Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 210 TL Maktu aidat %50 indirim

Yeni Üye
    İSMMMO tarafıma 210 TL maktu aidat tahakkuk ettirmiş benim ne bürom var nede bir işyerinde 3568 sayılı kanunla bağımlı olarak çalışıyorum sadece bir şirkette bordrolu olarak çalışıyorum aşağıdaki indirim kimlere uygulanıyor yada bizim mi başvurmamız gerekiyor.... yada 210 TL aidatın yarısı mı

Kanun No. 5786
    Kabul Tarihi: 10.7.2008

Resmi Gazete Yayım Tarih ve Sayısı : 26.7.2008 - 26948

MADDE 8– 3568 sayılı Kanunun 16 ncı maddesinin (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, maddenin sonuna aşağıdaki fıkra eklenmiş ve Kanunun 22 nci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"d) Mesleki eğitime yönelik kurs ve staj ücretleri ile diğer çeşitli gelirler."

"Meslek mensuplarından kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile mesleği fiilen icra etmeyenler, odaya giriş ücreti ve yıllık üye aidatlarını yüzde elli indirimli olarak öderler."

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    siz bağımlı çalışıyorsanız %50 indirimden yararlanamazsınız indirimden yararlanmak için çalışmayanlar listesinde olmak zorundasınız yinede müacaat edin
    BİLMEDİĞİ BİLMEK EN İYİSİDİR.BİLMEYİPTE BİLDİĞİNİ SANMAK TEHLİKELİ BİR HASTALIKTIR.
    bilge her şeyi bilmez ahmaklar herşeyi bilir

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    maalesef kanunlarımız net, anlaşılırdeğil.

ben de aynı durumdayım, şirkette çalışıyorum ve hiçbir şekildi belgemi kullanmıyorum

3568 de yazılı işleri yapmıyorum, zaten ymm ve muhasebe müdürü yapıyor bu işleri.

buna rağmen bağımlı çalışıyor sayılıyoruz ve aidatın tamamı isteniyor.

odaya sordum şöyle diyorlar.

fiilen mesleği icra etmemek demek ya kamu kurumunda çalışıyor olmak demek

yada sgklı yada bağkurlu olmamak yani çalışmamak demek.

kanun koyucu kanunları anlaşılır yapmıyor, bazıları da bunu kafasına göre kullanıyor.

oysa kanun metni
    3568 de yazılı çalışma konularındaki işleri yapmayanlar %50 indirimli..
    şeklinde olsaydı daha net anlaşılır olurdu.

mesela bizim lojistik müdürü smmm meslekle ilgisi yok ama adam bağımlı çalışıyor ve aidatı tam ödüyor, keza ben de muhasebede diğer elemanlar gibi eleman olarak çalışıyorum
    ne beyanname düzenliyorum ne danışmanlık yapıyorum

hangi kanun, hangi adalet, hangi meslek kuruluşu
    Hesabı sağlam olanın muhasebeden korkusu olmaz.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    SEVGİLİ KARDEŞİM BORDROLU OLDUĞUNUZ ŞİRKETTE MUHASEBECİ OLARAK ÇALIŞIYORSANIZ İNDİRİM OLMAZ YANİ ODA KAYDINDA BAĞIMLI ÇALIŞTIĞINIZ GÖZÜKÜYORSA İNDİRİM OLMAZ ANCAK SİZ BU ŞİRKETTE İŞÇİ OLARAK ÇALIŞIYORSANIZ İNDİRİM VAR
    VEYA BU ŞİRKETİN BEYANNAMESİNİ SÖZLEŞMELİ BİR SMMM TARAFINDAN YAPILIYORSA SİZE İNDİRİM VAR SAYGILARIMLA
    BİLMEDİĞİ BİLMEK EN İYİSİDİR.BİLMEYİPTE BİLDİĞİNİ SANMAK TEHLİKELİ BİR HASTALIKTIR.

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    keşke dediğiniz gibi olsa malesef uygulama böyle değil,

odaya sordum, türmoba yazdım. bu konu ile ilgili bir genelge var.

adamlar bağımlı çalışmayı sgk bordrolu çalışmak sayıyorlar sgk lı oldunmu ne iş yaparsan yap bağımlısın.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    değerli kardeşim mesleği icra etmiyorsan bağımlı çalışmadan söz edilemez

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    Türmobun soruma verdiği cevap aşağıda, türmobun genelgesine göre ruhsatın varsa ve bir işyerinde sgk ya tabi olarak çalışıyorsan istersen şoförlük yap mesleği icra etmiş, ve bağımlı çalışmışsayılıyorsun.Türmoba göremesleği icra etmiş olmamak için sgk ve bağkur kaydının olmaması gerekiyor.

Yani türmoba görebağımlı çalışmış olmak için sgk lı olmak yeterli..

3568 sayılı Kanunun 9. maddesinde bazı değişiklikler yapılmış, bu kapsamda SMMMlerden bir işyerine bağlı olarak çalışanların bu işyerinde geçen hizmet& sürelerinin de YMM olabilmek için aranılan 10 yılın hesabında dikkate alınacağı hükme bağlanmıştır. Bu Yasa değişikliği karşısında işletmelerde bağımlı çalışan meslek mensuplarının mesleği fiilen icra etmediğinin kabulü olanak dışı kalmıştır.

Açıklanan nedenlerle, SMMMlik ruhsatını haiz olup, işletmelerde yada mesleki şirketlerde bağımlı çalışan meslek mensuplarının da yıllık üye aidatlarının tamamını ödemesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Nitekim, Birliğimizin 2008/7 sayılı Genelgesinde de bu husus açıklanmış ve çalışanlar listesine kayıtlı olmasalar dahi işletmelerde bağımlı çalışan meslek mensuplarının da aidatlarının tamamını ödeyecekleri tüm Oda Başkanlıklarına duyurulmuştur.

Bilgilerinizi rica ederiz.Edited by: faikaykac

Moderatör
    Nereden
    SMMM
    3568 Sayılı kanunun 16.Maddesinde

"Meslek mensuplarından kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile mesleği fiilen icra etmeyenler, odaya giriş ücreti ve yıllık üye aidatlarını yüzde elli indirimli olarak öderler."

mesleği fiilen icra etmek kelimesi ne demek burda ?
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    kanunda açıkça yazılmamış ancak
    türmobun tebliğine göre ssk bağkura kayıtlı olmamak veya kamu kurumunda çalışmak

yani şirkette şöfor olsan bile bağımlısınEdited by: faikaykac

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    Meslek mensuplarından kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile mesleği fiilen icra etmeyenler, odaya giriş ücreti ve yıllık üye aidatlarını yüzde elli indirimli olarak öderler."

burada mesleği kendi adına bür veya bağımlı olarak şirketlerde çalışmayanlar % 50 öder diyor dava açın