Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MESLEĞİNE SAHİP ÇIKMAK İSTİYORSAN KATKI VER!

Yeni Üye
    <DIV ="post">Mesleğini seven meslektaşlarım ve stajiyer arkadaşlarım;Artık neden bekliyoruz anlamıyorum.Üzerimize bir ölü toprağı serpilmiş.Üzerimize ne atılırsa sahipleniyoruz.Önce maliye memurluğu,işkur memurluğu,Bölge çalışma memurluğu ve şimdi SGK memurluğu hizmeti vermekteyiz.Bunların yanısırada asli görevlerimizi yapmaya çalışıyoruz.Cezalar ise adeta mayın tarlası gibi.Nereden ne ceza çıkacağını kestirmek çok zor.Peki,bu kurumların nezdinde yeterli saygıyı görüyormuyuz.Kocaman bir HAYIIIR.

Ben bugün bu kaderimizi değiştirmek için bir adım atıyorum.Sloganımız "MESLEĞİME SAHİP ÇIKMAK İSTİYORUM" dur.Mesleğine saygı duyan herkes lütfen bu çalışmaya "ben de" diyerek katkı versin.

Bu çalışmayı Bursa'da başlattık.İlk kıvılcımı çaktık.Eğer yeterli sayıya ulaşırsak bunu Türkiye çapında yapmak istiyorum.En sonunda da eczacılar gibi yasal ve etik zeminde hakkımızı aramak için Tandoğan meydanında toplanmayı planlıyorum.Tabiiki Arkamıza odalarımızı ve TÜRMOB'u da alarak .Hiçbir ideolojik amacım yoktur.Tek sebebim mesleğimi çok sevmemdir.Bu konuda grupsal ayrım yapmayınız.Destek veren herkese teşekkürler.<BR clear=all>Edited by: A.ÖZBEK
    SMMM ALİ ÖZBEK-BURSA

Yeni Üye
    bende üstadım bende

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Değerli Meslektaşım Sayın Özbek Merhaba,
    Başta söyleyeyim; ben mücadele eden, adım atan, site açan,her arkadaşımı takdir ediyorum ve mücadele etmeyede karşıda değilim. Eleştirilerimin yanlış anlaşılmasını istemem. Ben sadece yöntemleri eleştiriyorum.

Şimdi, bu tür "Adım"larda, "Eylem"lerdeşahsi görüşümşöyle;
    -Öncelikle bu "adımın" örgütsel mi yoksa, şahsi bir adım mı olduğuna bakıyorum.
    -Eğer şahsi ise,öncelikle bu "adım"ınbaşlatıldığı İlde Odayı harekete geçirmeye yönelik olmasını beklerim.Yok, bu "adım" Oda ve Türmob'u devre dışı bırakıp şahsi bir girşime dönüşmüş ve İdare veya Bakanlıklara uyarı niteliğindeyse ise ben orada yokum. (Ancak bu benim görüşümdür, önerimdir. Kimseyi bağlayıcıda değildir.)

Gördüğüm kadarıyla daöyle. "Tandoğan" meydanındaizinsiz bir gösteri olacağa benzer. Açıkçası"Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler izinsiz gösteri yaptı. Poliste dağıttı." diye bir manşeti gazetelerde görülmesinin mesleğin imajına getireceği durumun göz önünde bulundurulmasını isterim.(Yasadışı örgütlerinde bu tür eylemleri fırsat kolladıklarıda unutulmamalıdır.)

Size göre yanlış düşündüğüm noktalar var ise lütfen beni uyarınız. Üsttekirisklerin olasılığının olup olmadığınıda nedenleriyle açıklamanızı rica ediyorum.
    Saygılarımla,

Edited by: Mustafa Gülşen

Yeni Üye

Sayın Gülşen;Hassasiyetinizden ötürü sonsuz teşekkürler.Lakin;2911 sayılı toplantı ve yürüyüş kanununun 2.maddesi şöyledir; - Bu Kanunda geçen deyimlerden;<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /></PRE>a) Toplantı; belirli konular üzerinde halkı aydınlatmak ve bir kamuoyu yaratmak suretiyle o konuyu benimsetmek için gerçek ve tüzelkişiler tarafından bu Kanun çerçevesinde düzenlenen açık ve kapalı yer toplantılarını, </PRE>b) Gösteri yürüyüşü; belirli konular üzerinde halkı aydınlatmak ve bir kamuoyu yaratmak suretiyle o konuyu benimsetmek için gerçek ve tüzelkişiler tarafından bu Kanun çerçevesinde düzenlenen yürüyüşleri,</PRE>c) Mahallin en büyük mülki amiri; illerde vali, ilçelerde kaymakamı,</PRE>d) Mahallin güvenlik amirleri; illerde il emniyet müdürü ve il jandarma alay komutanını, ilçelerde ilçe emniyet amiri veya komiseri ve ilçe jandarma bölük komutanını, </PRE>İfade eder.</PRE>Bir il'e bağlı ilçelerin, o ilin belediye sınırları içindeki kısımlarına ilişkin olarak bu Kanunun uygulaması yönünden mahallin en büyük mülki amiri, ilin valisidir.</PRE>3.madde ise;</PRE>Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı</PRE>Madde 3 - Herkes, önceden izin almaksızın, bu Kanun hükümlerine göre silahsız ve saldırısız olarak kanunların suç saymadığı belirli amaçlarla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.</PRE>şeklindedir.</PRE> Sayın Gülşen; bizler birer hukukçuyuz.Bizler hukuki zemini olmayan,sokaktan geçen bir vatandaş gibi davranamayız.Ben tabiiki öncelikle Bursa Odamızın forum bölümünde bunu gündeme getirdim.Ancak benim oda yöneticilerimden herhangi bir tepki yada talep tarafıma gelmedi.Gelmemesini de doğal olarak karşılıyorum.</PRE>Bu çalışma tamamen şahsi bir çabamdır.Hiçbir ideolojik yanım ve düşüncem yoktur.Bahsettiğim gibi Amacımız;mesleğe gönül vermiş biri olarak tamamen yasal bir zeminde sıkıntılarımızı dile getirmek,yasada belirtildiği gibi kamuoyunun dikkatini çekmek.Amacı taşımaktadır.Yasal olmayan bir konuyu foruma taşımak gibi bir niyetim veya amacım olamaz.Kendisine mali hukukçu diyen hiçbir meslektaşımında bu hususu yasal olmayan zemine taşımasına müsaade edemem.</PRE>Destek vermek ya da forum konumu sitenizden kaldırma insiyatifi size aittir.Bu hususa hassasiyet gösteren ya da göstermeyen herkesi meslek tarihi yargılayacaktır.</PRE>Saygılarımla .</PRE></PRE>
    SMMM ALİ ÖZBEK-BURSA

Yeni Üye
    Sayın Gülşen;Olaylı bir gösteri düzenleneceği imajını zihninizde uyandırdığım içinde ayrıca üzüntülerimi dile getirmek isterim.Yasal olmayan bir durum yoktur.Böyle bir çalışma eğer ki gerçekleşirse ki hedef budur.Gerek yönetmeliklere ve gerekse aşağıda sunduğum karara uygun ,eczacıların yaptığı çalışma gibi olacaktır.Ayrıca ben bu çalışmaya "eylem" demiyorum.Eylem doğru bir tanımlama değildir.Yasaya uygun bir toplantı ve yürüyüş demekte fayda vardır.
    Saygılar.
    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" align=center>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top width="100%" colSpan=2>
    <TABLE id=List1 style="BORDER-COLLAPSE: collapse" cellSpacing=0>
    <T>
    <TR>
    <TD>
    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0>
    <T>
    <TR>
    <TD vAlign=top>Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yerlerinin Tespitine Dair Ankara Valiliği İl Emniyet Kurulu Kararı
    25.12.2000

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yerlerinin Tesbitine Dair Karar
    Anayasamızın 34 üncü maddesinde “Herkes, önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.
    Şehir düzeninin bozulmasını önlemek amacıyla yetkili idari merci, gösteri yürüşünün yapılacağı yer ve güzergahı tespit edebilir.
    Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir.” hükmü ile toplantı ve gösteri yapmanın herkes için bir hak olduğunu, ancak bu hakkın nasıl kullanılacağı Anayasada ve yollama yaptığı kanunda gösterileceği belirtilmiştir.
    Anayasanın gösterdiği kanun Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunudur. 2911 sayılı Kanunda; toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının nasıl ve hangi usul ve şekilde kullanılacağı açıkça gösterilmiştir.Kanun yetkili idari mercie, şehirlerin konumuna göre nerelerde toplantı yapılabileceğini ve hangi güzergahlarda gösteri yürüyüşü yapılabileceğini tespit yetkisi vermiştir. İllerde yetkili merci Vali’dir.Valilikçe Ankara’da toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılabilecek yerler olarak,
    Kazım Karabekir Caddesinden giriş yapanHipodrum içi Atatürk Kültür Merkezi yanı 5000 m2’lik boş alanın ilk toplanma yeri,
    Kazım Karabekir Caddesi,Ulaştırma Bakanlığı eski AŞOT Köprüsü alt sağ şeritten DDY köprüsü altından Tandoğan Köprüsü altı 600 m. mesafeli güzergahın yürüyüş güzergahı,
    Kazım Karabekir Caddesi, Tandoğan Kavşağı önü, MKE Kurumu,Dögol Caddesi, Anıt Caddesi Metro giriş çıkışları, Gazi Mustafa KemalBulvarı Astsubay Orduevinin çevrelediği 2000 m2’lik alanın toplantı alanı,
    Kazım Karabekir Caddesi,Celal Bayar Bulvarı her iki yön, GMK Bulvarı, Dögol ve AnıtCaddelerinin dağılış güzergahı,
    4 nolu Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü alanı olarak Tandoğan Meydanı’nın 8 Ağustos 1985 tarih ve 18836 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun Uygulanmasına DairYönetmeliğin 3 üncü maddesi uyarınca toplantı ve gösteri yürüyüşü alanı,
    olarak tahsis edilmesi,
    Bu itibarla;
    İlimiz Merkezinde;
    1 - EtlikKasalar Mevkii,
    2 - Tandoğan Celal BayarBulvarı,
    3- Hipodrum Roma Meydanı,
    4- Tandoğan Meydanı.
    İlçelerimizde;
    1- Etimesgut İstasyon Caddesi,
    2- Sincan, Fatih Mahallesi Mustafa KemalBulvarı, Çalkın Caddesi, Kültür Sokağının çevrelediği alan,
    3- Gölbaşı, E-90 Karayolundan Haymana istikametine ayrılış noktası,
    toplantı ve gösteri yürüyüşü alanı olarak tespit olunmuştur.
    Bu kurala kamu veya özel, tüzel veya gerçek kişilerin tümü uymak zorundadır. 2911 sayılı Kanun, bu tespitlere ve kanunla konulan diğer usul ve şartlara uyulmaması halinde eylemi suç sayıp cezai müeyyideye bağlamıştır.
    Gerek Anayasamız ve gerekse 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu, hakkın kullanılmasını yasaklamamakta ancak, kamu düzeni, can ve mal güvenliği bakımından bazı usul ve kurallar getirmektedir. Bu yasal kurallara herkes uymalıdır.
    Hal böyle iken son zamanlarda Başkent Ankara’da bazı kamu ve özel kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri veya sair kişilerce kanunlarla getirilen bu düzenlemelere uymayarak İlimizin diğer alanlarında, bilhassa Kızılay Meydanı ve çevresindeki cadde ve sokaklarda kanuna aykırı şekilde basın açıklaması, çeşitli konulardaki düşünce, istek ve tepkilerini göstermek amacıyla toplantı, gösteri, oturma eylemi gibi hareketlere tevessül edildiği, bu hareketler sırasında şehirde kamu düzeninin bozulduğu, halkın can ve mal güvenliğinin zarar gördüğü, Devletin bir çok organına hakaret edildiği, Ülkemizin içte ve dışta küçük düşürüldüğü görülmektedir.
    Valiliğimizce herkese yasal hak ve sorumluluklarının bir kere daha hatırlatılmasında yarar görülmüştür.
    5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11 inci maddesi ile Valiliğime tanınan yetki ile;
    1) Ne amaçla olursa olsun toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak isteyenlerin Anayasanın ve kanunların koyduğu kurallara kesinlikle uymalarını,

2)
    Kanuni usul ve kurallara uyulmadan yapılan veya yapılmaya teşebbüs edilen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin suç olduğunun bilinmesini ve güvenlik kuvvetlerinin bu tür suçları işleyenlere mani olacakları gibi, suçluları yakalayıp adli makamlara teslim edeceklerini,
    3) Kurum ve Kuruluşların kendi idare yerleri dışında basın açıklaması adı altında toplanma ve gösteri yapma, toplu halde çelenk koyarak protesto etme, topluluk oluşturarak telgraf çekme, oturma eylemi yaparak trafiği engelleme ve benzeri hareketlerle kamu düzeninin bozulmasına, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden tüm eylemlerin yasalarımıza göre suç olduğunun hatırlatılmasına,
    4) Bu kanunsuz eylemlere mani olmak, suç işleyenlere müdahale ederek suçluları adli makamlara teslim etmek güvenlik kuvvetlerinin görev, yetki ve sorumluluğundadır.
    Anayasamızın 34 üncü ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun ilgili maddeleri, 5442 sayılı İlİdaresi Kanununun 11 inci ve 66 ncı maddeleri gereğince bu kanuni düzenlemelere uyma mecburiyetinin görevlilere, ilgililere ve kamu oyuna hatırlatılmasına, yukarıdaki tedbirlerin alınıp ilan olunmasına, alınan ve duyurulan tedbirlere uyulmaması halinde belirtilen kanunlar ile suçun nevine göre sair kanunlardaki müeyyideler ile 765 sayılı TürkCeza Kanununun ilgili maddelerinin uygulanacağının kamu oyuna duyurulmasına karar verilmiştir.
    Tebliğ olunur.

</TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE></TD></TR>
    <TR>
    <TD width=30></TD>
    <TD>

</TD></TR></T></TABLE>
    SMMM ALİ ÖZBEK-BURSA