Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yevmiye defteri

Yeni Üye
    Nereden
    Muh.Uzm.Yardımc
    Merhabalar,

Öncelikle yeni üye oldum ve sorumu nereye yazacağımı bulamadım henüz ve sorularımızı nerden göndereceğimiz konusunda bir arkadaşımız bana yardımcı olursa sevinirim. bilen biri bu mesajımı da acilen oraya gönderirse çok memnun olurum

Benim
    sorum yevmiye defterinin dökümünde çoook büyük bir hata yaptım ve
    müsvedde sistemde resmi defter dökümü yerine müsvedde defter dökümünü
    seçip yazdırdım ve doğal olarak deftere yevmiye nosu vermeden döküm
    yapılmış oldu. dökülmüş sayfaların iptal edilmesi ve baştan dökülmesi
    konusunda bir kanun maddesi veya müktezası olan varm? ben bu konuyla
    ilgili sadece iptali olmaz YMM tutağı ve gerekir ve cez ödenir diye
    kulaktan dolma bir bilgi alabildim.

Defterim de fazlasıyla boş sayfam var.
    Ben şimdi defteri kalan boş sayfalara baştan mı döksem doğru olur, numaratörle resmi nolarını mı versem doğru olur.

Acil cevap verebilen olursa çok sevinirim.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.

Yeni Üye
    kalan boş sayfanızın olması isabet olmuş.tekrar yazdırabilirsiniz hiçbir sıkıntı olmaz.

Yeni Üye
    Nereden
    ANKARA
    Alıntı sibel Kaş Nickli Üyeden Alıntı

Ben şimdi defteri kalan boş sayfalara baştan mı döksem doğru olur, numaratörle resmi nolarını mı versem doğru olur.
    Bence çooook büyük bi hata değil. Yukarıda belirttiğiniz seçeneklerin ikiside mantıklı, bence numaratör daha şık olur. Yeniden yazdırmaktan iyidir. İleride oluşacak bir problende belkide niye yeniden yazdırdınız diyebilirler ama dönüşü olmaz. Numaratörle numara verin, fark edilirde bu numaratör olmamış yeniden yazdırın derlerse yazdırır geçersiniz.
    geçmiş olsun
    Ahmet Emin
    ANKARA

Yeni Üye
    Nereden
    Muh.Uzm.Yardımc
    müsvedde bir deftere de resmi defter dökümü yaptım ve orda ki yevmiye nolarını resmi deftere geçirdim fakat resmi deftere müsvedde dökümü yapıldığından yevmiye noları sıralı gelmedi ve numaratörle verdiğim yevmiye noları da 1.2.3.4.5... diye değilde 3.5.1.2.4... gibi oldu ve yevmiye sırası olmadı
    yevmiye defterinin usülünde ise yevmiye sırası takibi olması gerektiğinden defter defterlikten bende benlikten çıktım artık
    Maliye danışma ile görüştüm yevmiye defterinin sırasının onlar için önemli olmadığını bildirdi noter bilgilerinin ve tarih sırasının yeterli olduğunu bildirdi fakat tatmin olmadım ve vergi usul müdürlüğünü aradım ordanda görüşmelerimde resmi defterlerin yevmi no sırası takip etmesi gerektiği aksi takdirde usule uyulmadığından cezaya tabi olacağı bildirildi ve boş sayfanız varsa dökülmüş sayfalara iptal çekilip yeniden dökülebileceği bildirildi.
    fakat bu sözlü bilgi de beni tatmin etmedi ve yazılı bir kanun veya mükteza örneği istedim
    bununla ilgili bir kanun maddesi olmadığı ve yazılı bilgi içinde şirketin kendi başvurusu gerektiğini bildirdiler.

Bununla ilgili elinde mükteza yazısı olan var mı?

Varsa çooook rica ediyorum kurtarın artık beni bu dertten

yardımlarınız için teşekkür ederim.

Kıdemli Üye
    guzel kardesım aynı durum benım basıma geldı.. fakat ben bos kalan sayfalara degıl defterın arka sayfasına yenıden dokum yaptım. cunku bos sayfam kalmamıstı. bunla ılgılı bayacada bı arastırma yaptım hatta defterın arkasına dokum yaptıgım ıcın ındırılecek kdv lerımın kabul edılemıyecegı hakkında danıstay kararları bıle buldum. daha sonra ymm ile görüştüm ve bana sıkma canını eger kayıtların belgelerle ve beyannamelerle uyumlu ıse bı sorun cıkmaz en fazla usulsuzluk cezası yersın dedı.. yuregıme su serptı..
    Git ve Kaderini Yaşa...

Yeni Üye
    Nereden
    Muh.Uzm.Yardımc
    işte sorunda burda usulsüz cezası yemem istifa et git anlamına geliyor burada

bana yazılı örnek mükteza felan lazım kalan binlerce sayfam olmasına karşın döküm alabilmem için.

Yeni Üye
    Nereden
    Muh.Uzm.Yardımc
    bununla ilgili bie dayanak var mı eliniz de

varsa mümkünse o yazıyı rica ediyorum sizden

Yeni Üye
    Nereden
    Muh.Uzm.Yardımc
    vergi usul dairesinden aldığım bilgiye göre yevmiye defterinde boş sayfa var diye yeniden yazdırma vergi usül kanunun yevmiye defteri usulüne uymadığından usulsüzlük cezasına tabi tutuluyor.

aklınızda olsun istedim.