Yazan Kişi:YENER İYİEKİCİ(85.97.107.---)
Tarih:06-28-05 13:45

Sevgili Meslektaşlar,

Tanıdığım meslektaşların çoğunluğu kilolu ve sigara içiyorlar. Neredeyse boynlarını çevirip arkalarına dönerek bakamaz hale gelmiş durumda olanlar var. Geçen sene dikkat ettim, meslektaşlarımızın patır patır kalp krizi geçirdikleri haberi geliyordu. Hepsine çok çok üzülüyorduk.

Yazık ki ne yazık.

İnanın insanın sağlıklı ve mutlu yaşaması kendi elinde. Ve buna biraz gayret ederek ulaşabilir. Ben kendimden biliyorum.

Türk kasına sahip olduğumu söyleyen çevremdeki insanların sayısı giderek çoğalırken, sigaranın moralime bile zarar verdiğini farkettiğim anda kararlı bir şekilde kendisiyle "ayrıldık.." Bununla da yetinmeyip sabahları yürüyüş yapmaya başladım. Sevgili Meslektaşım Ümit Özdemir'in de gayretiyle. Bir iki derken başladık gittik. Spor yapmadığım ve sigara içtiğim için inanın hayatımın en büyük aptallığını yaptığımı düşünüyorum.

Şu anda tahmin ediyorumki ciğerlerim vücudum tarafından onarılıyor. Ve bunun olumlu etkisini ilk günden hissetmeye başladım. Bunları daha sonra yazacağım ama şu hissi hayatımda ilk kez yaşıyorum. Sigaradan sonra düzenli spor yaptığım günden bu yana sanki her dakika 1 adet nane şekeri yutmuşum gibi bir haz var. Her nefes alış daha farklı. Bunu siz de yaşamalısınız.

Ne sigarayı bırakmak imkansız, ne de düzenli spor yapmak. Aşağıya bu konuda bilimsel olarak yapılan araştırma sonuçlarından bazılarını yazıyorum.

Sigarayı bırakan iyileşiyor

Bakanlık verilerine göre, sigarayı bıraktıktan sonra vücutta yaşanan değişiklikler şöyle:
* 20 dakika sonra, kan basıncı ve nabız normale döner.
* 8 saat sonra, kan oksijen düzeyi normale döner, kalp krizi geçirme riski azalır.
* 24 saat sonra, vücut karbonmonoksitten arınır.
* 48 saat sonra, kan nikotin düzeyi azalır, tat ve koku duyusu artar.
* 72 saat sonra, nefes alıp verme rahatlar.
* 2-12 hafta sonra, tüm vücuttaki dolaşım düzelir, yürürken yorulma ve tıkanma azalır.
* 3-9 ay sonra hırıltılı soluk alıp verme gibi solunum problemleri düzelir, akciğer fonksiyonları artar.
* 12 ay sonra, kalp hastalığı riski yarı yarıya azalır.
* 12-36 ay sonra, mesane kanseri riski yüzde 50 azalır.
* 5 yıl sonra, kalp krizi geçirme ve ağız kanserleri riski yüzde 50 oranında azalır.
* 10-15 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski tamamen ortadan kalkar ve içmeyenlerle aynı seviyeye iner.

Yaptığınız Fiziksel Aktiviteleri Artırın

Kafanızdan sigarayı atmak ve kilonuzu kontrol etmek için fiziksel aktivitelerde bulunun. Sigarayı bırakan kişilerle yapılan bir araştırmada, günlük yürüyüşlerine 45 dakika daha ekleyen kadınlar, normalden 1.5 kilo daha az aldılar. Egzersiz yapmak, kilonuzu kontrol etmeye yardımcı olduğu gibi, enerjinizi artırır, kendinize güveninizi geri getirir, sağlığınızı iyileştirir, nikotinsizliğin stresinden kurtulmanıza yardımcı olur.

Televizyon seyretmek, bilgisayar oyunu oynamak gibi az enerji harcadığınız aktivitelerle vakit öldürmeyi bırakın. Haftanın en az dört gününde 30 dakikanın üstünde egzersiz yapmaya çalışın. 10 dakika şimdi, 20 dakika biraz sonra gibi bölümlere ayırdığınız egzersizlerinizi gün içinde 30 dakikaya tamamlayabilirsiniz. Bahçeyle uğraşarak, çocuklarla oyunlar oynayarak, asansör yerine merdivenleri kullanarak daha aktif olmayı başarabilirsiniz.

Ben elimden geldiğince bu bölümde mücadelemi sürdüreceğim. Çünkü artık hiç beklemediğim anda çoluk çocuğunu öylece bırakıp giden meslektaşlarımın haberini almak istemiyorum.

Saygılarımla
Yener İYİEKİCİ - GAZİANTEP