Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MUHASEBE ÜCRETLERİNİN BANKADAN TAHSİLİ

Yeni Üye
    Nereden
    Zonguldak
    <DIV =msg>

ANADOLUDA 3568 SAYILI YASA KAPSAMINDA FAALİYET GÖSTEREN MESLEKTAŞLARIN (SMMM-SM) HEMEN HEMEN TAMAMINA YAKININ TAHSİLAT SIKINTISI BULUNMAKTADIR. BU FORUM ARACILIĞIYLA BU SORUNUMUZA KALICI BİR ÇÖZÜM BULALIM. BENİM ÖNERİM
    1- MUHASEBE ÜCRETLERİNİN KDV YÖNÜNDEN KISMİ TEVKİFAT KAPSAMINA ALINMASI
    ( Meslektaşların Ençok Vergi Borçları KDV yönünden oluşmaktadır. Bu sorunu çözmek
    veya Hafifletmek amacıyla önerilmiştir. )
    2- ÜCRETLER VE KİRALAR GİBİ BAZI ÖDEMELERİN TEVSİKİ KAPSAMINDAMUHASEBE ÜCRET
    ÖDEMELİRİNİN BANKALARDAN YAPILMASI ( KREDİ KARTI, POS CİHAZI
    KULLANIMIGEÇERLİ BİR YÖNTEM DEĞİL. ÇÜNKÜ ; KREDİ KARTLARINDA LİMİT AŞIMLARI
    NEDENİYLE TAHSİLAT ZORLUĞU VAR)
    BENİM ÖNERİLERİM SİZLERE GÖRE YANLIŞ OLABİLİR VEYA GELİŞTİRİLMEYE İHTİYAÇ OLABİLİR . AMA AMAÇ ARTIK BU KONUNUN GENİŞ KAPSAMLI TARTIŞILMASI VE TÜRMOB VE ODALARI BU KONUDA HAREKETE GEÇİRMEKTİR. BU KONU MUTLAKA MESLEKTAŞLAR ARASINDA TARTIŞILMALIDIR. HEPİNİZE İYİ GÜNLER DİLEĞİYLE

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Sayın Mustafa bey,
    tevkifat ileride karşımıza çıkacak bir konudur. Yaygınlaşacaktır hiç şüphesiz ama sabırlı olmak lazım.
    ücretlerimizin bankaya yatırılması meselei çok konuşuldu ama hiç bir zaman sonuca bağlanılamadı.
    Pos cihazıyla tahsilay yönteminin hızlandırılması yöntemi özendirilmeli.
    Hatta bu konuda çalışması olan var mı diye bir kaç defa sordum. Ya gözden kaçtı ya da yapan yok.
    Olsa iyi olur.
    Limit altında kalma ve peşinden de bankanın kesinti yapması tabii ki hoş değil ama bu konu da banka yetkilileri ile görüşülebilir sonuca bağlanabilir.
    8-10 tane firma ile bu konuda görüşme yapılsa (pos yerine bankadan otomatik havale de olabilir) bu sorun da ortadan kalkabilir
    Mezardakilerin hesabını veremedikleri dünya malları için insanların birbirlerini yedikleri tezini düşündükçe ürperiyorum

Yeni Üye

Merhaba'lar.
    Tahsilat Konusu tüm meslektaşların ortak sıkıntısı. Aslında olay sıkıntı boyutunuda geçti. Reçete aslında elimizde ama bunu bir türlü okuyacak Doktor'u bulamadık.(Hani Doktorların yazısı okunmazya). Bu konuda bir sürü öneri var. Var ama bu önerileri dikkate alacak Tüm Türkiye genelindeki Oda'larımız hiçbiri dikkate almıyor Demekki. Yahu bride çıkıp gönülde almıyorlar. (Demekki oda ve yönetime geliş sebepleri Meslektaşlara yardımcı olmak değil. Arasıra Piknik düzenlemekten başka. Ha unutmadan haklarınıda vermek lazım. MALİ TATİL'İ çıkardılar. Ama ben tail yapan bi muhasebeci görmedim.) Bu tip forumlar elbette çok önemli. Amaç paylaşmak. Süper. Ama SADECE PAYLAŞIYORUZ galiba.
    TAHSİLAT konusunda benimde paylaşacağım bi önerim olacak. Sizlerinde düşünceleri ile geliştirilebilir gibi. Öncelikle pos cihazı veya tevkifat ile çözülmez gibi. Çözüm gibi görünsede. Bu bir Bürokrasidir. Ve Bürokrasinin nedemek olduğunu en iyi biz biliriz.
    BİZ HER YIL MÜKELLEFLERİMİZ İLE SÖZLEŞME YAPIYORUZ. BU SÖZLEŞMELERİ ODALARDAN PARA KARŞILIĞI VEYA İNTERNET ORTAMINDA KULLANARAK HAZIRLIYORUZ.
    ODA BU SÖZLEŞMELERİ İNTERNET ORTAMINDA HAZIRLAMAMIZI SAĞLAYACAK. VE HAZIRLADIĞIMIZ SÖZLEŞME TIPKI THK.FİŞELRİNDE OLDUĞU GİBİ BARKOT SİSTEMLİ OLACAK. TABİ ODA BUNU YAPARKEN MALİYE BAKANLIĞI İLE KONTAKLI YAPABİLİR. HAL BÖYLE OLUNCA ODA DAN BARKOT LU SÖZLEŞMELERİ TANZİM EDİLİNCE;
    1- BİZ ODAYA MÜKELLEF LİSTELERİNİ VERMEK ZORUNDA KALMAYIZ.
    2- VERGİ DAİRESİNE LİSTE VERMEK ZORUNDA KALMAYIZ.
    3- BU LİSTELER İLE ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA DEFTER DE TUTULMAYACAK. VS. YÜKÜMLÜLÜKLERDEN KURTULMUŞ OLACAĞIZ. (KAÇAK MUHASEBECİLERDENDE)

EVET ODA BU UYGULAMAYI YAPARKENDE. BANKALARLA ANLAŞMA YAPACAK. EY BANKA BEN MUH.ODASIYIM. ŞU KADARMESLEK MENSUBUM VAR. BEN BÖYLE Bİ UYGULAMA YAPTIM. SÖZLEŞMELERİ İNTERNET ORTAMINDA YASAL VE MALİYE BK.ONAYLI HAZIRLATTIM. SENDEN İSTEDİĞİMİZ (BANKADAN) BU SÖLEŞMELERİ SANA SATALIM (VERELİM). HER M.MEN.SANA GETİRSİN BU SÖZLEŞMELERİN BİR SURETİNİ.(ODA OLARAK BEN ONAYLIYACAĞIM)
    sENDE BİZE BUNU AYLIK OLARAK M.MENS. ACACAĞI BİR HESABA AKTAR. SENDE KENDİ KOMİSYONUNU KES. BENİMDE HESABIMA ODA KESİNTİLERİNİ ÖDENTİLERİNİ KES. DESE. BANKADA BU SÖZLEŞMELERE İSTİNADEN MÜKELLEFE BİR ÖDEME PLANI ÇIKARTIP AYRI AYRI GÖNDERSE. MÜKELLEFTE BUNE KARDEŞİMDESE, BENDE BİZLE ALAKALI BİŞEY DEĞİL MALİYE BAKANLIĞI VE ODA UYGULAMASI BUNDA SONRA BÖYLE DESEK. MÜKELLEFTE HANİ BANKA ÖDEMESİ DEYİNCE GİDER ASLANLAR GİBİ BANKAYA YATIRIR. YATIRMAZ İSE ZATEN BANKA ALMASINI BİLİR. BU UYGULAMA İLE VERGİ DAİRESİ BANKA İLE ZATEN ONLİNE, DOLAYISIYLA MAKBUZ KESTİN KESMEDİN VE DAMGA VERGİSİ ÖDEDİN ÖDEMEDİN SIKINTISIDA OLMAZ DERİM..DEDİMYA BASİT VE SERİ BİR ÇÖZÜM GİBİ. VEDÜŞÜNSENİZE BU UYGULAMA İLE SADECE MUHASEBE YAPACAĞIZ.BİLMEM SİZ NE DERSİNİZ.
    aHMET ATEŞ

Yeni Üye
    Değerli meslektaşım, meslek mensuplarının şu an için en buyuk problemlerinden birisi
    olan Ucret tahsilatları hakkında ki öneriniz için teşekkürler.Öncelikle öneriniz ve sorunlara
    karşı çözüm önerisi sunmanız gerçekten bu mesleğe ne kadar önem verdiğinizin bir göstergesi.Keşke her meslek mensubu da guncel diğer olaylar haricinde sizin gibi bu konularda fikirler uretebilse..yalnız değilsiniz fikirleriniz aydınlık bir gelecek için çokk önemli
    teşekkürler..kolay gelsinn..
    butterfly