Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yeni Mezun Olarak Karşılaşılan Sorunlara Görüşler

Yeni Üye
    Selamlar...

Biliyorum ki büyüklerim ya da benden deneyimliler mutlaka ki vardır.

Çalışma Ekonomisi bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Askerliğimi yapıp gelip iş hayatına girmek istiyorum. Fakat işte sorun da burada başlıyor.

Kendimi İnsan Kaynakları alanında geliştirmek istiyorum. İlanlara uzunca bir süredir bakıyorum fakat İnsan Kaynakları Stajyeri ya da yetiştirilmek için İnsan Kaynakları elemanı arayan çok az yer var. Yani İnsan Kaynakları alanında yetişmiş işgücüne daha çok rağbet var.

Bana ne gibi şeyler önerirsiniz? Yani İnsan Kaynakları alanına girerken ne gibi şeyler isterler, ne sorarlar bilgisi olan vardır belki aranızda? İlanlarda değişik şeyler yazılıyor fakat zaten o ilanlardaki özellikler bende olsa yeni mezun olmaz adım Deneyimim olmadı daha önce ve okul bilgileriyle biyere varılmıyor. Önemli olan pratik yapmak. Bu deneyimsizlik olayı benim en büyük korkum!

Neler yapmam gerek, neleri öğrenmem gerek? Yada Çalışma Ekonomisi ve End. İlişk. mezunu olarak kendimi daha başka hangi alanlarda kullanabilirim işe girişte? Görüşleriniz benim için çok önemlidir. Her şey gönlünüzce olsun.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Türkiye
    Sayın bavanas,
    İnsan kaynakları bölümü firmanın yaptığı işi çok iyi analiz etmekten geçer. Buda kitabı bilgi ile elde edilmez. Tecrübe gerektirir. Size tavsiyem müracaat edeceğiniz şirkete Amacınızı belirtip bunu öğrenmek için tüm birimlerde çalışıp bu birimlerin özellikllerini öğrendikten sonra kendinizibu konuda hazırlamak istediğinizi belitmeniz.
    İkinci olarak kişileri iyi analiz edebilme yeteneğinizi geliştirmeniz. Personeller arasında uyum ve çalışma yetenekleri hakkındayöneticiye bilgi verme pozisyonudur ki buda çok büyük bir sorumluluktur.
    Aslında daha geniş anlatılması gereken bir konu ama bunuda sizinaraştırmanız gerekir.

Son söz. Üniversiteyi bitirdim diye ücret konusunda yüksekten uçmayın. Unutmayın ki siz birşey öğrenmeye talipsiniz. Kursa gidip parada verebilirdiniz. Ama müracaat ettiğiniz yerde ücretin HİÇ önemli olmadığı kendinizin mesleği öğrenmek istediğinizi özellikle belirtiniz.

Kolay gelsin.
    www.orka.com.tr

Yeni Üye
    Çok teşekkür ederim Doğan bey aynen ben de öyle düşünüyorum, önemli olan ücret değil işi öğrenmek benim için de. Kitabı bilgiyle gerçekten de biyerlere varılmıyor, hatta bazen bunun okulunu okuyacagıma bu sürede 4 yıllık deneyimim olsaydı keşke diyorum. Şu an firmaların verdigi ücreti mecburen kabul etmek zorundayım, ancak bi 10 yıl sonra kendi ücretimi belirleyebilirim ve o süre umarım çabuk geçer.