Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KAYIDIN UNUTULMASI

Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın formdaşlar

30.09.2004 tarihli bir fatura kestik ve karşı firmaya verdik.karşı firma kayıtlara almış.fakat biz bu kaydı ocak ayında kayıtlara işlemediğimizi gördük bu durumda 30.09.2004 tarihinde kesilen faturayı 01.01.2005 tarihine işleyebilirmiyiz.

Görüşlerinizi bekliyorum

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Antalya ,

Siz kendi kestiğinizfaturayıişlemeyi unuttuysanız ek KDV Beyannamesi vermelisiniz. Tüm beyannameleri etkiler.

Karşı tarafın kestiğini işlemeyi unutursanız.Ocak/2005 de mal bedeli ve KDV yi K.K.E.G. olarak işlersiniz.
    Saygılarımla,
    SMMM R.SEMA SİNANGİL

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    sayın Sinangil İzmir SMMM Odasının seminerlerinde bize söylenen 2005/Ocak ayında işlenmesi halinde malın stokları etkileyen bir unsur olması nedeniyle malın 153 nolu koda işlenmesini KDV'sinin ise K.K.E.G olarak işlenmesi, mala ait tutarın ise kesinlikle K.K.E.G olarak dikkate alınmaması gerektiği yönündeydi.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Ceyhun,

15-Aralık-31-Aralık arası sayım yapılır.Sayım fazlası ve sayım noksanı tesbit edilir.Sayım noksanına kdv tahakkuk ettirilir.Faturası olmayan mal ise sayım fazlası olarak işlem görür.Sayım yapıldığına göre bu sayım fazlası işlemi görmüştür.

Önce ben kusura bakmayın diyerek söze başlıyorum ama (ne üniversitede nede Türkiyenin en büyük kuruluşlarından birinde ki 15 sene bağımlı çalıştım son 8 senemi maliyet muhasebesinde geçirdim.Öyle piyasanın uyduruk muhasebesini yapmadım ve şimdide asgari uygulamaya çalışıyorum.Bürom var defterini tuttuğumuz şirketler maalesef sayım noksanı sayım fazlası defterlerine intikal ettirmiyorlar, kendi kayıtlarında gösteriyorlar.Hele sayım noksanının kdv sini hiç mi hiç yapmıyorlar

Bunlar çok ciddi kuruluşlarda bütçe, işletme muh,maliyet muhasebesi departmanları olan şirketlerdeuygulanıyor.Kitabi muhasebe yapılır aylık yevmiye defteri çekilir mahsup,tahsil tediye fişleri şefler ve muhasebe müdürleri tarafından imzalanır vs.vs.Anladığım kadarıyla İzmir odasında ders anlatan arkadaşda piyasanın maalesef uyduruk muhasebesine göre anlatmış.
    Saygılarımla,
    SMMM R.SEMA SİNANGİL