Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İNŞAAT SİGORTASI

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  01.Temmuz.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  20
  Değerli Arkadaşlar;
  Özel inşaat dosyasını açtık, primlerini ve fark primini ödeyip dosyayı kapattık. SSK borcu yoktur yazısı ile Vergi Dairesine harç yatıracağız fakat;

  Vergi Dairesi, inşaatta çalışan işçiler için diğer ücretler altında bir vergi talep ediyor. Daha önce bu durumla karşılaşan veya bu konuda bilgisi olan arkada varmı.
  Selamlar, iyi çalışmalar.
  Ahmet Yapan

 2. #2
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,609


  Sayın Yapan,


  Bağlayıcılığı yok fakat yinede aşağıya alıyorum.
  Gelir Vergisi Kanunu
  Mukteza Örnekleri

  <DIV align=center>
  <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=10 width="100%">
  <T>
  <TR>
  <TD width="100%" bgColor=#ffffff>
  T.C.
  ANTALYA VALİLİĞİ
  DEFTERDARLIK
  Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü

  SAYI :B.07.0.DEF.0.07.11/GVK.ÖZ.04.
  KONU
  :Özel bina inşaatı sahiplerinin Gelir Vergisi
  ve Katma Değer Vergisi mükellefiyeti hk
  ... ...
  İLGİ :.../.../2003 tarih ve .. kayıt nolu dilekçeniz.
  İlgide kayıtlı dilekçeniz ile özel bina yapmak istediğiniz, ancak inşaat ruhsatı çıkarmak istediğinizde yapı denetim firmalarınca inşaat müteahhidi olarak vergi kaydınızın istenildiği belirtilerek vergi mükellefi olduğunuz zaman gelir ve katma değer vergisi karşısındaki durumunuz sorulmaktadır.
  ../../2003 tarih ve .. kayıt nolu dilekçenizle özel bina inşaatınız nedeniyle gelir vergisi mükellefi olup olmayacağınız sorulmuş, ../../2003 tarih ve ... sayılı yazımızla gerekli açıklamalar yapılmıştır.
  İlgide kayıtlı dilekçenizde belirttiğiniz üzere, inşaatınız ile ilgili yapı müteahhidi olarak vergi mükellefi olmanız halinde, gelir vergisi, katma değer vergisi ve stopaj gelir vergisi yönünden mükellefiyet kayıtlarınızı açtırarak, ticari kazanç sahibi mükelleflerin yapması gereken vergilendirme ile ilgili ödevlerinizi de yerine getirmeniz gerekecektir.
  Bilgi edinilmesini rica ederim.


  </TD></TR></T></TABLE>
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 3. #3
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,609
  Gelir Vergisi Kanunu
  Hakkındaki Mukteza Örnekleri
  <DIV align=center>
  <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=10 width="98%">
  <T>
  <TR>
  <TD width="100%" bgColor=#ffffff>
  T.C.
  MALİYE BAKANLIĞI
  ANTALYA DEFTERDARLIĞI
  Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü

  SAYI :B.07.4.DEF.0.07.11/GVK.ÖZELGE/02.29/
  KONU :Özel Bina inşaatı sahiplerinin gelir vergisi mükel.
  Bulunup bulunmadığı, İnşaatta çalıştırılan işçilerden gelir
  vergisi stopajı yapılıp yapılmayacağı.

  İLGİ:12.11.2002 tarihli dilekçeniz.

  İlgide kayıtlı dilekçeniz ile sahibi bulunduğunuz arsa üzerine yapacağınız özel inşaat için Yapı Denetim Kurulunca proje işlemleri için vergi kaydınızın istendiği için özel inşaattan dolayı gelir vergisi mükellefi olup olmayacağınız ve inşaatta çalıştırdığınız işçilere ait gelir vergisi stopajı yapıp yapmayacağınız sorulmaktadır.

  193 sayılı Gelir Vergisi Kanununda ticari kazanca ilişkin hükümlere yer verilmiş, gayrimenkul alım-satımı ve inşaa işiyle devamlı olarak uğraşanların bu işlerinden elde ettikleri kazancın ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirileceği belirtilmiştir.

  Vergi mükellefi olma zorunluluğu, yukarıda belirtildiği şekilde faaliyette bulunanlar için söz konusu olup, şahsi ihtiyaca yönelik özel inşaat yapanlardan ise vergi mükellefiyeti aranılmasına gerek bulunmamaktadır.

  Konu, Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü tarafından Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı Denetim Komisyonu Başkanlığı’na bildirilmiş olup, uygulamanın ilgili bakanlıkça yönlendirilmesi gerekmektedir.

  Diğer taraftan, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun “Diğer Ücretleri” başlığını taşıyan 64/3’üncü maddesinde “özel inşaat sahiplerinin ücretle çalıştırdığı inşaat işçileri”nin safi ücretlerinin takvim yılı başında geçerli ve sanayi kesimin de çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücretin yıllık brüt tutarlarının %25’i olduğu hükme bağlanmıştır.

  213 sayılı Vergi Usul Kanununun 247 nci maddesinin 1 numaralı bendine göre, Gelir Vergisi Kanunu hükümleri gereği diğer ücret kapsamında vergilendirilenlerin vergi karnesi almaları hüküm altına alınmıştır.

  Buna göre, özel inşaat sahipleri Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinin birinci fıkrasındaki tevkifat yapmak zorunda olanlar arasında yer almadığından, özel inşaat işçilerine ödenen ücretlerden gelir vergisi tevkifatı yapmaları söz konusu değildir.

  Bu itibarla, özel inşaatınızda çalışan işçilerin 213 Sayılı Vergi Usul Kanununun 247 nci maddesi uyarınca ikametlerinin bağlı bulunduğu yer vergi dairesine müracaat ederek vergi karnesi almaları ve adlarına tarh ve tahakkuk edecek vergileri ödemeleri gerekmektedir. Ancak özel bina inşaatınız ile ilgili yapı müteahhidi olarak vergi mükellefi olmanız halinde inşaatınızda çalıştırılacak inşaat işçilerine yapılacak ücret ödemelerinden gelir vergisi tevkifatı yapmanız ve muhtasar beyanname ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesine beyan etmeniz gerekmektedir.

  Bilgi edinilmesi rica ederim.
  </TD></TR></T></TABLE>
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •