Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bağkur Primlerinin Geçici Vergi Döneminde

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610

  Bağkur primlerinin geçici vergiye ilişkin kazancın tespitinde indirim konusu yapılıp yapılmayacağı hk. (03/2002)  <CENTER>T.C.
  ANKARA VALİLİĞİ
  DEFTERDARLIĞI

  Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü
  </CENTER>

  SAYI : B.07.4.DEF.0.06.11/GVK-89
  KONU :


  İLGİ : ..................... tarihli dilekçeniz.  İlgide kayıtlı dilekçeniz ile; Bağ-Kur primlerinin geçici vergiye ilişkin kazancın tespitinde indirim konusu yapılıp yapılmayacağı hususunda görüş talep etmektesiniz.

  193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 120’nci maddesinde ticari kazanç sahipleri (basit usulde vergilendirilenler hariç) ile serbest meslek erbabının cari vergilendirme döneminin gelir vergisine mahsup edilmek üzere, geçici vergi ödeyecekleri hükme bağlanmıştır.

  Konuya ilişkin açıklamalar 27.12.1998 tarih ve 23566 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 217 seri no’lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yapılmıştır.

  Söz konusu Tebliğin “Geçici Vergiye Esas Kazancın Tespiti” başlıklı 3’ncü bölümünde; “Mükellefler, vergilendirme dönemleri itibariyle geçici vergiye tabi kazançlarının belirlenmesinde, ticari veya mesleki kazancın tespitine ilişkin olarak Gelir Vergisi Kanununda yer alan hükümlere uymak zorundadırlar...” denilmiş, “Özellik Gösteren Durumlar” başlıklı 4’ncü bölümünde ise; “Mükellefler geçici vergiye tabi kazançlarının tespitinde, söz konusu kazançlarını yıllık beyanname ile beyan etmeleri halinde yararlanabilecekleri tüm indirim ve istisnaları dikkate alabileceklerdir.” denilmiştir.

  Diğer taraftan, 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu (Bağ-Kur) Kanununun 49’ncu maddesinin 3’ncü fıkrasında sigortalılarca ödenen giriş keseneği ve sigorta primlerinin vergi uygulamasında gider olarak yazılabileceği hükme bağlanmıştır.

  Buna göre, Bağ-Kur primlerinizin ilgili dönemlere ilişkin olup, ödenmiş olması şartıyla geçici vergiye ilişkin kazancın tespitinde indirim konusu yapılacağı tabiidir.


  Bilgi edinilmesini rica ederim.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  14.Şubat.2005
  Mesajlar
  295


  sayın gülşen;


  bağ-kur primini geçici vergide hangi satırda indirim yapacağız. 20 nolu satır diğer indirimlerde mi?

 3. #3
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Sayın Guzer,


  Bazı meslektaşlarımız işletme hesabı esasına tabi olanlarda işletme hesabı özeti ürerinde yapmaktadırlar.


  Bazılarıda beyan üzerinde yapmaktadır.lar. Bana göre uygundur.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  01.Aralık.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  3
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">T.C.<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">MALİYE BAKANLIĞI<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">ANTALYA DEFTERDARLIĞI<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü<O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
  Sayı: ………………….Tarih: 28.08.2003<O:P></O:P>
  Konu: Bağ-kur prim kesintilerinin G.Gelir vergisinin beyannamesinde indirim konusu yapılıp yapılmayacağı hk.<O:P></O:P>
  <O:P></O:P>
  İlgi: 13.08.2003 tarihli dilekçeniz Hk.<O:P></O:P>
  <O:P></O:P>
  <O:P></O:P>
  <O:P></O:P>
  İlgide kayıtlı dilekçeniz ile …….. Vergi Dairesinin …………. vergi numarasında gelir vergisi mükellefi bulunduğunuz Bağ-Kur primlerinin geçici vergi beyannamelerinde geçici verginin hesaplanmasında indirim konusu yapılıp,yapılmayacağı ve geçici verginin hesaplanmasında gider olarak dikkate alınıp alınamayacağı sorulmaktadır.
  193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun safi ticari kazancının tespitinde indirilecek giderlere ilişkin 40 ıncı maddesinde, teşebbüs sahipleri tarafından kendileri için emekli ve yardım sandıklarına veya sigorta şirketlerine ödenen emekli aidatı veya sosyal sigorta primlerinin gider yazılmasını öngören bir hüküm yer almamakla beraber,110 Nolu Gelir Vergisi Tebliğinde 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu kapsamına giren ticaret erbabı ile meslek erbabının,ödedikleri Bağ-Kur primlerini anılan tebliğde belirtilen esaslar dahilinde, ticari veya mesleki kazançları dolayısıyla verecekleri yıllık beyannamede gösterdikleri gelirden indirebilecekleri açıklanmış bulunmaktadır.
  Buna göre, Bağ-Kur primlerinin,gelirin elde edildiği yılda ödenmiş olduğunun teşvik edilmesi şartıyla yıllık beyanname ile beyan edeceğiniz gelirden indirilmesi mümkün olup, geçici vergi beyannamesinde gösterilen gelirden indirilmesine imkan bulunmamaktadır.

  Bilgi edinilmesini rica ederim


  AYNI DAİRENİN DAHA ÖNCE VERMİŞ OLDUĞU MUKTEZADA İSE (ALTI ÇİZİLİ) İNDİRİLMESİNE İMKAN BULUNMAMAKTADIR DENİLMEKTEDİR :-))


 5. #5
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.Mayıs.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  115


  Geçici vergi mükellefi gerçek kişiler, Gelir Vergisi Kanununun 89 uncu maddesinde belirtilen bağış, yardım ve sigorta primi indiriminden, kurumlar ise Kurumlar Vergisi Kanununun 14 üncü maddesinin 6 numaralı bendinde belirtilen bağış ve yardım indiriminden geçici vergiye esas kazançlarını tespit ederken yararlanabileceklerdir. Bu durumda, söz konusu maddelerde yer alan oranlar, geçici vergiye esas kazanca uygulanmak suretiyle indirim konusu yapılabilecek tutar belirlenecektir. Yıllık beyannamede beyan edilen kazanç olmaması veya yetersiz olması halinde, geçici vergi dönemlerinde indirilen bağış ve yardım tutarının, yıllık beyannameye göre yararlanılması mümkün olan kısmı; gelir vergisi mükelleflerince beyan edilen gelirden indirilecek, kurumlar vergisi mükelleflerince gider olarak dikkate alınacaktır. Kalan kısım, gelir vergisi mükelleflerince indirim konusu yapılamayacak, kurumlar vergisi mükelleflerince ise kanunen kabul edilmeyen gider olarak dikkate alınacaktır.


  sanırım bu tebliğ her şeyi açıklamaktadır. bunun kapsamında bağ-kur larda gider yazılır fakat ödenenler.
  SAYGILARIMLA

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •