Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Belediye şirketi kurulması hakkında

Müdavim Üye
    Nereden
    Sivas
    Belediyeye ait şirketler nasıl kurulur belediye şirketleri kuruluşu nasıl yapılır birden fazla belediye şirketi kurulabilirmi..
    H & G MALİ MÜŞAVİRLİK

Ziyaretci
    EVET SABAH BİZİM BELEDİYE BAŞKANI ARADI ŞİRKET KURMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ,BENDE BU KONUDA YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.

Yeni Üye
    bende o konuyu araştırıyorum şu anda ama sanıyorum ki yine bürokrasi süreci oldukça uzun ve açıklamalar çok teknik..adım adım bilen bir varmı acaba?..

Yeni Üye
    Belediye şirketlerinin kurulabilmesi Bakanlar Kurulunun iznine tabi... Ancak, kurulmuş bir şirketin Belediye'ye hisselerinin hibe yolu ile devrinin mümkün olup olamayacağı araştırılabilir...

Yeni Üye

Mahhalli İdarelere Hizmet Dergisi 2009/12 sayısından alıntı...

"Belediyelerin şirket ortaklığı yukarıda açıklanan iki şekilde gerçekleşmesine rağmen, bazen belediyeler şirket hisselerini bedelsiz (hibe suretiyle) devralarak da şirket ortağı olabilmektedir. Hibe yoluyla şirket hisselerinin devralınmasında da belediyenin bir şirkete ortaklığı söz konusu olduğundan, 5393 sayılı Kanun’un 18. maddesinin (i) bendi hükmüne gereğince yine belediye meclisi kararı gerekmektedir. Ayrıca, şirket hisselerinin bedelsiz devrinin bir şart içermesi halinde, 5393 sayılı Belediye Kanununun 18. maddesinin (g) bendi hükmü gereğince hibe şartının kabulü yönünde belediye meclisi kararı gerekmektedir. Hibe yoluyla şirket ortaklığı ve hibe şartlarının kabulü yönündeki hususlar aynı meclis kararında da karara bağlanabilir. Eğer şirket hisselerinin bedelsiz devri ile ilgili olarak herhangi bir şart öngörülmüyorsa bu durumda belediye meclisinden hibe şartlarının kabulü ile ilgili bir karar alınmasına gerek bulunmamakta, 5393 sayılı Kanunun “Belediye başkanının görev ve yetkileri” başlıklı 38. maddesinin (l) bendi gereğince belediye başkanınca kabul edilmesi yeterli olmaktadır. Belediyenin hibe yoluyla şirket hisselerini devralınması ve ortak olması halinde 4046 sayılı Kanun hükmüne göre Bakanlar Kurulu izninin gerekip gerekmediği konusuna gelince; 4046 sayılı Kanun'un 26. maddesi “mevcut veya kurulacak şirketlere sermaye katılımında bulunmasını”Bakanlar Kurulunu iznine tabi tutmuştur. Belediye hibe yoluyla bir şirkete ortak olması durumunda, malvarlığından şirkete ayni veya nakdi bir sermaye katılımında bulunmamaktadır. Dolayısıyla 4046 sayılı Kanun’un 26. maddesinde belirtilen şartlar oluşmadığından, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun3 yukarıda belirtilen kararındaki gerekçelerde dikkate alındığında, hibe yoluyla şirket ortaklığı kuran belediyelerin Bakanlar Kurulundan izin almalarına gerek bulunmadığı sonucuna varılmaktadır. "<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">1 [/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Danıştay 8.Dairesinin 21.09.2007 gün ve E: 2007/2384 sayılı kararı.[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">2 [/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 29.11.2007 gün ve YD. İtiraz No:2007/881 sayılı kararı.[/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]

Yeni Üye
    bütün o maddeleri okudum ama sorun şu; belediye ile çalışmanın dah kolay bir yolu yok mu