Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TURMOB'UN BAĞIMLI MESLEK MENSUPLARINA BAKIŞI

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa

Alıntı Hakan Temurer Nickli Üyeden Alıntı
    Etik ile ilgili verilen seminerde Sayın Nalbantoğluna benim gibi bağımlı çalışan arkadaşlarım adına birkaç soru yönelttim. Kendileri bize etiği anlattı. Ama o kadar etik dedikten sonra kendisine şu sorumu yönelttim;
    Sayın Nalbantoğlu bağımlı çalışan bir mali müşavirim kayıtlı olduğum odanın ismi serbest muhasebeci mali müşavirler odası. Ama ben serbest çalışmıyorum ki. Öncelikle bizim ünvanımız yanlış dedim. Serbest muhasebeci demek bu işi serbest yapan demektir. Ben bağımlıyım o zaman BURSA BAĞIMLI MALİ MÜŞAVİRLER ODASI'nımı kurmamız lazım. Bence odanın ismi ve ünvanlarımız sadece MALİ MÜŞAVİR olmalı. Bu haldeyken bizler 2.sınıf muamelesi görüyoruz dedim. Çocukken saklanbaç oynarken derlerdi bizlere "SEN FASULYE OL" diye bizde buna beziyoruz dedim. Halbuki bizlerde aynı yollarden geçtik ve bu belgeleri aldık. Çalıştığımız şirketlerin beyannamelerine imzamızı atıyoruz dedim. Ama sanki oda sadece SERBEST ÇALIŞAN meslek mensuplarınmış gibi gözüküyor bu da bizi kırıyor dedim. Serbest çalışan arkadaşlarımız yanında sınırsız, denetimindeki şirketlerde ise 1 stajyer hakkına sahipken bizlere yanımızda sadece tek stajyer hakkı veriyorsunuz. Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının %45 üyesi BAĞIMLI ÇALIŞAN MALİ MÜŞAVİRLERDEN OLUŞUR. %55 i ise serbest çalışanlardan dedim. O kadar da azımsanacak kadar da değiliz. Şimdi söylermisiniz sayın NALBANTOĞLU, ETİK BUNUN NERESİNDE?
    Kendisinin cevabı beni hiç de memnun etmedi sevgili BAĞIMLI ÇALIŞAN MESLEKTAŞLARIM. Bana Bağımlı çalışan Mali Müşavirlerin odaya kaydının gerek olmadığını, çünkü odaya serbest çalışan meslek mensuplarının kaydının gerektiğini söyledi. Bizler Bağımlı çalışanlara tek stajyer hakkı verdik o da üyemiz diye dedi. Kısaca GENEL KURULDA OY VEREREK TÜRMOB YÖNETİM KURULUNA SEÇTİĞİMİZ Değerli meslek mensuplarımız bizleri odaya üye yaparak, bizlere lütufta bulunmuş. Sayın NALBANTOĞLU’nun konuşmasını uzun uzadıya yazmak istemiyorum ama kısaca cevabı şu oldu. BAĞIMLI ÇALIŞIYORSANIZ Serbest çalışanlar kadar hakkınız olamayacak. Ya serbest çalışacaksınız ya da DENETÇİ olup yön değiştireceksiniz. Sonrada aynen şu sözlerini söyledi, zaten şirket bünyesinde bağımlı mali müşavir çalıştırmak çok doğru değil dedi. Çünkü mali müşavirin anlamı avrupada denetçidir. Kendi bünyenizde nasıl denetçi çalıştırabilirsiniz ki dedi. Bende kendisine o halde YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER de denetim yaptıkları şirketten paralarını alıyorlar onlarda yanlış o zaman dedim. Ve konu kapandı. Kısaca TÜRMOB un bize bakışı bu sevgili BAĞIMLI ÇALIŞAN arkadaşlarım.

Yukarıda Sn:Erkan Çeziker'in Eğitsel Tatildeki seminerden bizlere aktarmış olduğu ve TURMOB temsilcisinin Bağımlı Çalışan Meslek Mensuplarına bakışını sergileyen yazısı alıntı yapılmıştır.

Merak ettiğim, bu seminerde yönetimden bu konu ile ilgili bir şey söylenmişmidir?
    Bağımlı Çalışanlar Komisyonu Başkanı Sn: Bahattin Canıgüleç bu seminerde yer almışmıdır, eğer aldıysa tepkisi ne olmuştur?
    Bu Seminere katılan başka Bağımlı Meslek Mensupları varmıydı? Tepkileri ne oldu?
    Bu seminerin görüntüleri varmıdır? Oda sitesinde yayınlanacakmıdır?
    Bursa-SMMMO olarak bu görüşe herhangi bir tepki verilecekmidir?

Yorumlarınızı merakla bekliyorum.
    Saygılarımla.
    Arkadaşlar Bursa-SMMMO forum sayfasında paylaştığım bir konuyu sizlerlede burada paylaşmak istedim, sizlerinde yorumlarını bekliyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    <DIV =post>Henüz kimse yorum yapmamış, bari önce ben kendim yorum yapayım, sözkonusu BAĞIMLI MESLEKTAŞLAR olunca yorum yapmaya kimse tenezzül etmiyor anlaşılan, benim anlayamadığım BAĞIMLI ÇALIŞAN ARKADAŞLAR neden suskun kaldılar acaba?

Erkan Bey bağımlı çalışanların oranının %45 olduğunu söylemiş ancak son yapılan BAĞIMLI MESLEKTAŞLARIN SORUNLARI toplantısında yanılmıyorsam bu oran %52 - %48 BAĞIMLILAR lehineydi, sanıyorum ki bundan sonraki günlerde bu fark daha da artacaktır, sebebi ise yeni Ruhsat alan arkadaşlarımızın Büro açmak yerine BAĞIMLI çalışmayı tercih edeceklerini düşünüyorum. Serbest çalışan meslektaşlarımızın en büyük sorunu "TAHSİLAT" bunu hepimiz biliyoruz ve çözümü için elimizden gelen tüm desteği vermeye çalışıyoruz. BAĞIMLI çalışan meslektaşlarımızın en büyük sorunlarından biri ise "ÜCRET".
    BAĞIMLI ÇALIŞAN MESLEKTAŞLARIN sorunlarının tartışıldığı toplantı da arkadaşlarımızın dile getirmiş olduğu ücretler gerçektende meslek adına üzücü, ruhsat almış, yıllarını bu meslek adına okullarda, stajlarda, sınavlarda kaybetmiş insanlara ASGARİ ÜCRET teklif edildiğini duyunca inanın şaşırdım. Bir işveren yanında bir ön muhasebe elemanı çalıştırsa buna vereceği en düşük rakam bu günün koşullarında 700-800-TL, birde muhasebeciye vereceğiücreti ekleyin ortalama 500-600TL, çıkan sonuç yaklaşık 1500-2000-TL, karşınızdaki insanın akademik kariyerini düşünün, kendi işyerinize sağlayacağı prestiji düşünün, işlerinizdeki kolaylıkları düşünün, büro muhasebecisinin 1 hafta da yaptığı bazı işleri 1 günde halledildiğini düşünün, 2000-3000 TL olması gereken asgari BAĞIMLI ÇALIŞAN ücreti malesef ortalama 1.500-TL.

Burada hemen arkadaşlarımıza yükleniyoruz, kabahat kendilerinde, belli bir ücretin altında çalışmasınlar diye. Peki soruyorum çalışmasınlarda ne yapsınlar? Bir meslektaşımızın tabiri ile dışarıda yüzlerce "KORSAN" muhasebeci fırsat kolluyor, hemde ya Jeoloji Mühendisi ya Arkeoloji mezunu yada herhangi bir iş bulamamış insanlar, nasıl olsa muhasebeyi herkes yapar, iki tahakkuk makbuzu düzenleyemeyecekmi, iki fatura işlemek bu kadar zormu, hele birde YMM Tam Tasdik Sözleşmen varsa beyannameyide herkes gönderir. Bilanço okumayıda bilmeyi versin canım, adamın yıllık cirosu 10.000.000.TL, Bilanço toplamı 10-15.000.000.TL ama gel görki sermayesi 10.000.-TL, evet evet arkadaşlar yanlış duymadınız sermaye 10.000.TL ve bu sermaye ile büyük işler yapılıyor. Gelin görünki Maddi Duran Varlıkları 250.000.TL, Geçmiş Yıl Karları (varsa) 300.-500.000.TL, Ortaklar Cari Hesabı 1-2.000.000.000.TL ama sermayesi 10.000.TL, varın sonunu siz hesap edin, soruyoruz böyle nasıl dönebiliyorsun, sen ne yiyor ne içiyorsun, şirkete verdiğin parayı nerden buluyorsun diye,kimse beni uyarmadı ki deniliyor.

Sn: NALBANTOĞLU. bağımlı çalışanların odaya kaydının gerek olmadığını söylemiş, (afedersiniz haltetmiş). Ruhsatınız olacak, akademik kariyer gereken bir iş yapacaksınız, yaptığınız işlemlerden Kanunlar önünde sorumlu olacaksınız ve odaya kaydınızın olmasına gerek olmayacak. Merak etmeyin sevgili büyüklerim hemen aidat konusunu ortaya atmayacağım, ancak şu forumdanda belli ki BAĞIMLI ÇALIŞAN MESLEKTAŞLAR'ın odaya kayıtlı olması serbest çalışan arkadaşlarımızında pek hoşuna gitmiyor sanki (sözüm meclisten dışarı), kimse üzerine alınmasın ama serbest çalışan arkadaşlar sanki herşeyin en iyisini biliyorlarmış gibi bir çoğu bu forumda bulunmuyorlar bile, birisine bir faydam dokunur diye mi korkuyorlar acaba (istisnalar hariç), biz bağımlı çalışan meslek mensuplarını önmuhasebe elemanı gibi görüyorlar gibi geliyor, aynı kefeye koymak istiyorlar.

<DIV =quotetitle>Hakan Temurer yazdı:
    <DIV =quote>zaten şirket bünyesinde bağımlı mali müşavir çalıştırmak çok doğru değil dedi. Çünkü mali müşavirin anlamı avrupada denetçidir. Kendi bünyenizde nasıl denetçi çalıştırabilirsiniz ki dedi.
    Tabi bizde Mali Müşavir'in anlamı operatör anlamında algılandığı için, şirket bünyesinde çalışanın Mali Müşavir olamayacağını belirtmiş hazretleri. Sorarım size hangi bankanın denetçileri, hangi resmi kurumun denetçileri o kurumun mensubu değildir. Polis hatalı bir işlem yapar, içişleri müfettişleri denetler, adalet bakanlığında bir yolsuzluk olur adalet bakanlığı müfettişleri denetler, maliye memuru bir hata yapar maliye müfettişleri denetler, peki bizler neden çalıştığımız işyerlerinin denetimini yapamayalım. Sanırım Sn:Nalbantoğlu İç ve Dış Denetimi karştırdı. İşletme içinde işlemler doğru yapılmazsa, birileri buna yön vermezse, yapılan hatalar sonradan düzeltilmeye çalışılırsa BAĞIMSIZ DENETİM'in ne anlamı kalır.Ben şirketimin temel mali bilgilerini IFRS standartlarına uygun hale getirmedikten sonra, şirketin karlılık oranını arttırmadıktan sonra, şirketin mali durumunu şirket sahiplerine aktarmadıktan ve onlara yön vermedikten sonra, acaba denetçiler neyi denetleyecekler. Denetim demek sırf görüş bildirmek değildir sevgili arkadaşlar, denetim yapılır, OLUMLU_OLUMSUZ sonuçlar çıkarılır, bu şirket yöneticilerine sunulur ve ondan sonra bu bilgiler ışığında işletmenin geleceği hakkında kararlar alınır. Sizin vereceğiniz bilgiler o şirketi yüceltir de, batırır da.

Ben mesleğimin okadar hafife alınmasını istemiyorum ve buna karşı çıkıyorum. Odalarda ki yönetimlerin de, TURMOB'daki insanlarında kendilerini bu meslek mensuplarının birer temsilcisi olarak görmelerini diliyorum ve mesleğe ne meslektaşlara sahip çıkmalarını istiyorum.

Saygılarımla.