Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İRS HAKKINDA

  1. #1
    Üye
    Üyelik tarihi
    01.Şubat.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    69


    Sayın formdaşlar


    İrs tarihi düzenlenme tarihi 24-01,2005


    Sevk tarihi :01.02.2005


    bu durumda fatura 07.02.2005 tarihine kesilebilir mi ?



  2. #2
    Üye
    Üyelik tarihi
    02.Şubat.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    61
    arkadaşım irsaliyeden sonra faturayı en geç 8 gün içerisinde düzenlemen gerekiyor. GVK'una göre tahsil esası dikkate alınır. fakat kdv kanununa göre satış esası malve hizmetingerçekleştiği anda faturanın kesilme zorunluluğu vardır. dolıyısı ile kanunlarda çakışma vardır. siz neyaparsanız yapın kdv kanununu dikkate alın özelliklemahkemelerdekdv kanununu göz önünde bulundurulur.
    Gerçekçi Ol İmkansızı İste

  3. #3
    Üye
    Üyelik tarihi
    01.Şubat.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    69
    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%">[Uye Girisi Yapiniz. ]Tarih: Çrş Şub 02, 2005 10:45 AM Mesaj konusu: </TD>
    <TD vAlign=top noWrap>[Uye Girisi Yapiniz. ] </TD></TR>
    <TR>
    <TD colSpan=2>
    <HR>
    </TD></TR>
    <TR>
    <TD colSpan=2>sevk irs.düzenleme tarihi 24.01.2005 fiili sevk tarihi 01.02.2005 ise faturanızı en geç 07.02.2005 tarihinde düzenlemeniz gerekiyor.VUK.nun 231/5 maddesinde "fatura malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tariten itibaren azami yedi gün içinde düzenlenir........" hükmü mevcuttur.aynı zamanda KDV.nun teslim başlıklı 2/1 maddesinde "teslim bir mal üzerindeki tasarruf hakkının malik veya onun adına haraket edenlerce,alıcıya veya onun adına haraket edenlere devredilmesidir.bir malın alıcı veya onun adına haraket edenlerin gösterdiği yere veya kişilere tevdii teslim hükmündedir.malın alıca veya onun adına haraket edenlere gönderilmesi halinde,malın nakliyesinin başlatılması veya nakliyeci veya sürücüye tevdi edilmesi de mal teslimidir"hükmü mevcuttur.ayrıca 253 seri nulo VUK genel tebliği ile sevk irsaliyelerinde düzenleme tarihi dışında fiili sevk tarihinin de yazılması zorunluluğu getirilirken gerekçe olarak mükelleflerin düzenleme tarihi ile sevk tarihinin farklı olması halinde cezalı duruma düşmemeleri için çözüm olarak getirildiği ifade edilmektedir.
    bu durumda faturanın sevk irsaliyesinin düzenleme tarihinden itibaren değil malın teslim dolayısıyla fiili sevk tarihinden itibaren yedi gün içersinde düzenlenmesi gerekmektedir</TD></TR></T></TABLE>