Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 49 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SM' DEN SMMM' YE

Yeni Üye

forumda bir konu gördüm vede üzüldüm açıkçası biraz.SM olupta SMMM ye geçiş hakkı konusunda oldukça alaylı yorumlar vardı.Ben SM yim ve kimseye beni illede SMMM yapın diye yalvarmadım.Bu bir haksa eğer bu haktan faydalanmam kadar doğal olan nedir acaba?1996 dan beri bu meslekteyim.SMMM olan arkadaşlar alınmasın ama çekirdekten yetiştim diyebilirim.Eksiklerim elbette vardır.Ama genelde mali müşavir arkadaşların sm lere karşı sanki yüksekten bakma lüksü var gibi geliyor bana.Unutmayınki SMMM olan bir çok genç arkadaş belki benim dönemimdeki kadar muhasebe ile geçmişi olmayan insanlardan ibaret olabilir.meslek mensubu olarak hiçbir zaman ayrım yapmadım sevmemde.Arkadaşlar özellikle smmm olan arkadaşlar bu ülkede turizm okuyup smmm sınavına katılan ve mali müşavir olmuş arkadaşlar var.yada başka dallarda okuyup olanlar var.saylarıda hiçde azımsanacak kadar değil.bu nedenledirki sm olup yıllarını bu mesleğe veren benden büyük nice abilerimizinde bu hak hakkıdır düşünüyorum.bütün meslek mensubu arkadaşlarıma saygılar sunuyorum.
    lalezar

Ziyaretci
    Evet bence herkes birbrine saygı göstermeli. Kimse kişmseye yalvarmadı. Hem bu kadar smmm lerin alınmasına gerekte yok. Önemli olan karşı tarafa verilen olmalı. Bide bizim gibi sm lerin smmm olmaları durumunda yetkilerinde kıstaslar olacağını duydum. İi olmuş bencede aramızda bazı farkların olması doğru inkar etmiyoz ama bu kadar da yıpratıcı olmanın bir birimizle münakaşa etmenin bir anlamı yok kanımca. SMMM olunca devlet bana al kardeşim 10 tane daha şirket-veya küçük işletme demicek veya üstüne para vermicek karşı tarafa verdiğim hizmet önemli eğer yaptığım iş doğru ve verdiğim bilgi sağlıklı ve larşı tarafın müşterinin zararrına değil yararına ise ne mutlu bana ...
    Edited by: batu

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    sanırım yine aynı tartışmalar devam edecek....

Ziyaretci
    Hükümet AB uyum yasaları gereğince SM'leri SMMM yaptı. Tıpkı 3568 çıkarken geçici maddeye istinaden belge verildiği gibi. Üniversite mezunu olmayanlara denetim görevi verilmedi. Bağımsız denetim konusunda TTK ile yeni düzenlemeler yapılacak. Burada benim görüşüm, her meslek mensubuna bir müşteri sayısı limiti getirilsin. Diğer serbest mesleklerin bazılarında var. Mesela doktorlarda günlük hasta muayene sayısı belli. Mühendislerde de sınırlama var. Yoksa tekelleşmeler devam edecek.

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir
    Sayın albayrak ziyadesiyle haklısınız, bırakın smmm'yi, ymm lerin bile ne sm yi ne de smmm yi hakir görmeye hakkı yok ki, böyle bir yaklaşıma giren varsa ona böyle bir yaklaşıma girebilmehakkını kim veriyorda bir başkasını hakir görecek. bu taşınılan ünvanla değil o kişinin şahsıyetiyle, kompleksleriyle ve ailesinden aldığıahlakla alakalı bir husus.

Lafın özü bir insanın bir başka kişiyi hakir görmesi mesleki ünvanıyla değil, kişiliğiyle alakalı...

Saygılar.
    TÜRMOB'UN; YMM OLMAYAN, YETİM ÜYESİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR BİR FANİ...

Müdavim Üye
    Nereden
    Afyonkarahisar
    TÜRKİYEDE HERŞEY OLUR.....

SM... BİR GÜN GELİR SMMM OLUR
    AVUVAT BİR GÜN GELİR KENDİ BEYANNAMESİNİGÖNDERİR..
    DİŞ HEKİMİ BANE BANE BENDE KENDİ BEYANNAMİ KENDİM GÖNDERECEM DER..

OLMAZLAR ÜLKESİNDE YAŞADIĞINIZI UNUTMAYIN...

ÜNİVERSİTEDE AYNI SINIFTA OKUDUĞUNUZ VE HİÇ DERSLE İLGİLİ OLMAYAN ARKADAŞINIZ BİR GÜN VERGİ DENETMENİ OLU VERİR...

LİSEDE BUNDAN BİR ŞEY OLMAZ APTAL GERİ ZEKALI DİYE SİTEM ETTİĞİNİZ ARKADAŞINIZ... BİR GÜN AVUKAT OLARAK KARŞINIZA ÇIKABİLİR.....

DAHA NELER NELER OLURRRR

Üye
    nedir bu SMMM lerin biz ünverste bitirdik kasılmaları. nolmuş yani bitirdinizse.Şu dense haklılar.( geçiş olarak) SM lerde bizim verdiğimiz sınavları versin öyle ruhsat alsınlar dense daha doğru olmazmı.

Ziyaretci
    Sayın Nedim Bey'e katılıyorum bir SM 'li olarak bende çekirdekten yetişmiş biriyim onca SMMM'ler tanıyorum ki yanlarınabirkaç stajer ve çırakalarakişlerini yürütüyorlar kendileri işyerlerine dahi uğramıyor iş yapmıyorlar başka işlere yönelmişler. Sonuçta işleri bir şekilde yürüyor çoğu işlemlerden ve mevzuattan uzak ama SMMM ünvanına sahipler.Yanlış anlaşılmasın herkes böyledir demek istemiyorum ama sonuçtaonların bildiği takip ettiği her türlü konuda bizlerinde bilgi ve tecrübeye sahip olduğumuzu vurgulamak istiyorum. SM'li arkadaşların çoğu sanırım halen lisans öğrencisidirler bu geçiş olayı olmasaydı yine onlar eğitimlerini bitirip yine bu ünvanı almak için çaba göstereceklerdi. Ben M.Y.O.mezunuyum şuan AÖF 4.Sınıf öğrencisiyim niye devam ediyorum demek ki lisansımı tamamlayıp SMMM olayım diye yoksa derdimki nasılsa SM 'liyim buna gerek yok ama işlerimizin yoğunluğu nedeni ile de olsa ders çalışıp sınavlara giriyoruz mevzuatı takip ediyoruz bu da çaba göstermek değilmi SMMM'li arkadaşlar sanki SM'leri hiçbir sınava tabit tutmadan sizleri SMMM yapıyoruz diye kısa yoldan o ünvanı herkese dağıtmıyorlar. Sonuçta emeksiz yemek olmaz.

Müdavim Üye
    Nereden
    Diyarbakır
    Bunu konuyu göndeme tekrar tekrar göndeme getirmek kelimenin tam anlamıylaya tutarsa mantigi ile hareket etmek,imkansiızı kovalamaktan başka bir işe yaramaz..

Herkesin rızkı bol olsun artsın taşsın...

Kıdemli Üye
    Boş tartışma bunlar. Yormayın kendinizi...
    Ne abd, Ne ab Tam Bağımsız TÜRKİYE!!!