Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İŞÇİ YOL BEDELİ HK.

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  20.Haziran.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  14


  İŞVERENİN, İŞÇİLERE VERMİŞ OLDU YOL (MAVİ KART)BEDELİ GELİR VERGİSİ, DAMGA VERGİSİ VE SSK PRİMİLERİNE TABİMİDİR.


  murat

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  29.Haziran.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  5


  SAYIN CEYKAPLAN


  YOL BEDELI NAKDI OLARAK ÖDENIRSE (MAVI KART NAKIT SAYILIR) GV-DV.SSK KESINTISINE TABIDIR. (MALIYE POSTASI PRATIK BILGILER BL. EKLI LISTE)

  SUKRU BOLUKBASI

 3. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  44


  Sayın Ceykaplan,


  Sükrü arkadaşımızın cevabı doğrultusundaki ve uygulamanın nasıl yapılacağı hususunu açıklayan İst.Def.nın bir muktezası aşağıdadır.
  T.C.
  İSTANBUL VALİLİĞİ
  Defterdarlık Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü


  <H2 style="MARGIN-TOP: 0px; MARGIN-BOTTOM: 0px">Sayı : B.07.4.DEF.0.34.ll/GVK-61-11542</H2>

  Konu :Aylık yol ücreti adı altında ödenen
  Sosyal Yardımların vergilendirilmesi hk.
  İlgi : /2005 tarih ve sayılı yazınız.


  İlgide kayıtlı dilekçenizde, Rektörlüğünüzde işçi kadrosunda olup, Sendikasına bağlı işçilere Toplu İş Sözleşmesine göre ücret ödendiğini Toplu İş Sözleşmesinin 37.maddesine göre vasıta yardımı olarak İstanbul Büyük Şehir Belediyesi İ.E.T.T. Müdürlüğünün bir ayılık <B style="COLOR: black">mavi kart[/B] bedeli ( 70 YTL’nin ) net üzerinden brüt tutar bulunarak ödemenin yapıldığını belirtip, uygulamanın nasıl olması gerektiğini sormaktasınız.
  193 sayılı <B style="COLOR: black">Gelir Vergisi[/B] Kanunu’nun “Ücretin Tarifi” başlıklı 61.maddesinde, ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlarla sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.
  Ücretin, ödenek, tazminat, kasa tazminatı, mali sorumluluk tazminatı, tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez” hükmü yer almaktadır.
  Aynı Kanunun 94.maddesinin 1.fıkrasında “Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar” denilmiş, maddenin 1.bendinde, “Hizmet erbabına ödenen ücretler ile 61.maddede yazılı olup, ücret sayılan ödemelerden 103. ve 104. maddelere göre tevkifat yapılacağı” hükme bağlanmıştır.
  Buna göre, işyerine geliş gidişleri sağlamak amacıyla işveren tarafından hizmet erbabına nakden yapılan ödemenin ücret olarak kabul edilerek verilendirilmesi gerekmektedir. Toplu İş Sözleşmesi hükümlerine göre işveren tarafından, işçiye net olarak ödenmesi kararlaştırılan vasıta yardımı için, net tutarın brüt tutarının bulunması, bu tutar üzerinden <B style="COLOR: black">gelir vergisi[/B] tevkifatının yapılması ve damga vergisinin hesaplanması gerekmektedir.
  Bilgi edinilmesini rica ederim.Edited by: mkemal
  Saygılarımla

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •