denetçi olumlu görüş beyan etmeyecek; olumsuz veya şartlı görüş bildirme veya görüş bildirmekten kaçınma yollarından birine gidecektir.

Bu kapsamda[img]forum_images/blank.gif[/img] 4 tür bağımsız denetim raporu ortaya çıkmaktadır:

Olumlu Görüş İçeren Rapor: Bu rapor tipinde[img]forum_images/blank.gif[/img] bağımsız denetçinin işletme finansal tabloları hakkında beyan ettiği görüşü[img]forum_images/blank.gif[/img] bu tabloların[img]forum_images/blank.gif[/img] tüm önemli yönleriyle[img]forum_images/blank.gif[/img] finansal raporlama standartlarına uygun olarak gerçeği dürüst bir şekilde yansıttığı yönündedir.
    Olumsuz Görüş İçeren Rapor: Finansal tabloların sunumuyla ilgili olarak işletme yönetimiyle düşülen görüş ayrılığının finansal tablolara olan etkisinin önemli ve yaygın olduğu durumlarda olumsuz görüş verilir. Bağımsız denetçinin işletme finansal tabloları hakkında rapor ettiği görüşü[img]forum_images/blank.gif[/img] bu tabloların[img]forum_images/blank.gif[/img] finansal raporlama standartlarına uygun olarak gerçeği dürüst bir şekilde yansıtmadığı yönündedir.
    Görüş Bildirmekten Kaçınılan Rapor: Çalışma alanındaki sınırlamanın muhtemel etkisinin[img]forum_images/blank.gif[/img] bağımsız denetçinin yeterli ve uygun bağımsız denetim kanıtı elde edemeyeceği ve görüş bildiremeyeceği kadar önemli ve yaygın olması durumunda[img]forum_images/blank.gif[/img] bağımsız denetim raporunda görüş bildirmekten kaçınılır. Bu tip bağımsız denetim raporlarında sınırlamaya ilişkin bilgi verilir ve söz konusu sınırlama olmasaydı finansal tablolarda yapılması gerekli olabilecek muhtemel düzeltmeler belirtilir.
    Şartlı Görüş İçeren Rapor: İşletme yönetimiyle olan görüş ayrılığının veya çalışma alanı sınırlamasının etkisinin olumsuz görüş bildirmeyi ve görüş bildirmekten kaçınmayı gerektirecek kadar önemli ve yaygın olmadığı durumlarda şartlı görüş içeren rapor hazırlanır. Bağımsız denetçinin işletme finansal tabloları hakkında rapor ettiği görüşü[img]forum_images/blank.gif[/img] bu tabloların[img]forum_images/blank.gif[/img] şarta neden olan hususlar dışında[img]forum_images/blank.gif[/img] finansal raporlama standartlarına uygun olarak gerçeği dürüst bir şekilde yansıttığı yönündedir.
    Diğer taraftan[img]forum_images/blank.gif[/img] bağımsız denetim görüşünü etkilememekle birlikte[img]forum_images/blank.gif[/img] finansal tabloları etkileyen ve dipnotlarda daha kapsamlı olarak ele alınan özellik arz eden bir hususun[img]forum_images/blank.gif[/img] finansal tablo kullanıcılarının dikkatine sunulmasını teminen[img]forum_images/blank.gif[/img] bağımsız denetim raporuna ilave edilmesi gereklidir. Rapora yapılması gerekli söz konusu eklemede[img]forum_images/blank.gif[/img] özellik arz eden hususun bağımsız denetim görüşüne şart oluşturmadığı ayrıca belirtilir. Bu gibi durumlara örnek olarak[img]forum_images/blank.gif[/img] işletmenin sürekliliğiyle ilgili önemli bir sorun bulunması veya finansal tabloları etkileyebilecek nitelikte ve çözümü şarta bağlı olan diğer önemli belirsizliklerin varlığı verilebilir.

6- Bağımsız Denetim Faaliyetinde Bulunma Koşulları

Sermaye piyasalarında bağımsız denetim faaliyetinde bulunacak kuruluşların ve bu kuruluşlarda ortak olacak veya yönetici ve denetçi olarak görev alacakların sağlaması gereken şartlar ve yetkilendirilmek üzere Kurula yapılacak başvurularda istenen bilgi ve belgeler Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Tebliğ[img]forum_images/blank.gif[/img][img]forum_images/blank.gif[/img][img]forum_images/blank.gif[/img]in İkinci Kısmı[img]forum_images/blank.gif[/img][img]forum_images/blank.gif[/img][img]forum_images/blank.gif[/img]nın 3[img]forum_images/blank.gif[/img] 4 ve 5[img]forum_images/blank.gif[/img][img]forum_images/blank.gif[/img][img]forum_images/blank.gif[/img]inci maddelerinde yer almaktadır.

Özellikle SMMM Belgesi bulunanlara gelecekte çok faydalı olacağını düşündüğümüz lisanslama belgesidir.

Kaynak : www.spklisanslama.net</TD></TR></T></TABLE>

Ziyaretci
    teşekkürler.

Ziyaretci

SPK BAĞIMSIZ DENETİM BELGESİ İLERDE ZORUNLU BELGE OLACAK.ŞİMDİ KİMSE CİDDİYE ALMIYOR AMA. ÖZELLİKLE SMMM OLAN MESLEKTAŞLAR.

Ziyaretci
    bu belge için genel ve özel şartlar neler acaba

Ziyaretci
    tşk.