Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SSK İşe Girişleri de internete taşıyor!

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

https://www.ssk.gov.tr/sskBilgiBanka...0630_082412.do c

Sayı : B.13.1.SSK.0.07.00.00.IX.031-516684 29/06/2005<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    Konu : Sigortalı Tekrar İşe Giriş Bildirgelerinin
    İnternet Ortamında Alınması.

G E N E L G E
    12-145. EK

Sigortalılara ait bilgilerin, daha kısa sürede ve doğru bir şekilde bilgisayar tescil kayıtlarına aktarılması ve günümüz teknolojisinden faydalanılarak işverenlere kolaylık sağlanması amacıyla, sigortalı tekrar işe giriş bildirgelerinin de E-Bildirge Projesi kapsamında zorunluluk esasına dayandırılmaksızın internet ortamında alınması, Yönetim Kurulumuzun 26/05/2005 tarihli ve IX/515 sayılı Kararıyla uygun görülmüştür.
    Bu nedenle, E-Bildirge Sözleşmesinde değişiklik yapılmış ve söz konusu uygulamayla ilgili bilgisayar program yazılımları tamamlanmış ve kullanıma açılmıştır.
    Sigortalı tekrar işe giriş bildirgelerinin internet ortamında Kuruma verilmesinde aşağıda belirtilen usul ve esaslara göre işlem yapılacaktır.
    1) Sigortalıların kamu veya özel sektörde çalıştırılıp çalıştırılmadığına bakılmaksızın ve sigortalı sayısı üzerinde durulmaksızın, daha önce sigorta sicil numarası verilmiş olan sigortalılara ait tekrar işe giriş bildirgeleri, işverenlerce internet ortamında gönderilebilecektir.
    2) Sigortalı tekrar işe giriş bildirgelerinin internet ortamında alınması, işverenlerin isteğine bırakıldığından; daha önce aylık prim ve hizmet belgesinin internet ortamında verilmesi için sözleşme yapan işverenler ile aylık prim ve hizmet belgesinin internet ortamında verilmesi için sözleşme yapacak olan işverenlerin, bildirgelerini internet ortamından verebilmelerine imkan sağlanacaktır.
    Aylık prim ve hizmet belgesinin internet ortamında verilmesi için sözleşme yapan işverenler, Kurumca verilmiş olan veya daha sonra verilecek kullanıcı kodu ve kullanıcı şifresi ile sigortalı tekrar işe giriş bildirgelerini internet üzerinden Kuruma gönderebileceklerdir.
    E-Bildirge sözleşmelerinde yapılacak olan değişikliklere ilişkin işlemler, cari ay ek ve iptal aylık prim ve hizmet belgesine ilişkin değişikliklerle birlikte, Sigorta Primleri Daire Başkanlığınca ayrıca bildirilecektir.
    3) Söz konusu uygulama, yasal süresi içinde verilecek olan tekrar işe giriş bildirgelerini kapsadığından, yasal süresi geçirilen tekrar sigortalı işe giriş bildirgeleri internet ortamında alınmayacak ve işverenlerce Kuruma kağıt ortamında verilecektir.
    4) Tekrar işe giriş bildirgelerini yasal sürede internet ortamında veren işverenlerden, ayrıca bildirgeyi kağıt ortamında vermeleri istenmeyecek, ancak bildirgelerin işverenler tarafından hem internet ortamında hem de kağıt ortamında Kuruma verilmesi halinde, Kurum kayıtlarına ilk intikal eden bildirgeye göre işlem yapılacaktır.
    5) İnternet ortamında sigortalı tekrar işe giriş bildirgeleri fotoğrafsız ve imzasız olarak alınacağından, bunlar için Kurumca barkod numarası üretilecektir. İşveren internet ortamında giriş işlemini yaptıktan sonra iki nüsha olarak döküm alıp, barkod numaralı bir nüshasını sigortalıya verecek, diğer nüshasını ise kendi alacaktır. Kurumumuzca internet ortamında verilen tekrar işe giriş bildirgeleri için ihtiyaç dışında döküm alınmayacaktır.
    6) İşverenler tarafından internet ortamında verilen sigortalı tekrar işe giriş bildirgelerindeki bilgilerin, daha sonra gerek işveren gerekse Kurumumuzca güncellenmesi veya iptal edilmesi durumunda, bildirgenin değişiklik yapılmadan önceki dökümü alınarak sigortalı dosyasına konulacak ve değişiklik nedeni bildirge üzerinde belirtilecektir. Konuyla ilgili olarak işverenlere de ayrıca bilgi verilecektir.
    7) Sigortalı tekrar işe giriş bildirgelerinin internet ortamında alınmasına ilişkin program, sigortalı işe girişlerdeki tüm istisnai durumları kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Bu programda; eski ve yeni işyerleri, inşaat işyerleri ve sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmemiş ülkelerde iş üstlenen Türk işverenlerce topluluk sigortasına tabi tutulan sigortalılara ilişkin işe giriş bildirgelerinin yasal sürede verilip verilmediğinin kontrolü yapılmakla birlikte,
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">-[/B]Dışişleri Bakanlığınca sigortalı olarak yurtdışı göreve atanan,
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">-[/B]Yabancı ülkelere sefer yapan ulaştırma araçlarına sefer esnasında alınarak çalıştırılan,
    -Maliye Bakanlığının vizesine bağlı olarak sigortalı çalıştıran kamu işyerlerinin sigortalıları ile 4046 sayılı Yasa uyarınca özelleştirilen işyerlerinden diğer kamu kurum ve kuruluşlara naklen atanan,
    -Naklen ve hizmet akdi ilişkisi sona ermeden aynı işverenin Kurumun aynı ya da başka sigorta il/sigorta müdürlüğünce tescil edilmiş diğer işyerinde çalışan,
    Sigortalılara ilişkin verilen tekrar sigortalı işe giriş bildirgelerinde bu durumlara ilişkin beyanların, özellikle idari para cezası uygulaması açısından bazı bilgi ve belgelerle doğrulanması için gerekli kontroller ünitelerce yapılacaktır.
    Her istisna durum için ay sonunda üniteler tarafından bilgisayar ortamında alınacak listelerdeki kayıtlar ile işverenlerin ünitelere verecekleri belgeler (Örneğin, Maliye Bakanlığının vizesine tabi sigortalı çalıştıran kamu kurum ve kuruluşlarının internet ortamında verdikleri işe giriş bildirgelerinin yasal süresinde verilip verilmediğinin tespiti yapılırken, vize yazısının ilgili kuruluşa intikal ettiği tarihin bilinmesi gerekmektedir.) kontrol edilecektir.
    8) E-Bildirge Projesi çerçevesinde sigortalı tekrar işe giriş bildirgeleri uygulamasına esas olmak üzere “Sigortalı Tekrar İşe Giriş Bildirgesi Giriş Kılavuzu” https://www.ssk.gov.tr”adresinden temin edilebilecektir.
    9) Uygulama, sigortalı tekrar işe giriş bildirgelerini kapsamakta olup, sigortalı ilk işe giriş bildirgelerinin kağıt ortamında alınmasına devam edilecektir.
    Bilgi edinilmesini ve gereğince işlem yapılmasını rica ederiz.

İbrahim ULAŞ Sait ERSOY
    Genel Müdür Yrd.V. Sigorta İşleri Genel Müdürü
    Kurum Başkan V.
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]

DAĞITIM:
    Gereği: Bilgi:
    Merkez ve Taşra Çalışma ve Sosyal
    Teşkilatına Güvenlik Bakanlığına
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Gülşen,

SSK nın bu düzenlemesi gerçekten güzel ve diğerlerine göre ssk daha iyi gidiyor gibi.Henüz sitede nasıl giriş yapılacağı görülmüyor.
    Saygılarımla

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir

Yükümüz git gide artıyor. Diğer yandan tahsilatlarımız git gide azalıyor. Teknoloji güzel şey ama farkındamısınız yükümüzü dahada arttırıyor. Kendimize ayırdığımız zaman ise azalıyor.

Hadi hayırlısı.............

SM Mustafa YILMAZ

Saygılarımla,

Mustafa YILMAZ

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Sayın Ekici,

Herşey güzelde şu ücretlerimizide keşke bu angaryalara göre arttırabilsek.

İşveren internet ortamında giriş işlemini yaptıktan sonra iki nüsha olarak döküm alıp, barkod numaralı bir nüshasını sigortalıya verecek

Ne anladım ben bu işten!
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Gülşen,

Bir yazı yazdım sanırım yollamakda geç kaldım gönderemedim.Tarife olacak ek tedbirlerde olacak, meslekdaş birlikte hareket edecek ama asıl ücret sorununu yüzyüze çözeceğiz.Yıl içinde çıkan onlarca yüzlerce külfeti tek tek ücretlendirmek ve her defasında ücreti müşteri ile tartışmak çözüm getirmiyor yılda bir defe bütün yılın "mizanını" alıp enine boyuna görüşüyorum müşterimle ve taviz vermiyorum inanın istediğim artışları yapabiliyorum.Sizin Gaziantep foruma taşıdığınız MSN ile iletişim gibi kaliteyi ön plana çıkarmanız hakettiğiniz ücrete doğru götürecektir.Ben 4 yılda bunu gördüm şimdi müşterimin tamanına yakını emsallaerinden daha fazla ödüyor ama memnunlar ve tahsilat sorunumuz neredeyse yok.Bedava defter tutanlarda olsa gitmiyorlar.Bizler yaptıklarımızı bunların onlara faydasını ve bize külfetini uygun zamanında tek seferde müşteriye anlatabiliyorsak mesele bitiyor.Yoksa iş karışıyor sürekli ücret tartışması ve tahsilat sorunu ortaya çıkıyor.

Kısaca bazen ufak tefek karşılıksız angaryalarımız olacak ama bunları aylık ücretleri belirlerken gözönüne alabiliyoruz müşteride görüyor anlıyor.
    Saygılarımla

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Değerli Üstadım,

Burada aslında angaryaların ücretli olmasını istememin sebebi, gelir den çok yaptığımız hizmetin ücret karşılığı olduğunu vurgulamak. Hizmetimize bir sınır çizmek. Sözleşmemizde belirtiğimiz hizmeti yerine getirmek.

------------------