Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yıllara sari inşaatlar...

  1. #1
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    11.Mart.2005
    Nereden
    Giresun
    Mesajlar
    15


    İyi Çalışmalar,


    1- 04.12.2003 tarihinde başlayıp 23.01.2004 tarihinde biten ihaleli bir iş aldık. Faturasını 31.12.2003 tarihinde kesip vergisini ödedik. Daha sonradan İhale makamından bize yazı geldi, "Yıl geçtiği için bu iş yıllara saiye giriyor, biz %5 lik kesinti yapmamışız dolayısıyla size fazla para ödedik, o parayı gecikme zammı ile beraber (%5) tekrar geri istiyoruz" diyor. Bunun yasal dayanağı nedir?


    2- Bir işin yıllara sari olup olmadığını nasıl anlıyoruz?


    Teşekkürler...
    Şinasi YİĞİT

  2. #2
    Üye Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    08.Mart.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    44


    Sayın Yiğit,


    Konu Gelir vergisi Kanunu'nun 42.maddesinde düzenlenmiştir.


    Bir işin Gelir Vergisi Kanunu’nun 42.maddesi kapsamına girmesi için;
    a) Faaliyet konusunun inşaat ve onarım işi olması,
    b) İnşaat ve onarım işinin birden fazla yıla sirayet etmesi,
    c) İnşaat ve onarım işinin resmi veya özel taahhütlere bağlı olarak yapılması
    gerekmektedir.
    Aynı kanunun 94/3.maddesi gereği bu işler için yapılan ödemelerden (avans olarak ödenenler dahil) %5 tevkifat yapılacaktır.

    Olayınızda tevkifat yapılmamasının sorumlusu ödemeyi yapan kurumdur.

    Ancak zamanında kesinti yapmaması halinde kendisi açısından yapılacak işlemler belli olmakla birlikte bunu istihkak sahibine nasıl rücu edeceğidoğal olarakvergi kanunlarımızda düzenlenmemiş olup genel hukuk kurallarına çözümlenmelidir.

    Tefkif edilmeyen kısımı isteme hakkı vardır ancak sizin zamanında mahsup imkanınızı kulanamanız 2003 ve 2004yılı beyanlarınızı düzeltmek suretiyle uğrayacağınız zararlardanda ödemeyi yapanı sorumlu tutmanız söz konusu olabilir.Ancak bu durumlarda herzamanişveren etkin olduğundan istihkak sahibi olumlu yaklaşmakta zararı sineye çekmektedir.

    Kararı yapılacak ödemenin durumuna göre işverenle ticari ilişkiye göre işsahibine bırakmanızda yarar var.


    Saygılarımla

  3. #3
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    11.Mart.2005
    Nereden
    Giresun
    Mesajlar
    15


    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum efendim. İyi çalışmalar.
    Şinasi YİĞİT